Najlepší slovenský futbalista storočia – Ján Popluhár

V ankete denníka Pravda, futbalových novinárov a odborníkov o najlepšieho futbalistu storočia sa stal náš spoluobčan Ján Popluhár s počtom hlasov 56 149 pred “búrlivákom” Jozefom Adamcom (medzi športovcami prezývaný “Hatrlo”) s náskokom 7 183 hlasov. Na treťom mieste s odstupom 43 162 hlasov skončil “Patino” – Karol Dobiáš. V ankete spolu dostalo hlasy 215 futbalistov.

Toto ocenenie bolo veľmi spravodlivé a zaslúžené. Janko Popluhár začal s futbalom v rodnom Bernolákove. Ako 19-ročného si ho na turnaji v Ivanke pri Dunaji všimli funkcionári Slovana Bratislava, kde neskôr začal v “B” mužstve.

Potom prišla základná vojenská služba “prevelenie” do Rudej Hvězdy Brno, s ktorou sa dostal na 6. svetový festival mládeže do Moskvy, kde ČSR – ktorú náš rodák reprezentoval – získala bronzové medaily. Po skončení vojenskej základnej služby na dlhý čas zakotvil v “A” mužstve Slovana, za ktorý hral až do roku 1969. Od októbra 1957 trvalo reprezentoval “A” mužstvo ČSSR, za ktoré nastúpil 62-krát až do roku 1967.

V rokoch 1969 – 1970 hral vo Francúzsku za prvoligový klub Olympique Lyon. Po návrate, v rokoch 1970 – 1972 hral za Zbrojovku Brno, ktorej svojím vynikajúcim výkonom pomohol vybojovať prvú celoštátnu ligu. Na druholigových zápasoch v Brne za pôsobenia J.Popluhára boli aj na tie časy nezvyčajne vysoké až 40-tisícové návštevy.

Na sklonku svojej kariéry pôsobil ako hrajúci tréner v rokoch 1972 – 1979 v Slovane Viedeň. S aktívnou činnosťou skončil ako 45-ročný!!! Počas celej svojej kariéry nebol ani jedenkrát vylúčený, ba ani napomínaný žltou kartou.

Bol dvojnásobným účastníkom Majstrovstiev sveta vo futbale, v roku 1958 vo Švédsku a v roku 1962 v Chile, kde naše mužstvo získalo strieborné medaily.

Finálový zápas s Brazíliou (výsledok 1 : 3) 17.júna 1962 a zápas v roku 1963 za mužstvo sveta proti Anglicku pokladá za vrcholné zápasy vo svojej kariére.

V rokoch 1964 a 1965 hral v družstve Európy proti Škandinávii a proti mužstvu sira Stently Mattheusa. V roku 1965 bol vyhlásený za najlepšieho futbalistu ČSSR.

V Slovane Bratislava bol dlhoročným kapitánom mužstva a svojím výkonom Slovanu dopomohol až do semifinále Pohára víťaza pohárov. Vo finále, ktoré Slovan vyhral, už Janko Popluhár nehral, nakoľko v tom čase už pôsobil vo Francúzsku.

Cenu najlepšieho futbalistu storočia mu odovzdal jeho dlhoročný spoluhráč v mužstve ČSSR a najlepší futbalista storočia Českej republiky Jozef Masopust. Na odovzdávaní tejto trofeje sa zúčastnil aj prezident SR Rudolf Schuster. Osobné posolstvo najlepšiemu slovenskému futbalistovi storočia zaslal aj najlepší futbalista sveta všetkých čias – slávny Brazílčan – Pelé.

V ankete o najlepšieho športovca storočia sa umiestnil na 15.mieste, keď pred ním boli umiestnení len olympionici, avšak aj za naším spoluobčanom skončili úspešní a známi olympionici – strelec Jozef Gönci, zápasník Jozef Lohyňa, hokejisti Miro Šatan, Žigo Pálffy a iní.

V decembri 2000 ho TV Nova poctila úlohou pri vyhlasovaní najlepšieho futbalistu roka v Českej republike.

Za pozornosť stojí aj poznámka, že od roku 1996 je aj čestným občanom Bernolákova.

Do ďalších rokov života vinšujeme “Bimbovi” veľa zdravia, spokojnosti a pohody

Ladislav Hlubík

 

K tomuto významnému oceneniu zablahoželal nášmu rodákovi v mene všetkých obyvateľov Bernolákova starosta obce týmto listom:

S radosťou a potešením som si vypočul správu o Vašom úspechu v ankete o najlepšieho futbalistu Slovenska v tomto storočí. Srdečne Vám gratulujem!

Takéto ankety a hodnotenia sa nekonajú každý deň a o to cennejšie je získanie takéhoto ocenenia. Nezmazateľne ste sa zapísali do histórie futbalu na Slovensku, ale hlavne v našej obci, kde predstavujete špičku medzi množstvom futbalistov, ktorí sa v Bernolákove narodili, začali hrať a dosiahli mnoho úspechov.

Ocenenie, ktorého ste držiteľom je určitým zadosťučinením za všetky Vaše snaženia a všetko úsilie na ceste, ktorú ste museli vo svojom živote prejsť.

Ako starostu obce i osobne ma teší, že takejto pocty sa dostalo práve občanovi našej obce. Pre našich mladých futbalistov predstavujete vzor, ktorý by určite chceli dosiahnuť. Určite aj toto Vaše ocenenie v nich prebudí ďalšie sily a vyvinú oveľa viac úsilia aby sa aspoň priblížili k Vášmu futbalovému umeniu.

K nadchádzajúcim sviatkom Vám prajem veľa šťastia, zdravia a rodinnej pohody, v novom roku želám veľa zdravia a mnoho síl do šírenia slávy slovenského a bernolákovského futbalu.

Ing. Ľubomír Poór

starosta obce

Informácie z Obecného

zastupiteľstva

Dňa 17.1.2001 uznesením č.12/2001 Obecné zastupiteľstvo:

Z 21 poslancov bolo prítomných 15

Vyhovelo:

Protestu prokurátora Pd 5021/00-13 Okresnej prokuratúry Bratislava III ohľadom zrušenia Všeobecne záväzného nariadenia č. 3/2000 o usmerňovaní a o podmienkach podnikania na území obce Bernolákovo a ruší VZN č. 3/2000 o usmerňovaní a o podmienkach podnikania na území obce Bernolákovo.

Hlasovanie: Za: 12 poslancov, proti: 3, zdržal sa: 0

Podporilo:

Uskutočnenie systémových zmien vo forme decentralizácie finančných tokov a úpravy právnych predpisov, ktoré majú priamy a nepriamy dopad na hospodárenie obci a miest.

Legislatívne zakotvenie povinnosti rokovať o východiskách rozpočtov obci s reprezentatívnou organizáciou obcí a miest.

Pristúpenie Slovenskej republiky k zostávajúcim článkom Európskej charty miestnej samosprávy, najmä k článkom, dotýkajúcich sa finančných otázok.

Hlasovanie: Za: 13 poslancov, Proti: 0, zdržali sa: 2

Zobralo na vedomie:

Informáciu o Zákone č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám, ktorý vstúpil do platnosti od 1.1.2001.

- hr -

 

Životné jubileá

December 2000

Vladimír Vongrej 70

Ján Dužek 75

Tomáš Jacko 75

Štefan Nagy 75

Margita Takáčová 75

Alžbeta Čajkovičová 80

Gejza Szalay 80

Mária Šuhajíková 80

 

Január 2001

Ján Fašung 70

Justína Príkopská 70

Ľudovít Somora 70

Karol Farkaš 75

Anna Chovancová 75

Ján Chovanec 75

Zdenka Koníková 80

Edita Mihóková 80

Irena Kondrótová 96

 

Február

Mária Abrahámová 70

Anna Fischerová 70

Bohumil Hammerschmiedt 75

Mária Hržičová 75

Michal Koša 75

Štefan Babčák 80

Margita Benovičová 80

Mária Procházková 80

Apolónia Vetríková 80

Alexander Barus 90

Vojtech Vrabec 98

Naši jubilanti

V uplynulých týždňoch oslávili významné životné jubileum naši milí spoluobčania, ktorým osobne zablahoželal starosta obce a zástupkyne Zboru pre občianske záležitosti pri Obecnom úrade v Bernolákove.

Pani Bohumila Kormančíková sa 6.11.2000 dožila 90 rokov,

Pán Alexander Barus sa 7.2.2001 dožil 90 rokov

Pani Milada Fülöpová sa 1.3.2001 dožila 90 rokov.

Dovoľte nám, vážení jubilanti, pri tejto neobyčajne významnej udalosti aj touto cestou popriať Vám veľa pekných chvíľ, pevného zdravia a spokojnosti do ďalších rokov Vášho života.

Vážení občania,

Píše sa rok 2001 a v januári sme sa prehupli do druhej polovice volebného obdobia starostu a poslancov Obecného zastupiteľstva. Je tu preto čas na obzretie sa za sebou a zosumarizovanie prác a činností, ktoré sa za uplynulé obdobie podarilo, resp. nepodarilo uskutočniť.

V prvom rade treba povedať, že obdobie rokov 1999-2000 bolo z hľadiska financií určite najťažšie za posledných 10 rokov. Určite to pocítil každý z Vás a pocítila to aj obec. Nie je to vyhováranie, iba konštatovanie daného stavu. Určite to však neznamená, že sa urobilo málo alebo by sa čakalo na “lepšie časy”.

Ja osobne som mal svoje predstavy a plány, ktoré som vyjadril aj vo svojom volebnom programe. Dovoľte mi preto, aby som aspoň v krátkosti zhrnul jeho plnenie.

V ekonomickej oblasti aj napriek spomínaným problémom sa obecný rozpočet zvýšil z 15,5 mil. Sk v roku 1998 na 19,7 mil. Sk v roku 2001. Tým sa podarilo oslabiť inflačné tlaky a zabezpečiť aj niektoré investičné akcie.

Veľmi dôležitou sa v poslednom období stáva sociálna oblasť, v ktorej obec okrem tradičného zabezpečovania stravy pre dôchodcov a pomoci občianskym združeniam zameraných na starých, zdravotne postihnutých a iných podobných organizácií začala s cieľavedomým zabezpečovaním bývania a opatery pre odkázaných. Je to hlavne príprava sociálneho ubytovania na Mostovej ulici a pomoc pre bezdomovcov.

V širokej oblasti technickej vybavenosti, ktorá asi najviac trpí nedostatkom financií, obec podnikla viacero krokov. Spracovanie projektu na rekonštrukciu verejného osvetlenia, jeho rozšírenie na Vrškoch, Mostovej, Obilnej, Družstevnej, rekonštrukcia komunikácií Kalinčiakova a Hlavná ulica, úprava prašných komunikácií Mostová, Slaná, Dunajská, Lesná, resp. predĺženie na Poľnej, Potočnej, Poľovníckej, Horný dvor, budovanie nových chodníkov a zastávok, oprava výtlkov miestnych komunikácií v značnom rozsahu, budovanie parčíkov, vypracovanie projektu a zabezpečenie stavebného povolenia na regulačnú stanicu plynu v južnej časti obce, predĺženie plynu na Lekárenskej, Slanej a Strednej ulici a rozšírenie zákruty na Strojárenskej – to sú len niektoré práce, ktoré boli uskutočnené. Je však treba povedať, a to považujem zatiaľ za najväčší neúspech v doterajších dvoch rokoch, že sa nepodarilo začať s výstavbou novej čističky odpadových vôd (ČOV). Investorom je od roku 1996 Vodohospodárska výstavba, š.p. (VV), ktorá po vybudovaní úseku kanalizácie na Poľovníckej a časti Trnavskej ulice od roku 1998 prestala na uvedenej stavbe investovať a práce sa pozastavili. Prevzatie investorstva od VV na obec je problematické, a to najmä vzhľadom na značný finančný rozsah investície (cca 50 mil. len samotná ČOV) a nie je možné zabezpečiť potrebné zdroje zo štátnych fondov, ktoré poskytujú iba malú časť z celkových investícií a rovnako ani z fondov ISPA, resp. PHARE (sú zamerané hlavne na veľké investičné akcie pre veľké mestá a celé regióny). Cesta úveru je z dôvodu značných úrokov, objemu potrebných financií a dĺžky úverovania tiež nevhodná. Hľadáme však iné riešenia či už v oblasti financovania alebo formy zabezpečenia odkanalizovaní obce.

Veľmi dobre sa rozvinula činnosť v oblasti školstva, mládeže a športu. Rozvinula sa záujmová činnosť v rámci programov na ochranu detí a mládeže, kde sa ročne vynakladá cca 200 tis. Sk na podporu 17-ich jednotlivých projektov. Veľmi dobrá je spolupráca s materskými školami a základnou školou, kde v súvislosti s pripravovaným prechodom na právnu subjektivitu, resp. na prechod kompetencií na obec je vzájomná komunikácia, spolupráca a zabezpečenie všetkých potrebných náležitostí veľmi dôležitá. Po mnohých rokoch sa konečne podarilo začať a koncepčne riešiť športový areál (podrobne sme písali v čísle 4/2000). V športovej oblasti pracujú v obci dva športové kluby, z ktorých TJ Družstevník sa výlučne zameriava na futbal a VATEK, ktorého činnosť je tradične zameraná na volejbal, aerobik. V tomto roku pribudol aj stolný tenis. Znamená to, že po rokoch určitej stagnácie spojenej so zánikom súťaží a nedostatkom financií sa i v našej obci rozvíja šport ako taký. Aj preto sa obec snaží finančne čo najviac podporiť tieto aktivity a v rozpočte na rok 2001 je celkovo vyčlenených na šport 690 tis. Sk.

V kultúrnej oblasti sa rozvíja činnosť záujmových krúžkov a výukových kurzov, bezplatné požičiavanie kníh pre deti do 15 rokov a neustála obnova a dopĺňanie knižného fondu prispievajú k značnému využívaniu služieb miestnej knižnice. Problémy sú v pravidelnom a trvalom využití Kultúrneho domu, kde dúfame, že sa podarí dosiahnuť zvýšenou aktivitou zodpovedných pracovníkov a všetkých zainteresovaných jeho lepšie využitie.

V oblasti životného prostredia sa utvorením samostatného referátu životného prostredia vytvorili podmienky pre komplexné riešenie a zabezpečovanie činností. Boli vykonané rozsiahle práce na ukončení prevádzky skládky komunálneho odpadu, vypracovanie a zabezpečenie schválenia projektu rekultivácie a samotný začiatok rekultivačných prác. Úprava verejných priestranstiev, kanálov, chodníkov, likvidácia divokých skládok, výrub starých a chorých stromov, ošetrenie gaštanov a v neposlednom rade úprava, výsadba a vybudovanie parčíkov zelene na Topoľovom rade, Hlavnej ulici pri železnici a pri video-požičovni, to všetko boli práce vykonané na tomto úseku.

Veľa práce, ktorú priamo nevidieť, sa urobilo v oblasti legislatívy. Prepracovanie a vydanie 6 nových Všeobecne-záväzných nariadení, úprava a prepracovanie rokovacieho poriadku, organizačného poriadku OcÚ, pracovného poriadku zamestnancov a spracovanie zásad hospodárenia s majetkom obce. Taktiež boli vypracované a vydané nové smernice o prenájmoch obecného majetku, o vedení operatívnej evidencie majetku, o obehu účtovných dokladov, o pláne zimnej údržby, o “prevádzkovo-bezpečnostných predpisoch OcÚ”. To sú všetko podklady pre lepšie zvládnutie riadenia, chodu a prevádzky obecnej samosprávy.

Ďalšou takou nie príliš “viditeľnou” oblasťou práce je správa obecného majetku –nehnuteľností. V tejto časti bolo uskutočnené množstvo práce, ako napr. rekonštrukcia kotolne v Dome služieb, odstránenie závad a nedostatkov vo všetkých kotolniach v obecných budovách. Zabezpečenie revízií elektrických a plynových rozvodov a bezpečnosti pri práci, zapísanie obecných budov a pozemkov do katastra nehnuteľností, vypracovanie požiarno-bezpečnostných smerníc pre každú jednu budovu, príp. kotolňu a ďalšie práce súvisiace s prevádzkovaním objektov.

Poslednou oblasťou, ktorej sa chcem venovať, je nájom kaštieľa a parku. Tento problém sa ťahá už niekoľko rokov. V prípade plnenia uzavretej nájomnej zmluvy zo strany nájomcu by obec určite oveľa lepšie vedela zabezpečiť rozvojové aktivity. V súčasnosti však treba konštatovať, že nájomné nie je platené od 2. štvrťroku 1999 a dlžná čiastka predstavuje niekoľko miliónov. Obec po množstve rokovaní na úrovni štatutárov, komisií a Rady obecného zastupiteľstva ako aj samotného zastupiteľstva, pri ktorých neprišlo k dohode, podala na uplatnenie svojich nárokov niekoľko žalôb a pripravujú sa ďalšie. Treba konštatovať, že nájomca okrem neplatenia nájomného spôsobuje obci ako vlastníkovi prenajatých nehnuteľností svojím konaním škodu. Ako príklad možno uviesť výrub stromov v historickej časti parku, kde znalecký posudok vyčíslil spoločenskú hodnotu vyrúbaných stromov vo výške cca 2 900 000,- Sk. Vzhľadom na všetky uvedené skutočnosti a s ohľadom na možné nepriaznivé dopady v budúcnosti sa Obecné zastupiteľstvo svojím uznesením č. 1/2001 uznieslo na odstúpení od nájomnej zmluvy z dôvodu neplnenia si zmluvných povinností nájomcu. Doručením odstúpenia sa nájomná zmluva končí, ale je potrebné doriešiť uvoľnenie priestorov a vyplatenie si vzájomných pohľadávok a záväzkov. To je úloha najbližšieho obdobia.

Vážení občania, dúfam, že som Vás aspoň čiastočne oboznámil s činnosťou starostu, obecného zastupiteľstva a obce ako takej v posledných dvoch rokoch. V záujme zvýšenia informovanosti a zapojenia všetkých občanov do riešenia problémov sme v minulom roku zvolali verejné zhromaždenie občanov a na každom zasadnutí Obecného zastupiteľstva uvítame prítomnosť občanov, ktorí majú záujem a chuť prísť a svojimi podnetmi a návrhmi sa podieľať na zlepšení života v našej obci.. Prajem Vám v novom roku veľa zdravia, šťastia, pokoja a porozumenia. V práci veľa úspechov, v rodine pohodu a pokoj. Verím, že spoločným úsilím napomôžeme ďalšiemu rozvoju našej obce.

Ing. Ľubomír Poór

starosta obce

Vážení občania,

svet sa mení, mení sa i naša obec. Mnoho vecí sa nám nepáči, s inými sme spokojní. S tým všetkým sa zaoberáme i na stránkach nášho časopisu. Čo sa však nemení, je skutočnosť, že druhá májová nedeľa patrí vo vyše 50 krajinách sveta matkám.

Deň matiek nie je len čas blahoželania, ale aj zamyslenia sa. Vzácne vlastnosti matiek zdôrazňovali už v 16. storočí, keď na ich počesť venovali jednu nedeľu. Od roku 1914 je druhá májová nedeľa vyhlásená za Deň matiek.

Dovoľte mi, aby som oslovil Vás, mamy, mamičky a babičky a zablahoželal Vám vopred k Vášmu sviatku. Dávate nám lásku, život, starostlivosť, nehu, rozoznávanie dobra a zla, hodnoty, ktoré poznamenajú celý život. Sú to materské znamienka, ktoré dokáže deťom odovzdať iba mama. Materstvo a rodičovstvo je najťažším povolaním na svete.

Ruky matiek, ktoré vychovali zo svojich detí dobrých ľudí, ani ich tváre zbrázdené plejádou každodenných starostí, nebývajú predmetom okázalých súťaží krásy. Skutočná krása ženy sa ukrýva hlboko v jej vnútri. Pravou skutočnou mierou ženskej krásy sú tie tisícky každodenných drobných povinností, ktoré žena, manželka a matka dobrovoľne vzala na svoje plecia. A tie povinnosti musí zvládnuť pri plnení svojho poslania najkrajšieho zo všetkých. Krása matky vychádza z prežiareného, horúceho, milujúceho, materinského srdca. Každá noc, ktorú matka prebdela pri lôžku chorého dieťaťa, vryla na jej tvár jednu vrásku. Koľko bolo takých nocí! Preto mamy, mamičky a babičky, to sú tie pravé kráľovné krásy.

Všetkým Vám, matkám, ďakujem v mene života, ktorý dávate, v mene úcty človeka k človeku a prajem všetko dobré, len to najlepšie k Vášmu sviatku.

Zároveň Vás touto cestou srdečne pozývam na slávnostnú akadémiu pri príležitosti Dňa matiek, ktorá sa bude konať 13.mája 2001 o 16 hod. v Kultúrnom dome.

Ing. Ľubomír Poór

starosta obce

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov

Dňa 26.5.2001 sa uskutoční podľa zákona SNR číslo 165/1998 Z.z. z 12.5.1998 na celom území Slovenskej republiky sčítanie obyvateľov, domov a bytov. Rozhodujúcim okamihom bude polnoc z piatka 25.5.2001 na sobotu 26.5.2001. Jeho cieľom bude získať priamo od obyvateľov informácie, ktoré nie je možné zistiť prostredníctvom iných informačných systémov. Takýto sčítavací proces prebieha v tomto roku skoro vo všetkých krajinách Európy. Budú sa zisťovať vybrané údaje o obyvateľoch, ich demografické, ekonomické a sociálne charakteristiky, údaje o úrovni ich bývania, domovom a bytovom fonde. Zisťované údaje budú obyvatelia zaznamenávať na špeciálne tlačivá. Tieto Vám prinesú sčítací komisári a následne po vyplnení vykonajú aj ich zber, prvotne ich spracujú a postúpia Štatistickému úradu, ktorý vykoná ich spracovanie pre celú Slovenskú republiku. Komisármi budú vyškolení dobrovoľníci z radov občanov, ktorí budú schopní a kompetentní odpovedať na prípadné Vaše nejasnosti pri vypisovaní tlačív. Bernolákovo bolo rozdelené na 12 sčítacích obvodov, pričom každý obvod bude mať na starosti jeden sčítací komisár. Po skúsenostiach z predošlých sčítaní z minulosti Vás chceme touto cestou požiadať (hlavne obyvateľov s prudšími povahami, ktorí budú mať na požadované údaje svoj názor) o slušnú komunikáciu s týmito komisármi. Sú to všetko dobrovoľníci z radov občanov, slušní ľudia, ktorí si budú plniť len svoje povinnosti.

V súvislosti s prebiehajúcimi prípravami na toto sčítavanie Vás upozorňujeme, že v zmysle §17 zákona SNR č. 165/1998 Z.z. nebude možné vykonávať na celom území Slovenskej republiky územné zmeny, meniť názvy obcí, ich častí, pomenovanie ulíc a meniť číslovanie stavieb v čase od 1.1.2001 do 26.5.2001, okrem určovania čísel novým stavbám.

Prerozdeľovanie daní zo štátneho rozpočtu na obce sa uskutočňuje podľa počtu obyvateľov prihlásených k trvalému pobytu v tej – ktorej obci. Keďže samotným sčítaním sa zistia presné údaje, apelujeme aj touto cestou na tých občanov, ktorí bývajú v Bernolákove, a nie sú prihlásení k trvalému pobytu, aby, ak je to len trochu možné, tak urobili. Odhadujeme totiž, že ak by sa len 90% takýchto občanov prihlásilo k trvalému pobytu v Bernolákove, obec by získala z prerozdeľovania daní vyberaných štátom ročne o 1 – 1,2 mil. Sk viac ako doteraz. A to je čiastka, za ktorú dnes možno napríklad zrekonštruovať vozovku na jednej ulici. Tak čo, vážení spoluobčania! Nestojí to za to? Alebo budete len ďalej požívať pôžitky a žiadať obec sprav toto, sprav tamto...

Tých vlastníkov stavieb, ktorým boli pridelené súpisné, resp. orientačné čísla stavieb a fyzicky dané tabuľky týchto čísiel a doteraz nemajú nimi stavby označené, vyzývame, aby tak čo najskôr urobili. Nielenže tým uľahčia prácu sčítacím komisárom, ale aj poštárom(-kam), pracovníkom rýchlej zdravotníckej pomoci, polícii pri vyšetrovaní rôznych krádeží... Tí, ktorým boli pridelené orientačné čísla skladajúce sa z číslice a písmena a samotné tabuľky doteraz neobdržali, budú v krátkej dobe vyzvaní, aby si ich prevzali. Tie totiž nie je možné bežne skladovať a musia sa pri nazbieraní určitého počtu objednávať.

Kuchtová, Jurča

Prehľad o povolenej stavebnej činnosti v obci Bernolákovo

Rok

1991

1993

1995

1997

1998

1999

2000

Stavebné úpravy

8

26

20

37

Drobné stavby

     

20

45

64

56

spolu

     

28

71

84

93

Územné rozhodnutia

 

8

13

47

40

26

31

Užívacie povolenia

 

12

24

16

11

38

39

Búracie povolenia

 

0

2

8

8

1

4

Zm. stav. pr. dokonč

 

-

-

-

-

6

5

Stavebné povolenia

25

32

20

49

94

67

98

Rozhodnutia spolu

25

52

59

120

153

138

186

Zo stavebných povolení

             

Nové rodinné domy

8

5

4

19

46

25

28

Prestavby rod. domov

8

10

7

14

18

24

17

Hospodárske budovy

1

2

2

1

0

0

3

Objekty na podnikanie

3

5

6

1

4

3

4

Garáže

1

3

1

9

15

5

6

Chatky

4

3

0

0

1

0

0

Technická infraštruktúra

?

0

0

2

7

6

8

Iné stavby

?

0

0

3

3

4

32

Ako je zrejmé z priloženej tabuľky, uplynulý rok bol v poslednom desaťročí rokom, keď bolo v obci vydaných najviac povolení v stavebnej oblasti. Tieto možno rozdeliť do dvoch základných oblastí. Tou prvou sú povolenia drobných stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác, kde je povoľovacím orgánom obec. Tu možno pozorovať postupný nárast povolení ani nie preto, že sa zvyšuje počet takejto stavebnej činnosti (opravy a úpravy existujúcich stavieb, budovanie rôznych skladíkov... sa uskutočňovalo aj v minulosti veľa), ale skôr preto, že stavitelia sa snažia využívať rôzne možnosti financovania takýchto stavebných aktivít (napr. stavebné sporenie, úvery...). A tu je jednou z podmienok mať príslušné povolenie. Po poslednej novelizácii stavebného zákona, ktorý rozšíril okruh stavebných činností, ktoré sa povoľujú na základe ohlásení, možno predpokladať, že tento nárast bude do budúcna ďalej pokračovať.

Druhou oblasťou sú povolenia vydávané Okresným úradom. V rebríčku postupnosti na prvé miesto možno zaradiť búracie povolenia. To z toho dôvodu, že skoro všetky stavby sa búrajú preto, aby na ich mieste mohli postaviť nové. Dá sa povedať, že tu je počet stabilizovaný. Väčší nárast je brzdený skutočnosťou, že v dnešnej ekonomickej situácii aj stavby v pomerne zlom stave sú vlastníci nútení skôr prestavovať, resp. len opravovať, než aby ich zbúrali a na ich mieste postavili nové. Prvým povolením, s ktorým prídu bežne do styku budúci stavebníci, je územné rozhodnutie. Je to vlastne povolenie umiestniť stavbu na konkrétnom mieste. Keďže sa nevydáva napríklad pri prestavbách a nadstavbách jestvujúcich stavieb, možno jeho počet orientačne považovať za ukazovateľ, o aký počet stavebných povolení nových stavieb a rôznych prístavieb sa v krátkej dobe bude žiadať. Povolenie na zmenu stavby pred dokončením sa vydáva v tom prípade, ak sa stavebník rozhodne stavbu zmeniť pred jej dokončením. Takéto požiadavky sme zaznamenali prakticky len počas posledných dvoch rokov. Najdôležitejším povolením, aspoň z pohľadu stavebníka, je stavebné povolenie. Ako je zrejmé z tabuľky, celkový počet vydaných povolení (až na mierny útlm v roku 1999) stále narastá. V roku 2000 sa na tomto náraste najviac podieľajú malé domové čistiarne odpadových vôd. Keďže ich cena sa pomaly blíži k cene vybudovania novej izolovanej žumpy, stavebníci ich stále viac začínajú využívať. Z hľadiska povolenia ich však povoľuje vodohospodársky orgán, a teda sú na ne vydávané samostatné stavebné povolenia. V tabuľke sú zahrnuté medzi inými stavbami a z ich celkového počtu tvoria cca 85%. Počet povolených novostavieb rodinných domov sa za posledné roky tiež stabilizoval. Väčšiemu rozmachu okrem ekonomickej situácie v tomto štáte, ktorá má najväčší vplyv na rozmach, bráni aj skutočnosť, že otváranie nových lokalít je dosť náročným a zdĺhavým procesom, pri ktorom treba rešpektovať majetkové pomery a názory vlastníkov pozemkov. Iste mi dáte za pravdu, že zjednotiť názory niekoľko desiatok vlastníkov s rôznymi názormi a zámermi vyžaduje enormné úsilie a čas. Prestavby jestvujúcich stavieb tvoria druhú najvýznamnejšiu oblasť. Až na mierny nárast v roku 1999 je tu počet tiež stabilizovaný. Realizujú sa rôzne modernizácie a prestavby jestvujúcich stavieb rodinných domov tak, aby spĺňali požiadavky dnešnej doby. Trvalý nárast možno pozorovať v budovaní technickej infraštruktúry. Až na jeden prípad (rekonštrukcia jestvujúceho plynovodu) ide o budovanie novej technickej infraštruktúry, hlavne v nových lokalitách, pričom stavebníkom je vo väčšine prípadov obec. Sú to plynovody, vodovody, rozvody elektrickej energie a v jednom prípade vozovka. O konkrétnych stavbách Vás však budem postupne informovať vo voľnom pokračovaní článku “Obec stavia – v obci sa stavia”. Posledným povolením, s ktorým sa stavebník stretáva je povolenie na užívanie stavby. Ľudovo povedané kolaudačné povolenie. Zvýšený počet ich vydaní v posledných dvoch rokoch je spôsobený hlavne skutočnosťou, že fondy a bankové inštitúcie začali poskytovať rôzne zvýhodnenia pri včasnom ukončení stavby a takto motivovaní stavebníci sa snažia stavby čím skôr aj legislatívne ukončiť.

Aj napriek pretrvávajúcemu útlmu stavebníctva na Slovensku stále pretrváva záujem o výstavbu rodinných domov v Bernolákove. V okrese Senec sa radíme medzi obce, kde bolo povolených najviac stavieb. Iste má na to veľký vplyv poloha obce, ako aj skladba stavebníkov. Viac ako 50% z nich totiž nepochádza z Bernolákova a neviažu ich k nemu ani žiadni predkovia.

Obec stavia – v obci sa stavia

Branislav Jurča

Vezmite si narcis, dávate nádej

V piatok 6.apríla 2001 v čase od 7. do 16.hod. opäť svitne Deň narcisov, ktorý sa v našej obci koná už po tretíkrát. Pripojte sa aj vy k tradícii, ktorou dávame spoločne najavo, že problém nádorových ochorení nám nie je ľahostajný. Žiaci základnej školy budú označení samolepkami dobrovoľníka Dňa narcisov 2001 a bezplatne Vám darujú kvety narcisu. Občania, môžete prispieť ľubovoľnou sumou do pokladničiek označených logom Ligy proti rakovine. O výške vyzbieranej sumy sa dozviete opäť z časopisu Bernolák.

Mgr. B. Frindrichová

Mozaika

podujatí v Kultúrnom dome

6.1. Trojkráľový stolnotenisový turnaj vo štvorhre – rodičia a deti

16.1. Koncert hudobnej skupiny SENZUS s hosťom Dušanom Grúňom

20.1. Ples Rady rodičov pri Základnej škole

8.2. Slávnostné otvorenie Kresťanského filmového klubu pre deti a mládež

9.2. Rodinný karneval Materskej školy na Hlavnej ulici

10.2. Karneval pre deti – pripravila Katolícka mládež v spolupráci s Komisiou školstva, kultúry a športu Obecného zastupiteľstva Bernolákovo

11.2. Výročná schôdza Miestneho spolku Slovenského zväzu záhradkárov

12.2. Prednáška na tému “ Zdravá výživa z Dream Bio Center”

17.2. Farský fašiangový ples – tu mi nedá nespomenúť, aká dobrá nálada vládla v sále. Bol to príjemný zážitok aj pre mňa, z môjho pohľadu, čo som za tie roky “absolvovala” v Kultúrnom dome už 278 zábav a diskoték, tento ples patril medzi najvydarenejšie a najlepšie. Vládla na ňom príjemná rodinná atmosféra. Za to patrí vďaka všetkým organizátorom na čele s Kvetkou Jakubovičovou.

18.2. Výročná schôdza Športového klubu VATEK

25.2. Výročná schôdza MS Slovenského červeného kríža

27.2. Výročná schôdza Pozemkového spoločenstva lesa

1.3. Kresťanský filmový klub pre deti a mládež

4.3. XIII. ročník Výstavy vín s ochutnávkou zorganizoval MS SZZ

6.3. Detská misia na Slovensku pripravila pre deti Kakaovú párty

8.3. Kresťanský filmový klub pre deti a mládež premietol filmy Superkniha a Hlbiny vesmíru

13.3. Výročná schôdza Jednoty SD Bernolákovo

16.3. Výročná schôdza Poľnohospodárskeho družstva Chorvátsky Grob

17.3. Výročná schôdza MO Slovenského zväzu telesne postihnutých s hosťami z družobnej organizácie z Dechtíc s bohatým kultúrnym programom, tombolou a dobrou náladou pri hudbe

22.3. Kresťanský filmový klub pre deti pripravil ďalší kreslený príbeh na biblické námety a pre mládež skutočný príbeh mladej ženy - Joni

24.3. Výročná schôdza Klubu dôchodcov s detským tanečným súborom Niagara a s posedením pri hudbe Čeklísanka

31.3. Šachový víkendový turnaj o Pohár starostu obce

Pripravujeme::

6.4. (18.30) Veľkonočný koncert HS Hope Gospel Choir – organizuje Diakonicko-charitatívne združenie Rodina

15.4. (15.00) Veľkonočná slávnosť a videoprojekcia filmu Ježiš

28.4. (13.00) Majstrovstvá Slovenska 2001 v tanečných disciplínach Tape Dance, Pohár starostu obce v tanečných disciplínach Tango argentino, Mambo, Salsa, Disco Swing v spolupráci s Národným osvetovým centrom Bratislava pod záštitou STO D IDO Bratislava

5.5. (11.00) IV. ročník Maratónu v aerobiku - ŠK VATEK – oddiel aerobiku

11.5. (17.00) Výstava prác žiakov výtvarného krúžku Výstava prác krúžku šikovných rúk

13.5. (17.00) Deň matiek – obecná oslava s kultúrnym programom

25.5. (15.00) Diskomaratón – tanečná súťaž

23.6. Majstrovstvá Slovenska tanečných škôl a Juniáles

Pravidelné akcie:

Pondelky: (l4.00 - 18.00) Výtvarné krúžky

Utorky: (14.00 - 15.00) Kurz nemčiny

(15.00 - 16.30) Kurzy angličtiny

(17.00 - 18.30) Krúžok pohybových hier a folklórnych tancov Stromček

Štvrtky: (17.00 - 20.00) Kresťanský filmový klub (každý druhý týždeň)

Piatky: (15.00 - 18.00) Krúžky moderných tancov

(17.00 - 18.00) Šachový krúžok

žf

POĎAKOVANIE

Obecná knižnica ďakuje za knižné dary a príspevky do knižnice pánovi Barkolovi, p. Kockovej, p. Bednárovej, p.Nagyovej, p. Trnovskej a p. Košovej.

Činnosť komisie kultúry, školstva a športu pri Obecnom zastupiteľstve v Bernolákove v roku 2000

Komisia zasadala v roku 2000 desaťkrát s priemernou 80%-ou účasťou. Organizovala, alebo sa podieľala na organizácii týchto podujatí: Deň matiek, MDD – karneval, Hodové popoludnie, Mikulášska besiedka, Silvestrovské popoludnie pre deti, stolnotenisový turnaj o Pohár starostu, Maratón v aerobiku, volejbalový turnaj o Pohár starostu.

Okrem toho:

Predsedníčka komisie Janka Hlubíková sa v septembri vzdala poslaneckého mandátu. Do funkcie predsedu komisie bola zvolená Terézia Varečková. Pani Hlubíkovej touto cestou ďakujeme za všetko, čo pre rozvoj kultúry v obci urobila. Verím, že sa s ňou v práci na poli kultúry často stretneme.

V závere decembrového zasadnutia sme poďakovali pánovi starostovi a pánovi prednostovi za ochotu a porozumenie, podporu našich aktivít, so želaním pevného zdravia, šťastia, pohody a ďalšej dobrej spolupráce.

Verím, že rok 2001 bude rok plodný, naplnený všestrannou prácou pre občanov našej obce. Budeme sa snažiť všetky úlohy a plány do budúcnosti plniť.

Terézia Varečková

predsedníčka komisie

Bankomat v obci

Konečne po dvoch rokoch úsilia, lobovania a presvedčovania bude v Bernolákove bankomat. Mal by fungovať od prvých májových dní. Umiestnený bude na priečelí Kultúrneho domu. Bankomat bude majetkom Tatra banky, a.s., Bratislava, je z najnovších typov a umožňuje výber zo všetkých bánk združených v sieti.

Veríme, že jeho inštaláciou sa určite vyplní medzera v poskytovaní služieb obyvateľom a umožní sa výber hotovosti nepretržite 24 hodín denne.

Spoločenská rubrika

december 2000 – marec 2001

Narodili sa:

Banás Oliver,

Dulaiová Lucia,

Kastlová Lesia,

Kopecký Dominik,

Lukovič Filip,

Plešková Patrícia,

Pobjecký Tadeáš,

Poór Dominik,

Ravluková Katarína,

Ravluková Paulína,

Kozyrová Kristína

Uzavreli manželstvo:

Ing. Marián Sopfritš

a Jana Popluhárová,

Peter Radoščan

a Jana Hanusková,

Štefan Markus

a Alena Trenčanská

Zomreli:

Vladimír Bureš (74),

Anna Gécová (51),

Helena Horváthová (81),

Alojz Jajcai (65),

Katarína Maárová (56),

Emília Múčková (72),

František Omasta (72),

Ladislav Omasta (76),

Aladár Viktorín (84)

Činnosť požiarnikov okresu Senec v roku 2000

V roku 2000 požiarnici okresu Senec celkovo zasahovali pri likvidácii mimoriadnych udalostí 407-krát. Na území okresu Senec, ale i okresu Galanta, Dunajská Streda, Pezinok a Malacky likvidovali požiare a zachraňovali tak v mnohých prípadoch ľudské životy a materiálne hodnoty. V našom okrese v minulom roku vzniklo 161 požiarov. Požiarnici vykonali 198 výjazdov k technickým zásahom. Na likvidácii následkov ekologických havárií sa podieľali 10-krát. Je smutné, že 19-krát boli vyzvaní zbytočne nespratníkmi, robiacimi si kanadské žartíky alebo zásah požiarnikov nebol potrebný z dôvodu vyvolania poplachu z príznakov horenia.

Pri uvedených 161 požiaroch vznikla škoda na majetku občanov a organizácií vo výške viac ako 28 mil. Sk. Zásahom našich požiarnikov boli zachránené hodnoty vo výške viac ako 72,6 mil. korún. Pri požiaroch dvaja ľudia zomreli a dvaja boli zranení.

Najčastejšou príčinou vzniku požiaru podľa štatistiky a členenia zisťovateľa príčin vzniku požiarov v okrese Senec (tak ako po roky minulé) patrilo opäť zakladanie ohňa v prírode a na skládkach, fajčenie, úmyselné podpálenie a technické závady.

Z uvedeného ste si pri pozornejšom čítaní všimli jedno. Pri vzniku požiaru prevažuje ľudská nevšímavosť a ľahostajnosť. Fajčiari sa taktiež opätovne podpísali do čiernej kroniky požiarovosti.

Pri 198 technických zásahoch (automobilové havárie, vyslobodzovanie ľudí z hĺbky, utopených, čerpanie vody zo zatopených priestorov, otváranie bytov) poskytli pomoc profesionálni požiarnici spoluobčanom v núdzi a ohrození života. Pomohli 93 zraneným občanom a vyslobodili (bohužiaľ) až 11 mŕtvych tiel. Celkovo požiarnici likvidovali následky dopravných nehôd v 107-ich prípadoch. V mnohých prípadoch išlo o ťažké dopravné nehody na našich cestách, mnohokrát v blízkosti mesta Senec. Pri poskytovaní pomoci spoluobčanom pri dopravných nehodách veľmi úzko spolupracujú požiarnici so zdravotníkmi z pracoviska Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby Bratislavy a vysunutého pracoviska Senec...

Čísla strohej štatistiky zo zásahovej činnosti profesionálnych požiarnikov v okrese Senec nemôžu nikdy obsiahnuť utrpenie, žiaľ a nešťastie spoluobčanov postihnutých haváriou, živelnou pohromou, ale aj zo stretnutia s červeným kohútom. V roku 2001 požiarnici Vám želajú veľa zdravia a šťastia v osobnom i pracovnom živote. Prajú Vám, aby Vás nepríjemné udalosti obchádzali počas celého roka.

mjr. PO Ing. Emil Moťovský

náčelník Odboru PO, Okresný úrad v Senci

Prehľad udalostí na území okresu Senec

v rokoch 1996 – 2000

 

1996

1997

1998

1999

2000

počet výjazdov

131

207

251

334

407

počet požiarov

68

119

164

83

161

technický zásah

52

62

58

220

198

ekologická havária

1

2

9

15

10

planý poplach

10

13

9

8

19

iný výjazd

0

11

11

8

19

škoda na majetku

3,47 mil.

9,8 mil.

4,93 mil.

23,68 mil.

28,02 mil.

uchránené hodnoty

5,09 mil.

45,3 mil.

21,31 mil.

91,2 mil.

72,63 mil.

mŕtvi pri požiari

2

1

1

0

2

zranení pri požiari

5

0

8

0

2

mŕtvi pri techn. zásahoch

2

14

11

12

11

zranení pri techn. zásahoch

23

23

58

58

96

výjazdy k dopr. nehodám

-

-

26

66

107

Darcovstvo krvi

Dňa 14.marca 2001 zorganizoval Miestny spolok Slovenského Červeného kríža v Bernolákove bezpríspevkový odber krvi. Odberu sa zúčastnilo 35 darcov:

Helena Čambálová

Kvetka Čambálová

Zuzana Čambálová

Mária Priecelová

Katarína Kútyová

Monika Nagyová

Mária Nagyová

Anna Vitálošová

Elena Molnárová

Daniela Koníková

Daniela Melišová

Marek Harr

Milan Dehelán

JUDr.Vojtech Pipíška

Milan Barci

Viliam Foltín

Katarína Pláteníková

Ing. Jaroslav Vokoun

Michal Mazáček

Ivan Múčka

Milan Antalič

Dagmar Jaslovská

Jana Bučeková

Milan Buček

Zdena Procházková

Karol Procházka

Silvester Duba

Roman Ölvecký

Zuzana Ölvecká

Miroslav Šmihla

Anna Macháčková

Ľubomír Pekár

Miroslav Lenghart

Karol Nádaždy

Eva Kalmárová

Výbor Miestneho spolku SČK v Bernolákove a starosta obce Bernolákovo ďakujú všetkým darcom krvi za ich humánny a šľachetný čin.

Ďalší bezpríspevkový odber krvi sa uskutoční v júli 2001.

Mária Nagyová

za Predsedníctvo MS SČK

Farnosť ožila misiami

“Prečo sme sa tu vlastne zišli?” Otázka kňaza, položená v kázni, prekvapila mnohých. Naozaj, prečo som tu? Som vôbec kresťan? Je to zvyk prebratý od starých rodičov? Niekedy dávno som pocítil Boží dotyk?

Nech je to ako chce, v čase od 23. do 26.novembra si každý mohol objasniť okrem tejto základnej otázky aj mnohé nezrovnalosti zo svojho duchovného života.

Ešte raz vás pozývam na ľudové misie našej farnosti, vedené bratmi kapucínmi z Bratislavy.

Svoje myšlienky o chápaní viery nám prednášali postupne v kázňach, v stavovských náukách zvlášť pre ženy a mužov a na stretnutiach s mládežou. Využiť sa dala aj sviatosť zmierenia a osobné rozhovory. A čo nové a iné sa dá o viere v Boha povedať?

Boh nám ponúka POKOJ. Rozsiahla prvá kázeň pátra Felixa bola výzvou na dosiahnutie tohto vzácneho stavu duše. Pretože viera nie je drastický zásah do štýlu života. Nemusíme sa vzdávať ničoho, len negatívnych nánosov, ktoré sa v nás od detstva nahromadili. Ide o obnovu harmónie v každom z nás.

V sobotu ráno o 9.00h v kostole zaznelo pár slov o atmosfére na dedine. Je tu veľa nenávisti. Malo by nám prestať záležať na malicherných sporoch, je dôležité prestať závidieť. Mali by sme si uvedomiť, že Boh nám dal túto rodinu, túto nezamestnanosť, tieto deti. Máme žiť v tejto situácii, vyrovnať sa so svojím životom a naučiť sa ho nielen brať taký, aký je, ale ho aj zlepšovať.

Zaujímavými boli prednášky k téme manželského spolužitia: Ženy sa dozvedeli, čo potrebuje muž, aby sa cítil byť milovaný a naopak. Treba sa jeden druhému darovať. Skutočná láska je robiť šťastným toho druhého. Ženy pokročilého veku mohla potešiť myšlienka: “V istom veku dá žene úbytok krásy vyniknúť jej vnútornej hodnote.

Prišlo aj na tému interrupcie, ktorú označil kňaz za nešvár, spôsobený touto dobou a niečo, čo je proti prirodzenosti, pretože, každá žena túži byť matkou, ale šíria sa rôzne manipulácie...

Zaznelo veľa slov. Dokonca bol aj koncert, pretože KAPUCÍNI už dlhší čas pôsobia ako úspešná gospelová skupina.

Možno niektorí našli vďaka tejto akcii a Bohu samého seba. Aj vy ste sa snáď pozreli v čase technického pokroku na svoj život nerušene z druhej strany (mobilný telefón zvonil len raz) a zistili ste ako dávnejšie sv. František: ,,Doteraz sme ešte nič neurobili. Začnime odznova.”

Kristína Barkolová

Misionár Igor Hajzok

Náš rodák Igor Hajzok pôsobí od roku 1997 ako misionár na Sibíri v mestečku Aldan. V nedeľu dňa 28.1. ste sa s ním mohli v Pastoračnom centre stretnúť a dozvedieť sa o jeho zaujímavej práci viac.

Dona Igora Hajzoka veľký záujem veriacich potešil. Bol rád, že ľudia v jeho rodnej obci majú záujem o misijnú činnosť.

Oboznámil nás so všetkými plusmi a mínusmi, ktoré sa v jeho farnosti od jeho poslednej návštevy Slovenska udiali.

Za veľký úspech považuje najmä vymenovanie nového biskupa pre oblasť Východnej Sibíri so sídlom v Irkutsku. Je ním Mons. Juraj Mazura, pôvodom Poliak.

Poďakoval sa aj všetkým, ktorí modlitbami alebo finančne misie podporili.

Po premietnutí filmu o sv. Antonovi Paduánskom nasledoval už tradične spev náboženských piesní. Nechýbali ani koláče obetavých gazdiniek.

Pán farár Jozef Krupa sa na záver s veriacimi pomodlil Vešpery.

Helena Barkolová

Po plese o plese

Blížil sa fašiangový čas a ten nás inšpiroval nejako sa zabaviť. Chceli sme si zatancovať, a tak sme si urobili tancovačku. Na začiatku bol prieskum verejnej mienky, resp. mienky niektorých známych, ktorí majú menšie deti a teda už dlhšiu dobu si nezatancovali. Oslovené manželské páry, ale aj niektorí naši slobodní známi mali záujem, preto sa niekoľko nadšencov rozhodlo zrealizovať tancovačku. Zorganizovať tanečnú zábavu v Kultúrnom dome – to si už vyžaduje určité úsilie, a tak sme najprv získali nejaké informácie od skúsenejších organizátorov a potom sme sa vybrali do terénu. Vybaviť sálu bol prvý dôležitý bod a touto cestou ďakujeme pani Ž. Ferkovej za ochotu, s akou nám vyšla v ústrety vo všetkom, čo sme potrebovali. Ďalší dôležitý bod – hudobníci. Aj keď mali Haklovci už dosť nabitý fašiangový program, jeden voľný večer sa ešte našiel.

Čo sa prípravy nášho prvého fašiangového plesu – ako sme našu tancovačku nazvali – týka, bola náročná, ale aj zaujímavá. Náročná v tom, že sme nevedeli, aký bude o ples záujem, vlastne na pôde našej farnosti bol tento pokus prvý. Chvíle neistoty sa striedali s nadšením, že sa spolu zabavíme a zatancujeme si. A po príprave prišiel deň zábavy – 17. február. Záujemcov o ples sa zišlo dosť – asi 120 ľudí. Úvodným slovom nás privítal pán P. Hajzok, ktorý priniesol aj pozdrav od pána farára J. Krupu so želaním príjemnej zábavy. Tanečný parket sa potom veľmi rýchlo zaplnil tancachtivými pármi a tancovalo sa veru poriadne. Skupina Dúha sa predstavila veľmi dobrým výkonom. Aj keď o sebe Haklovci povedali, že už sú “starí mazáci” v tomto našom regióne, “vek” im na kvalite neubral. Spokojní mohli byť “mladí i starí”, lebo výber bol široký – od valčíka, cez polku a tango až po moderné rytmy, niektorými nazývané aj “šliapanie kapusty”. Dokonca v sále premiérovo zaznela aj jedna zo súčasných hitoviek Elánu (priaznivci by si spomenuli aj na jej názov). Tancovať sme veru vydržali dlho a ešte ani po tretej ráno by sa nebola sála zatvorila nebyť boľavých nôh a aj pomyslenia na to, že doma väčšinu z nás budú čakať naše oddýchnuté detičky, ktoré nás vyzvŕtajú v tanci aj bez hudby hneď zavčas ráno.

Jedným z mimoriadnych návštevníkov nášho plesu bol salezián – misionár na dovolenke – Igor Hajzok. Chvíľu pobudol medzi nami bolo to akési rozlúčkové stretnutie, pretože dovolenka mu už končila a pár dní po plese cestoval už späť do svojho terajšieho pôsobiska v Jakutsku na Sibíri.

V programe plesu bola aj tombola. Chceme sa poďakovať za príspevky firme Montostroj Senec, Techall Bernolákovo, Očnej optike, Uni-agro Senec, Železiarstvu – V.Švrček Bernolákovo, keramikárovi pánovi J. Viglašovi z Bernolákova, firme Henkel Slovensko, pánovi Rakúsovi z Bernolákova.

Náš prvý fašiangový ples bol úspešný – viacerí účastníci nám tlmočili svoje príjemné pocity – avšak jedno negatívum tu predsa bolo – pre tých, ktorí sa naplno zabávali sa zdal príliš krátky. Je tu však inšpirácia skúsiť sa niekedy zasa stretnúť na podobnej zábave. Ďakujeme Obecnému úradu za prenajatie sály v Kultúrnom dome a zároveň chceme informovať účastníkov plesu, že finančný výťažok z plesu bude použitý na prácu s deťmi a mládežou vo farnosti a na opravu Kaplnky sv. Anny.

Spomedzi dobrovoľníkov, ktorí sa usporiadateľsky nezištne zapojili do organizovania plesu, chceme poďakovať farníkom: J. Trubačovi, K. Slobodovi, R. Prášilovi, H. Barkolovej, Z. Procházkovej a A. Babulíkovej.

K. a M. Jakubovičoví, J. Martináková, Z. Šticová

Silvestrovské popoludnie 2000

Silvestrovským popoludním sa s rokom 2000 prišli rozlúčiť aj deti. Školský dvor starej školy, plochy pred Obecným úradom a Kultúrnym domom sa zmenili na prekážkové dráhy a stanovištia pre takmer 60 súťažiacich detí, ktoré privítal starosta obce Ing. Poór. Deti rozdelené do mladšej a staršej vekovej kategórie museli preukázať šikovnosť s pingpongovou raketou, s hokejkou, v chôdzi na chodúľoch, v hádzaní do terča, v behu s fúrikmi – ktorý dal mimochodom deťom poriadne zabrať. To, že smiechu bolo pritom viac ako dosť, nemusím ani spomínať. Úplne netradične po skončení preteku absolvovali časť trate aj usporiadatelia, aby si vyskúšali to, čo na deti nachystali.

Po súťaži boli deti odmenené sladkosťami, ktoré do súťaže venovali OcÚ Bernolákovo, pani Ághová a Jednota SD Trnava, za čo by sme im touto cestou radi poďakovali.

Vďaka však patrí aj všetkým tým, ktorí sa na behu zúčastnili ako organizátori a pre detskú radosť v posledný deň roka neváhali vymeniť pohodlie silvestrovských obývačiek za studené počasie a blatistý terén školského dvora, či už to boli členovia Komisie kultúry, školstva a športu, Katolícka mládež, členovia sociálno-zdravotnej komisie alebo panie učiteľky ZŠ.

Veríme, že sa silvestrovské popoludnie stane každoročnou tradíciou, ktorú si deti obľúbia a nezabudnú sa takto rozlúčiť so starým rokom.

Trojkráľový turnaj v stolnom tenise

6.1.2001 sa v sále Kultúrneho domu konal pod záštitou starostu obce a Komisie kultúry, školstva a športu Obecného zastupiteľstva I. ročník Trojkráľového stolnotenisového turnaja rodičov a detí vo štvorhre. Hráčov prišli na úvod pozdraviť aj ozajstní Traja králi.

Na turnaji sa zúčastnilo 12 párov rodičov a detí. Ako na ostatných stolnotenisových turnajoch v obci, tak aj teraz vládla v sále vynikajúca atmosféra.

Súťaž bola rozšírená o ceny pre najkrajší pár v súťaži, ako i pre najlepších “prasiatkarov”, t.z. pár, ktorý dá v zápase najviac prasiatok súperovi. Hráči ocenili nápad organizovať takéto turnaje vo štvorhre a sľúbili účasť i na budúci rok.

A ktorý pár sa s kombináciou rodič – dieťa vyrovnal najzdatnejšie?

Kategória rodičov s deťmi do 12 rokov:

  1. Kövesi Zoltán a Kövesi Michal
  2. Klech Jozef a Klech Jozef
  3. Luljaková Katarína a Luljak Igor

Kategória rodičov s deťmi nad 12 rokov:

  1. Basár Peter a Basár Peter
  2. Luljak Vladimír a Luljaková Jana
  3. Doboš Patrik a Kolarovič Peter (pár dostal výnimku z pravidiel súťaže)
  4. Súťaž o najkrajší pár turnaja s prevahou vyhrala rodina Vokounová.

    Oznam pre všetkých pingponguchtivých: Už teraz môžete trénovať na nasledujúci ročník turnaja, na ktorom si tentoraz budú môcť zmerať sily aj súťažné rodinné páry bez vekového obmedzenia, t.z. rodičia aj s dospelými “deťmi”.

    Elena Molnárová

    Komisia kultúry, školstva a športu

    Komisia kultúry, školstva a športu pri Obecnom úrade v Bernolákove vyhlasuje súťaž

    pri príležitosti celoobecných osláv Dňa matiek pre všetky deti našich základných a materských škôl s nasledovnou tematikou:

    výtvarná súťaž:

        1. Ja, moja mama, moja rodina
        2. Moje najobľúbenejšie miesto v Bernolákove

literárna súťaž:

  1. kategória – deti 2. – 4. ročník ZŠ:
  2. 1. Aká je tvoja mama

    2. Bernolákovo a ja

  3. kategória – deti 5. – 7. ročník ZŠ:
  4. 1. Bernolákovo a ja

    2. Ako chápem toleranciu?

  5. kategória – deti 8. – 9. ročník ZŠ:

1. Čo by som najradšej preniesol z predošlého tisícročia?

2. Ako chápem toleranciu?

Podmienky literárnej súťaže:

Maximálny rozsah práce – 2 strojom písané strany

Uzávierka súťaže – 30. apríla 2001

Súťažné práce odovzdajte v Kultúrnom dome pani Ž. Ferkovej.

V literárnej súťaži niektoré témy súvisia s našou obcou. Môžete písať o svojich zážitkoch v našej obci, o spomienkach starších občanov, o pamätihodnostiach, o významných občanoch a podobne.

Už sa na Vaše práce tešíme a pripravujeme zaujímavé ceny.

Predáme záhradu v katastrálnom území Bernolákovo, časť “Sacky” vo výmere 900 m2 so záhradným domčekom. Cena dohodou.

Tel. č.: 0838 / 7626 723 (práca); 0838 / 7742 757

Vývoz fekálií zo žúmp si môžete objednať na t.č. 0905 855 042, 0905 479 087 a 4594 3453

SPOZANA, Vinohradská 1, 900 28 Ivanka pri Dunaji

V záujme našich detí

“Nech nás nerozdeľuje rozdielnosť názorov, ale zjednocuje hodnota cieľa.”

Na tento výrok spisovateľa som si spomenula, keď som pozerala na šťastné, šantiace deti a ich rodičov na maškarnom plese, ktorý organizovalo Farské spoločenstvo v spolupráci s Komisiou kultúry, školstva a športu.

Toľko krásnych masiek sa už dávno nezišlo. Najkrajší boli hádam tí najmenší. Malý, snáď 3-ročný chlapček, malý mušketier, ďalší oblečený za stromček, či krásny kvet, Indiáni, princezničky i väčšie princezné a tanečnice, mačičky, šašovia, strašidlá, králi a mnoho iných rozprávkových postavičiek. Nemôžem nespomenúť rodinu Kotoučovú. Určite nebolo ľahké pripraviť masky pre celú rodinu, vrátane najmenšieho “chrobáčika”. Oni to dokázali a dali príklad ostatným na budúce podujatia.

Maškarný ples vynikajúco moderovali páni Štica a Švrček. Zaujali deti rôznymi súťažami a hrami. Všetci organizátori, hlavne organizátorky, boli v stálom pohybe, aby zabezpečili všetko, čom sa od takéhoto podujatia očakáva. Zapojili sa celé rodiny, napr. rodina Trubačová, Hajzoková, Šticová, Barkolová, Švrčková a mnohé ďalšie. Vďaka patrí všetkým mamičkám, starým mamám a tetám, ktoré pre všetkých pripravili zákusky a čaj a iné občerstvenie.

Na podujatí sa zúčastnili i členky Komisie kultúry, školstva a športu. Pani Varečkocvá bola členkou poroty a pani Molnárová zabezpečila z poverenia pána starostu a komisie 10 krásnych hlavných cien a rôzne sladkosti. Aby bolo každé dieťa odmenené malou pozornosťou, či sladkosťami, o to sa postaralo Farské spoločenstvo, Miestny spolok SČK a Kultúrny dom.

Bolo to krásne podujatie, z ktorého odchádzali deti šťastné a spokojné. Nikomu nevadilo, že boli rôznej viery a náboženstva. Naplnil sa tak pravdivo, čisto a úprimne význam slova ekumenický.

Na záver by som chcela pridať niekoľko našich úvah a myšlienok k téme “tolerancia”. Tolerovať, znamená chápať charakter, povahu iného, i keď nám nie vždy blízkeho človeka. Aj keď nie všetci ľudia v tejto krajine, v tejto obci nie sú nám priatelia, mali by sme ich brať takých, akí sú. Aj keď vo všetkom s nimi nezdieľame spoločné názory. Učme sa počúvať tých druhých, snažiť sa chápať ich skutky. Každý by sa mal vedieť prispôsobovať, chápať, uznávať a uvedomovať si osobitosti tých druhých. Tak by nám bolo ľahšie prežívať každodenný život a úspešnejšie sa vrhnúť do našich povinností.

Dozaista by sa to všetko pozitívne odrazilo v každodennom živote našej obce.

T. Varečková

Detský letný tábor Banská Štiavnica 2001

Sociálno-zdravotná komisia OZ a Obecný úrad Bernolákovo organizujú pre deti z Bernolákova vo veku 7-14 rokov

13 - denný detský letný tábor

v Banskej Štiavnici v termíne 30.7. - 11.8.2001. Tábor je situovaný na okraji mesta Banská Štiavnica vôkol lúk s blízkym lesom. Priamo v stredisku sú ihriská pre volejbal, nohejbal, tenis, futbal. Je tu možnosť kúpania v blízkom prírodnom kúpalisku v Banskom Studenci a taktiež výborné podmienky pre poznávaciu turistiku.

Cena pre jedno dieťa je 4 480,- Sk. Pre deti z Bernolákova prispieva Obecný úrad sumou vo výške 2 000,- Sk na dieťa. Maximálny počet prihlásených detí je 30.

Tlačivo prihlášky si možno vyzdvihnúť na Obecnom úrade Bernolákovo u pani Múčkovej do 15.apríla 2001 a záväzne sa možno prihlásiť do 11.5.2001. V prípade viacerých prihlásených bude o zaradení rozhodovať dátum podania prihlášky.

V minulom roku zorganizovala naša obec letný detský tábor. Pre veľký ohlas, ktorý táto akcia zaznamenala, rozhodla sa obec Bernolákovo v spolupráci so sociálno - zdravotnou komisiou pri Obecnom zastupiteľstve obce Bernolákovo zorganizovať podobnú akciu.

V dňoch od 2.7.2001 do 6.7.2001 sa uskutoční denný detský letný tábor.

Kapacita tábora bude 40 detí (podľa záujmu), o deti sa budú starať štyria vedúci oddielov a hlavný vedúci tábora.

Pre deti budú pripravené poznávacie a športové aktivity na území obce, bude pripravený i celodenný výlet.

Cena tábora bude 100,- Sk na deň. V cene je desiata, obed a olovrant, cestovné lístky a vstupenky na akcie.

Do denného detského tábora môžu nastúpiť deti v školskom veku po absolvovaní 1. triedy až po ukončenú 8. triedu.

Prihlásiť sa možno na Obecnom úrade v Bernolákove u pani Heleny Čambálovej na t. č. 4599 3911. Pri väčšom záujme bude pre zaradenie do letného detského tábora rozhodujúci dátum podania prihlášky.

Iva Pipíšková

za sociálno - zdravotnú komisiu OZ

Detská misia na Slovensku

srdečne pozýva chlapcov a dievčatá na svoje letné tábory v stredisku Častá!

Detský tábor (pre deti od 7 do 12 rokov):

  1. 30.6. – 7.7.2001
  2. 7.7. – 14.7.2001
  3. 14.7. – 21.7.2001
  4. 21.7. – 28.7.2001

Cena pobytu je 1 600,- Sk za osobu.

Tábor pre mladší dorast (od 13 do 14 rokov): 7.8. – 16.8.2001

Cena pobytu je 2 000,- Sk za osobu.

Prihlášky posielať a bližšie informácie:

Detská misia, Legionárska 4, 811 07 Bratislava 1

(tel/fax 07/ 5556 9378, e-mail: cef@ba.psg.sk

Uzávierka prihlasovania je 30. apríla 2001.

Prihláste sa čím skôr, lebo kapacity turnusov sú obmedzené

Ešte jedno poohliadnutie na čas pred Vianocami...

Z iniciatívy Komisie kultúry, školstva a športu, naše deti, žiaci VII.B triedy ZŠ na Komenského ulici pripravili predvianočné rozhovory s osobnosťami, občanmi našej obce. Relácia z technických príčin nemohla byť odvysielaná. Vážime si snaženie detí, nechceme, aby ich relácia upadla do zabudnutia, preto Vás informujeme o jej obsahu.

V relácii položili deti tri otázky:

  1. Ako ste prežívali Vianoce vo Vašom detstve?
  2. Aké sú u Vás tradície a zvyky?
  3. Čo by ste zaželali deťom a všetkým občanom v poslednom roku tisícročia?

A tu sú odpovede:

Ing. Ľubomír Poór, starosta obce

  1. Vianoce v mojom detstve som prežíval podobne ako Vy teraz. Tešil som sa na vianočný stromček, na darčeky, na vianočnú atmosféru. Prežíval som tieto krásne chvíle so svojimi rodičmi, so svojou sestrou v rodinnom kruhu.
  2. Štedrý večer bol u nás spojený s neodmysliteľnou rybacou polievkou, ktorú výborne pripravovala moja mamička. Po nej nasledoval vyprážaný kapor a ostatné dobroty. Po večeri sme sa odobrali k vianočnému stromčeku. Tu nás čakali pripravené darčeky, z ktorých sme sa spolu tešili a rozprávali o Vianociach.
  3. Vianoce, tradičné sviatky pokoja a mieru, prinášajú radosť a uspokojenie nám všetkým. Želám všetkým spoluobčanom veľa šťastia a pokoja na celom svete. Mojím želaním je i to, aby všetky deti mali možnosť prežiť Vianoce tak, ako ich prežívate Vy – medzi svojimi blízkymi, s rodičmi a súrodencami, aby všetky deti dostali darčeky na Vianoce, mohli sa z nich tešiť a nemuseli sa obávať o svoju budúcnosť.

Doc. ThDr. Jozef Krupa, farár

  1. Tešil som sa ako všetky deti na darčeky, na stromček, aj na to, že budú prázdniny, že nemusím ísť do školy, že budeme môcť hrať hokej, lebo vtedy bývalo viac snehu. Tešil som sa aj na to, že si pripomenieme narodenie Ježiša Krista, lebo sme v kostole pripravovali pásmo spevov a scénok – Jasličkovú akadémiu. Tešil som sa, že budeme ako betlehemci chodiť po domoch spievať vianočné piesne a koledy, a toto všetko vytváralo neopakovateľnú atmosféru, čaro. Vianoce boli aj pre mňa najkrajším dňom a obdobím roka.
  2. Štedrá večera začínala o šiestej modlitbou Anjel Pána. Potom otec ako hlava rodiny začal modlitbu Otec náš, Zdravas Mária, Sláva Otcu, potom dostal každý na čelo krížik s medom, potom sme sa pomodlili pred jedlom. Štedrú večeru tvorila kapustnica, potom ryba. Neskoršie, keď som bol starší, sme pridali čítanie zo Svätého písma, z Evanjelia podľa sv. Lukáša, z II. kapitoly prvý až štrnásty verš o tom, ako sa narodil Ježiš Kristus v Betleheme. Po večeri bolo rozbaľovanie darčekov, ktoré symbolizovali ten najväčší dar, ktorý nám Boh dal v osobe Ježiša Krista, nášho Vykupiteľa. Po rozbalení darčekov sme sa rozprávali, rodičia rozprávali o minulosti. V rozhovore sme strávili tento čas až do jedenástej hodiny. Televíziu sme nepozerali, iba ak bol Vianočný koncert. Potom sme išli na polnočnú omšu, ktorá bola vyvrcholením Štedrého dňa. Kostol bol plný, nabitý. Po večeri sme ako starší chodili spievať koledy so skupinou chlapcov a dievčat, bolo veľmi veselo. Dostal som pozvanie, aby som sa tam medzi sviatkami vrátil, pospomínať si na detstvo.
  3. Zaželal by som zdravie, šťastie, Božie požehnanie, aby prežívali také radostné Vianoce, ako som ich prežíval ja. Jedna spomienka – v roku 1980 som vystupoval v jednej scénke, hral som svätého Jozefa v hre, ktorá sa týkala narodenia Ježiša Krista. Želám všetkým aby boli obohatení božou láskou, ktorú nám priniesol Ježiš Kristus, aby rozmer Vianoc neostal iba pri stole plnom jedla a darčekov, ale aby tam vládlo porozumenie, aby sme si dokázali odpustiť, aby sme sa dokázali porozprávať, aby sme mali čas jeden na druhého, aby boli Vianoce začiatkom krajšieho života v našich rodinách, na pracoviskách, vôbec v celej našej obci.

Pani A. Puterová, vedúca predajne Potraviny – Mix

  1. Vianoce sú pre všetky deti sviatkami očakávania, úcty, lásky a pohody. Prežila som ich presne tak, ako Vy. Tešila som sa na darčeky, na vianočný stromček, na vanilkové vianočné pečivá, na tú úžasnú vianočnú pohodu.
  2. Zvyky v oblasti, kde som sa narodila, boli podobné tým, ktoré prežívam teraz. V rázovitých oblastiach Slovenska sú zvyky viac udržované, je viac kolied a spevov.
  3. Želám veľa vzájomnej úcty a porozumenia, veľa radosti so svojimi najbližšími, aby sme si tú radosť vedeli vzájomne rozdávať. A zdravie, to by som chcela zaželať všetkým, lebo to je to najdôležitejšie, čo máme. Ľuďom na celom svete by som chcela zaželať život v mieri, láske a porozumení.

Deti, žiaci VII:B triedy ZŠ na Komenského ulici, odpovedali na tieto otázky:

  1. Ako sa pripravujete na Vianoce, na čo sa najviac tešíte?
  2. Čo by ste si najviac želali, aby ste našli pod stromčekom?
  3. Aké sú u Vás tradície a zvyky?
  4. Čo by ste priali nielen občanom obce, ale i ľuďom na celom svete?

Odpovede detí:

  1. Na vianočnú atmosféru, večeru a darčeky, že budú všetci v rodine spolu, na ozdobovanie stromčeka, na koledy a vianočnú pohodu.
  2. Lego, rádio, hodiny, počítač – lásku a priateľstvo.
  3. Sú to tradičné oplátky, rozkrajovanie jabĺčok, polnočná omša. Je aj taký zvyk, že sa dávajú pod obrus peniaze, aby sme ich mali v budúcom roku viac.
  4. Želáme svetový mier, lásku, šťastie, zdravie, pohodu, priateľstvo, aby sa mali všetci radi, aby na svete neboli týrané deti, aby boli zničené všetky zbrane.

Všetko najlepšie, veľa šťastia a zdravia do Nového roku Vám želajú

Vaše deti

Deň učiteľov

To dobré a pekné zasievajú do nás učitelia,

a kde raz zasejú, niet pre burinu miesta.

Ich srdcia a um ukazujú cestu k pravým hodnotám života.

Vážené panie učiteľky, páni učitelia, vychovávatelia, pracovníci školstva!

Pred niekoľkými dňami sme si pripomenuli Váš deň – Deň učiteľov. Pri tejto príležitosti prijmite od nás slová úprimnej vďaky za Vašu ľudskosť, za Vašu ťažkú, náročnú a zodpovednú prácu, ktorá je pre Vás poslaním.

Prijmite blahoželanie k sviatku od starostu obce, od komisie kultúry, školstva a športu, od všetkých nás za to, že pomáhate formovať generácie a pri tom všetkom, čo s Vašim poslaním súvisí, nájdete si čas aj pre rôzne aktivity v našej obci.

Ďakujeme Vám!

T.Varečková

Veľkonočné sviatky

sú symbolom nového života

Na jar sa ľudia odjakživa tešili a vítali ju ako nový život, ktorý sa ohlasuje v nespočetných podobách. Jeho večným symbolom bolo vajíčko. Farba a ornament umocnili magické pôsobenie vajíčka, ktoré v chápaní ľudového zvykoslovia prináša šťastie, zdravie a lásku. Dodnes sa na ňom zachovalo veľa pozoruhodného aj vo výtvarnom prejave pri zdobení vajíčok. Najjednoduchšou technikou bolo farbenie. Vajce sa ponáralo do pripravených odvarov z rastlín, šupiek cibule či kôry stromov. Slovenské kraslice svojou farebnosťou, ornamentikou vyrastajú z jarného zvykoslovia ako pozoruhodný výtvarný prejav. Človek našich krajov si aj v ťažkých podmienkach minulosti našiel možnosť umelecky vyjadriť, či vysloviť svoju túžbu po kráse. Zdobenými kraslicami si každú jar pripomíname bohatstvo našich kraslíc v ich umeleckom obsahu a prevedení.

Doslova premočené veľkonočné sviatky mali na strednom Slovensku. Gazdovia i furmani chodili o polnoci brodiť kone, aby boli zdravé a silné. Svoju moc mala aj rosa na okennom skle. Slúžila dievkam ako kozmetický prípravok. Mala ich zbaviť slnkom vytiahnutých pieh. Dôležité bolo i počasie. Ak na Veľký piatok pršalo, čakal ich vraj suchý rok. V piatok večer po pašiach sa začal pripravovať sviatočný jedálny lístok. Dedinou sa šírili príjemné vône, ale nikto nemaškrtil. Veľký piatok bol dňom pôstu, a tak mamky dávali deťom len rezance s makom. Ostatné dobroty – koláče, údené mäso či pečené jahňa – im mohli len nosy vykrúcať. Celá dedina vždy netrpezlivo čakala na Bielu sobotu. Zišli sa pri potokoch a poumývali sa v čerstvej vode. Nezabudli ani na statok, ktorý museli aspoň pokropiť, kým zvony zvonili. Voda mala kravám zabezpečiť zdravie a dostatok mlieka. Najväčším sviatkom bola Veľkonočná nedeľa, vtedy boli kostoly preplnené mladými i starými obyvateľmi.

Najčastejšie sa pre pondelňajšie návštevy šibačov pripravovala na pohostenie obložená šunka s chrenom a cviklou, plnené vajcia, syrová hrudka, klobása, dezerty, múčniky a rôzne nápoje. Typické jedlo jari je však pripravené z jahňacieho mäsa. Najobľúbenejšie je plnené pečené jahňa. Ľudia jedli veľa vajíčok symbolizujúcich plodnosť, obnovu života, kontinuitu. Každý z nás nosí vo svojom srdci rozprávku o veľkonočných sviatkoch, ktoré v mladosti prežil. Dnes ju v nás otvára a znova oživuje prichádzajúca jar. S prebúdzajúcim sa pukom na konári stromu, so spevom vtákov. Žijeme svoj moderný svet, život, občas aj z múdrosti našich predkov. Z tej múdrosti, ktorá nás učila: “Človek k človeku by mal mať vždy blízko”.

Viera Spačková

Z činnosti Slovenského zväzu záhradkárov v našej obci

Dňa 4.marca 2001 sa uskutočnila v poradí XIII. výstava vín spojená s ochutnávkou v Kultúrnom dome v Bernolákove. Využili sme možnosť usporiadať výstavu vo veľkej sále lebo tým sa naskytla možnosť, aby na spríjemnenie atmosféry a na počúvanie hrala ľudová kapela Čeklísanka. Prostredia a atmosféra na výstave vín bola veľmi príjemná a občania, ktorí prišli vína ochutnať, sa netajili uznaním o tak vydarenej spoločenskej akcii v našej obci.

V priebehu popoludnia bolo v sále okolo 150 ľudí, ktorí ochutnávali vystavované vzorky vín. Radili sa o pestovaní viniča, o spracovaní hrozna a o ošetrovaní vína.

Na výstave vystavovalo svoje vína 52 pestovateľov, ktorí poskytli spolu 115 vzoriek vín. Boli to pestovatelia nielen z našej obce, ale aj z okolitých dedín: z Chorvátskeho Grobu, Viničného, Grinavy atď.

V spolupráci s miestnou organizáciou záhradkárov Astra-club bola zostavená 7-členná degustačná komisia, ktorá vína zdegustovala a bodovo ohodnotila. Prevažná väčšina vín bola veľmi kvalitná, čo zodpovedá i bodovému ohodnoteniu. Dokazuje to, že spracovanie hrozna a výroba vín i v našej obci sa skvalitňuje. Tí, ktorí prišli na stavu, mali možnosť ochutnať kvalitné vína, rôzne odrody a zmesky a porovnať vystavované vína s vlastnou výrobou. Verím, že i táto výstava vín bude ďalšou inšpiráciou v záľube – vinohradníctve, vinárstve a záhradkárčení, lebo napomôže skvalitneniu záhradkárskej činnosti v našej obci.

Výbor ZO SZZ plánuje i v roku 2002 usporiadať výstavu vín. Je to výzva pre vinárov (nemusia byť členom SZZ), aby o rok mali opäť kvalitné vína. Pravdaže, záleží na tom, aká bude úroda.

Ďakujem všetkým pestovateľom za poskytnuté vzorky svojich vín, Obecnému úradu za poskytnutie priestorov, degustačnej komisii za ohodnotenie vín, materskej a základnej škole za výstavku výtvarných prác a sponzorom, ktorí nám pomohli vytvoriť podmienky na realizáciu XIII. výstavy vín v našej obci. Ďakujem občanom, ktorí sa výstavy vín zúčastnili alebo akokoľvek pomohli pri organizovaní výstavy.

Milan Slaný

predseda ZO SZZ v Bernolákove

Výbor ZO SZZ v Bernolákove oznamuje svojim členom, že Obecný úrad v Bernolákove organizuje brigádu zameranú na čistenie verejných priestranstiev a predzáhradok. Brigáda sa uskutoční 20. apríla 2001. Bližšie Vás budeme informovať prostredníctvom miestneho rozhlasu.

Veríme, že i my záhradkári pomôžeme pri skrášľovaní našej obce.

Výbor ZO SZZ v Bernolákove

Hodnotíme...

ZO SZTP a ZPOCH v Bernolákove

Radi by sme vás opäť oboznámili s prácou našej organizácie.

Dňa 14.10.2000 sme zorganizovali zájazd do pizzérie a na posedenie pri dychovke v Bratislave. Od Obecného úradu sme dostali 20 poukážok na zakúpenie pizzy. Na tieto poukážky si mohla dvojica objednať pizzu za normálnu cenu, druhú zaplatiť za 1,- Sk. Prostredie bolo útulné, aj dlhšia doba, ktorú sme museli čakať, bola príjemná. Niektorí členovia si krátili dobu čakania prehliadkou obchodného centra Carrefour. Potom sme autobusom prešli na Vajnorskú ulicu, kde sme strávili príjemný večer pri dychovke, schuti sme si zaspievali a kto vládal, aj si zatancoval.

V novembri a decembri sa traja členovia zúčastnili týždenného rekondičného pobytu v Sklených Tepliciach. S pobytom boli spokojní, procedúrami si liečili svoje zdravie.

Dňa 9.12.2000 sme sa zúčastnili vianočného posedenia družobnej organizácie v Dechticiach. Naše výmenné návštevy sú už samozrejmé.

Na záver roka dňa 16.12.2000 sme usporiadali vianočné posedenia pri stromčeku v Kultúrnom dome. Vo vestibule bola usporiadaná výstava adventných vencov, svietnikov, ručných prác a vianočných ozdôb, taktiež vianočného pečiva spojeného s predajom. Naše posedenie spestrili svojím programom žiaci zo ZUŠ, deti z tanečného súboru Niagara pri DD, deti z rímskokatolíckeho farského spoločenstva, ktoré predviedli scénku “Klaňanie Troch kráľov”, ktorú s nimi nacvičila pani H.Trubačová a členky Zboru pre občianske záležitosti, bez ktorých už nie je ani jedno naše posedenie. Všetci členovia okrem občerstvenia dostali aj malý balíček. Pripravili sme aj tombolu, pri ktorej je vždy veselo. Posedenie nám trocha narušilo zhasnuté svetlo. Všetko sme dokončili pri núdzovom osvetlení a sviečkach.

Za to, že sme mohli pripraviť občerstvenie, tombolu a balíčky ďakujeme našim sponzorom za ich finančné alebo vecné dary. Boli to: UNI-AGRO Bernolákovo, EBA Bernolákovo (bývalé Rašelinové závody), Mlyn Bernolákovo, Mäsoprodukt Bernolákovo, Poľnohospodárske družstvo Chorvátsky Grob, Stavebniny Staviko – pani Kováčová, Potraviny a Hostinec Jadroň, páni Ing. Popluhár, Baláž, Lisý, Jezbera, Achberger, Ing. Reindl, Krajčovič a panie Bognárová, Čajkovičová, Kesjarová,. Naši členovia – manželia Novákoví – venovali jablká do balíčkov pre všetkých členov. Poďakovanie patrí aj Obecnému úradu, ktorý nám poskytol finančné prostriedky na činnosť našej organizácie, uhradil zájazd pri oslavách SNP. Ďakujeme aj za zakúpenie tlakomeru a glukomeru, ktoré sú používané na meranie tlaku a cukru v krvi pre našich občanov.

Dúfame, že aj v budúcnosti sa s dôverou budeme môcť obrátiť o pomoc na predstaviteľov našej obce, hlavne pána starostu Ing. Poóra a že naša spolupráca bude stále lepšia.

Dňa 17.3.2001 sa konala výročná členská schôdza spojená s blahoželaním jubilantom a ženám – matkám. Blahoželali sme aj manželom Jančovým, ktorí oslávili 60. výročie ich spoločnej cesty životom.

Naše posedenie spestrili svojim programom deti z MŠ na Komenského ulici, žiaci ZUŠ a deti z tanečného súboru Niagara. Bola usporiadaná malá výstava ručných prác s veľkonočnou tematikou, ktorú pripravili žiačky ZŠ. Pripravili sme aj malú tombolu, do ktorej prispeli okrem našich členov aj manželia Víglašoví, Mlyn Bernolákovo, Poľnohospodárske družstvo Chorvátsky Grob, panie Kesjarová, Malochová, Horníková, Mäsoprodukt Bernolákovo, EBA Bernolákovo. Srdečne ďakujeme.

Boli by sme radi, ak by aj ostatní podnikatelia a podniky pochopili problémy zdravotne postihnutých občanov, veď pre mnohých je to jediná možnosť ako sa porozprávať s rovnako postihnutými občanmi alebo môžeme im pomôcť pri úhrade rekondičného pobytu.

Na záver našej schôdze sme si posedeli pri reprodukovanej hudbe, ktorú pripravil pán Milan Vároš, za čo mu ďakujeme.

Naša členská základňa oproti vlaňajšiemu roku je rozšírená o 28 nových členov, teda spolu 136 členov. Tešíme sa na ďalších nových členov.

Anna Ballayová

predsedníčka ZO

Valentínky

Nové časy priniesli peknú tradíciu sv. Valentína, ktorý žičí nielen zaľúbeným párom, ale i priateľom a známym. Deň sv. Valentína bol inšpiráciou pre každoročné stretnutie učiteliek vo výslužbe. Veď stretnutie s tými, s ktorými ich spájala krásna a náročná práca s mladou generáciou, deťmi, poteší každého.

Bývalou kolegyňou, ktorá už piaty raz zorganizovala a usporiadala vydarené a očakávané stretnutie bývalých učiteliek, je pani učiteľka Alžbeta Reingraberová. Vďaka ústretovosti starostu obce Ing. Poóra sme sa vo februári zišli v Klube dôchodcov.

“Tešme sa z každého dňa, ktorého sme sa dožili, zo slnka, kvetov a myslime len na príjemné veci. Som rada, že sme sa opäť stretli a že ani jedna z nás od uplynulého roku nechýba.” Týmito slovami privítala prítomné pani učiteľka Reingraberová. Družnú vzájomnú debatu podporilo chutné občerstvenie, ktoré si učiteľky samy pripravili. Tohtoročné jubilantky boli obdarené vkusnými darčekmi, ktoré pripravila pani učiteľka Koporcová a Reingraberová. Nechýbalo zvučné “živio” na zdravie všetkých prítomných. Samozrejme nezabudneme a navštívime kolegyne, ktoré nemohli prísť medzi nás.

Tradíciu stretnutí zachováva kronika. Dominuje v nej fotografia učiteľského kolektívu zo sedemdesiatych rokov...nezabúdame a spomíname. O čom sme sa rozprávali? Predovšetkým o škole, bývalých žiakoch, spoločných zážitkoch, rodine, zdraví. Približne tri hodiny valentínskeho stretnutia ubehli ako voda. Vyhladili vrásky, rozžiarili v očiach iskru mladosti, veď ako hovorí básnik – spomienky, zlato rýdze.

Katarína Zemánková

Po roku...

V tomto školskom roku opäť pracuje v Kultúrnom dome výtvarný krúžok. Schádzame sa raz v týždni dve skupiny. Tento rok sa deti zdokonaľujú v technikách kresby, maľby, modelovania a práci s netradičnými materiálmi. Okrem toho si pripravujú návrhy modelov a módnych doplnkov na módnu prehliadku. V spolupráci so SNG v Bratislave sme sa zúčastnili dvoch výstav (barok na Slovensku, A.Warhol). Popri každej výstave sa konala tvorivá dielňa, kde deti spolu s lektorkou pracovali na danú tému.

Chceli by sme, prostredníctvom Bernoláka, pozvať záujemcov o prácu v našom krúžku na výstavu našich výtvarných prác. Uskutoční sa v Kultúrnom dome pri príležitosti Dňa matiek. Zároveň Vás pozývame aj na módnu prehliadku modelov, ktoré si deti pripravili. Tento rok na tému – príroda a prírodné živly.

Ďakujeme všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli na prácu krúžku. Najmä Obecnému úradu, pánovi starostovi Ľ.Poórovi, ktorý prostredníctvom Programu ochrany detí a mládeže financuje potrebný materiál a pomôcky.

-eK-

22. apríl – Deň Zeme

Každoročne príchodom jari sa spiaca matka príroda preberá zo zimného odpočinku, aby ľuďom mohla odovzdávať svoje bohatstvo. Za všetko, čo nám dáva, sa jej mnohokrát odvďačujeme akurát kopami odpadkov, zničenými porastmi, znečistením tokov atď. A čo je smutné, jej “S.O.S. ľudia!” nevidíme a nepočujeme. Mnohí z vás povedia, veď by som aj pomohol, ale ako a kedy?

Každý deň v roku máme mnoho spôsobov a príležitostí, ako jej pomôcť. Najťažšie je vraj začať. Tak teda začnime. Začnime Dňom Zeme, ktorý v podmienkach našej obce pod záštitou starostu obce organizuje Komisia kultúry, školstva a športu pri Obecnom zastupiteľstve s referátom životného prostredia Obecného úradu. Nájdime čas a zapojme sa

20. apríla 2001 (piatok) od 8.00 do 12.00 hod. do aktivít vyhlásených na ochranu prírody. Pozývame Vás, aby sme spoločne venovali tento deň čisteniu a skrášleniu zelene, zriadeniu a úprave detských ihrísk a oddychových zón v obci, sadeniu stromčekov a kríkov a pod.

- obraciame sa na Vás, obyvateľov našej obce s prosbou, aby ste upratali okolie svojich rodinných domov a bytov

- obraciame sa na Vás, majiteľov a pracovníkov predajní, reštauračných zariadení a podnikov, aby ste čistením okolia a trávnatých plôch prispeli ku skvalitneniu svojho životného prostredia

- členky Klubu dôchodcov a Zväzu invalidov prisľúbili v spolupráci so skupinou žiakov SPoPŠ čistenie a úpravu zelene na miestnom cintoríne a v priľahlých parčíkoch

- členovia SČK vyčistia a upravia parčík pri Kultúrnom dome a na Hlavnej ulici pri požičovni videokaziet

- čistenie a úpravu areálu SPoPŠ, Gaštanovej aleje, okolia závodov pri Strojárenskej ulici a Hornom dvore prisľúbili žiaci SPoPŠ

- skupina žiakov ZŠ sa podujme vyčistiť okolie Vardombu, okolie kostola, kde sa určite stretnú s veľmi aktívnymi členmi nášho Farského spoločenstva

- naši najmenší – škôlkari vysadia svoj stromček a budú besedovať so svojimi učiteľkami o Dni Zeme

- v tento deň – Deň Zeme – sa zakladá tradícia “Zasaď v Bernolákove svoj strom”, na základe ktorej môže vzniknúť park občanov Bernolákova

- športovci určite prídu do areálu ihriska, aby spolu so skupinou žiakov čistili a upravovali svoj stánok

- farbenie lavičiek v cintoríne si zoberie na starosť Klub dôchodcov a obnovu náterov na autobusových zastávkach žiaci ZŠ

Referát životného prostredia OcÚ zabezpečí vrecia na odpadky a potrebné mechanizmy. Tiež zabezpečí pre účastníkov občerstvenie. Motyky a hrable si treba priniesť so sebou. Podrobnejšie informácie k programu Dňa Zeme môžete obdržať i telefonicky na OcÚ – referát ŽP, tel. č. 4599 3911, kl. 104.

Prispejme všetci k tomu, aby sme z jestvujúcej prírody, ktorú sme zdedili my, nechali niečo svojim deťom a vnúčatám. Aby sme im zanechali po sebe čistú vodu, vzduch, úrodnú pôdu, k čomu prispeje i náš Deň Zeme.

Terézia Varečková

Komisia kultúry, školstva a športu

Neprehliadnite!

OcÚ Bernolákovo ďakuje pánovi Petrovi Gažovi, ktorý venoval mladé stromčeky na výsadbu parčíka na Topoľovom rade.

Občania, ktorí potrebujú vyviezť čistú zeminu, napr. z výkopu základov domu a nevedia kde sa dá uložiť, môžu sa obrátiť na OcÚ – referát ŽP, tel. č. 4599 3911, kl 104.

Aj v roku 2001 budú v obci rozmiestňované veľkokapacitné kontajnery. Stanovištia, na ktorých sa umiestnia, budú vopred ohlásené miestnym rozhlasom. Prvé uloženie sa uskutoční 31.3. a 7.4.2001.

Elena Molnárová

referát ŽP OcÚ

Očkovanie psov

Obecný úrad oznamuje majiteľom psov, že v prípade očkovania psa bude obec preplácať hodnotu základného poplatku za očkovanie v hodnote 80,- Sk. Preplatenie bude uhradené na základe predloženého dokladu o zaplatení očkovania, resp. v prípade hromadného očkovania v obci po dohode s veterinárom. Podmienkou preplatenia je zaplatenie miestneho poplatku za psov za rok 2001.

-st-

Filmové plátno opäť ožilo

Prítmie kinosály, svietiace plátno a k tomu ten romantický pocit zo spoločného sledovania filmových príbehov. To je skúsenosť každého, kto aspoň raz navštívil filmové predstavenie v kine. Vďaka podpore Obecného úradu a cirkevného zboru Bratskej jednoty baptistov v Bernolákove od februára tohto roku opäť ožilo premietacie plátno aj v našom Kultúrnom dome. Na svoje pravidelné predstavenie začal pozývať Kresťanský filmový klub.

Prečo “klub”? Keď prídete do kina, posadíte sa, pozriete si film a odchádzate. Chceli sme však vytvoriť priestor pre vzájomné rozhovory a diskusie o tom, čo sme práve videli. A toto umožňuje klubové prostredie.

Filmy, ktoré premietame, sú určené deťom, mládeži, ale rozhodne zaujmú aj dospelých. Musia však spĺňať jednu dôležitú podmienku – prinášať morálne a duchovné povzbudenie v duchu evanjelia Ježiša Krista. Nie je to ľahká úloha, pretože väčšina súčasnej filmovej produkcie má veľmi ďaleko od snahy prinášať trvalé a pevné hodnoty pre život náš a našich detí. O to viac nás to však zaväzuje.

Predstavenia pripravujeme väčšinou v dvojtýždenných intervaloch, vždy vo štvrtok. Premietanie pre deti začína o 16.30 hod. (pozor zmena oproti prvému 17.00 hod. v I. štvrťroku), pre mládež a dospelých o 17.00 hod. Vstup je voľný a všetci ste srdečne pozvaní!

za KFK Ing. Stanislav Kráľ

Program kresťanského filmového klubu na II. štvrťrok 2001:

5.4.2001 16.30 Superkniha

17.00 Planéta Zem

12.4. 16.30 Veľkonočné pátranie

17.00 Dýka a kríž

3.5. 16.30 Stretnutia Jozefa s bratmi

17.00 Sex, AIDS a vzťahy

17.5. 16.30 Rút – Nádej v beznádeji

17.00 Kráľovstvo zvierat

24.5. 16.30 Márnotratný syn

17.00 Výkrik z hôr

7.6. 16.30 Dobrodružstvá v Odyssey I. – Potulní rytieri

17.00 Veľké tajomstvo dinosaurov

21.6. 16.30 Dobrodružstvá v Odyssey II. – Let k cieľu

17.00 Útočište

Našim dôchodcom

V prvom rade sa chcem ospravedlniť, že náš príspevok v poslednom decembrovom čísle časopisu Bernolák nebol uverejnený pre neskoré odovzdanie redakčnej rade časopisu.

Preto aspoň v krátkosti vám priblížim prácu výboru Klubu dôchodcov za IV. štvrťrok 2000.

V tomto období výbor Klubu dôchodcov pripravil a zabezpečil tieto podujatia:

Dňa 6.10.2000 sa uskutočnil tematický zájazd po trase “Malokarpatská vínna cesta”, ktorého sa zúčastnilo 44 členov. K pohode prispelo krásne počasie a účastníci zájazdu boli veľmi spokojní. Navštívili sme kaštieľ v Dolnej Krupej – Múzeum L.V. Beethovena, zámok Smolenice, Červený Kameň spojený s prehliadkou hradu, Majoliku Modra, tiež ich predajňu, v cukrárni v Modre sme sa občerstvili a ešte sme navštívili Malokarpatské múzeum v Pezinku, spojené s výstavou. Príjemne unavení a spokojní sme sa v podvečer vrátili domov. Ďakujeme OcÚ za príspevok na autobus.

Dňa 16.10.2000 sme spolu s firmou Eastkon zorganizovali posedenie na prezentácií ich výrobkov v Kačabare, na ktorom sa zúčastnilo 48 pozvaných. Pri dobrej večeri a družnej besede sme strávili pekný večer.

Pri príležitosti “Mesiaca úcty k starším” pre členov Klubu, ktorí sa dožili životných jubileí v II. polroku 2000, sa konalo posedenie v Dome služieb dňa 21.10.2000. Posedenie bolo pripravené pre 37 jubilantov, no bohužiaľ zúčastnilo sa ho iba 14. Členky výboru takáto malá účasť veľmi mrzí, pretože príprava akcie je veľmi náročná nielen po finančnej, ale aj pracovnej stránke. V budúcnosti prosíme členov, ktorí budú pozvaní, v prípade, že sa nemôžu zúčastniť, aby sa vopred ospravedlnili. Na posedení sa zúčastnila predsedníčka komisie sociálno-zdravotnej pri OcÚ pani Mgr. Iva Pipíšková a prekrásne nám zaspievala a zahrala skupina pani Varečkovej, ktorej ďakujeme za program.

Dňa 2.12.2000 sme navštívili divadelné predstavenie “Desať malých černoškov” v Divadle P. O. Hviezdoslava za účasti 44 členov a ich rodinných príslušníkov. Na túto akciu autobus taktiež hradil Obecný úrad.

Chcem sa v mene výboru poďakovať za spoluprácu OcÚ, najmä pánovi starostovi a tiež redakčnej rade časopisu Bernolák, kde uverejňujú dôležité informácie a oznámenia (napr. cestovný poriadok, telefónne čísla OcÚ, ordinačné hodiny lekárov a pod.)

I naďalej ponúkame spoluprácu OcÚ: brigády a činnosti primerané nášmu veku.

V júni 2000 sme vás v tomto časopise informovali, že na výročnej členskej schôdzi, ktorá sa konala 25.3.2000, bol odsúhlasený členský príspevok pre rok 2001 – 50,- Sk. Avšak po prerokovaní výborom sme sa dohodli, že tento rok ešte budeme vyberať 30,- Sk a členský príspevok navrhneme zvýšiť až v roku 2002.

O podujatiach Klubu dôchodcov v roku 2001 Vás budeme informovať na výročnej členskej schôdzi, kde bude schválený “Plán práce pre rok 2001” a potom priebežne miestnym rozhlasom.

V tomto roku 9.1. sme sa zúčastnili príjemného posedenia s prezentáciou výrobkov Top Slovakia v reštaurácii Stupava, kde účastníkom bol ponúknutý obed a odvoz autobusom.

Dňa 24.1.2001 sa uskutočnilo posedenie pri Dychovke na Vajnorskej ulici v Bratislava. Autobus bol plne obsadený a program výborný.

Výročná členská schôdza Klubu dôchodcov bude dňa 24.3.2001, na ktorú vás všetkých srdečne pozývame, ako aj na všetky podujatia a akcie poriadané v tomto roku.

Na záver, i keď oneskorene, členky výboru prajú všetkým veľa zdravia, pohody a lásky, ktoré si vždy prajeme na začiatku roku, keď sme k sebe ľudskejší a tolerantnejší ako inokedy.

Priali by sme si, aby nám tieto pocity vydržali aj na dni každodenné, všedné, najmä voči staršej generácii, ktorá možno potrebuje viac pochopenia, prihliadajúc na vek.

T. Hanicová

Fašiangový karneval

V Kultúrnom dome sa 9.februára konal pre deti z MŠ na Hlavnej ulici karneval. Účasť bola hojná, masky krásne a farebné, všetci malí i veľkí sa výborne bavili, škôlkari si pripravili krátky program, nasledovala promenáda masiek, vyhodnotenie, ceny, tombola, zábava a občerstvenie. Chceli by sme sa poďakovať pani riaditeľke a učiteľkám za ochotu a trpezlivosť pri príprave, za možnosť zapožičania masiek, prípravu občerstvenia a rodičom za ceny do tomboly a pomoc pri výzdobe sály.

za všetkých rodičov

Eva Antoniová

Počul si to ?! ...bude tam medveď, ba aj kráľ.

Aj Ty ich uzrieš, ak v maske

prídeš na

KARNEVAL

Katolícka mládež v spolupráci s Komisiou školstva, kultúry a športu pri Obecnom zastupiteľstve v Bernolákove usporiadali 10.februára 2001 v obci karneval.

Detí sa zišlo neúrekom. Medzi takmer dvoma stovkami masiek sme videli tradičné princezné, kovbojov a šašov, ale po sále krúžil i zlovestný čierny havran, tmolila sa chrobačia rodinka zložená z detí a ich rodičov, dreveným mečom sa oháňal pravdepodobne najmladší, ani nie dvojročný rytierik...

Súčasťou programu bola diskotéka, o zábavu sa výborne starali tiež zamaskovaní moderátori – pán Švrček a pán Štica.

Obetavé mamičky a staré mamy z Farského spoločenstva napiekli koláče, Obecný úrad prispel na zakúpenie sladkostí a malých darčekov, takže boli odmenené všetky deti. Večer odchádzali veľkí a malí veselí, s pocitom príjemne stráveného sobotňajšieho popoludnia.

Andrea Grebečiová

Pre užívateľov internetu

www.bernolakovo.sk

Pre záujemcov o internet opäť prinášame informácie ohľadom www stránky obce. Tí, ktorí majú možnosť a stránku navštívili, iste zistili, že sa tu nachádza veľa užitočných informácií, kontaktov na podniky a množstvo zaujímavostí zo života obce.

Aktuality, ktoré pribudli na stránke: informácie o uzneseniach Obecného zastupiteľstva, prehľad a základné informácie o záujmových organizáciách v obci, zaujímavosti z obce, práce vykonávané pracovníkmi Obecného úradu, informácie z futbalového klubu, rozpis súťaže, súpisky, informácie z ŠK VATEK, volejbal, aerobik, stolný tenis, zákon o slobodnom prístupe k informáciám, prehľad obecných rozpočtov a ich plnenia za 90-te roky a ďalšie zaujímavé novinky a informácie o chystaných podujatiach a akciách.

V prípade záujmu môžu stránku obce za symbolické ceny využiť aj podnikatelia a sprostredkovať týmto informácie o svojej firme, výrobkoch a službách.

Kaplnka sv. Anny

V časopise Bernolák bola uverejnená “Výzva a zároveň prosba” o milodary na opravu kaplnky sv. Anny. Výzva sa stretla s priaznivým ohlasom u obyvateľov našej obce.

Touto cestou sa chceme poďakovať všetkým sponzorom a darcom, ktorí poštovou poukážkou, alebo osobne doručili finančnú pomoc. Zároveň chceme poďakovať aj tým, ktorí svoj príspevok dali, alebo aj pravidelne dávajú do pokladničky na to určenej v kostole. Títo darcovia sú známi iba Bohu.

Všetkým darcom známym i neznámym vyslovujeme úprimné “Pán Boh zaplať”.

Prostriedky na realizáciu I.etapy (viď Bernolák 4/2000) sú už k dispozícii. V súčasnosti sa začína výber organizácie, ktorá bude stavbu vykonávať. S opravou chceme začať v jarných mesiacoch. Prostriedky na ďalšie etapy rekonštrukcie však musíme ešte získať. Pretože je potrebné urýchlene začať s ďalšou etapou, obraciame sa s prosbou na všetkých, ktorí ešte môžu prispieť akoukoľvek formou, aby pomohli. Veď ide záchranu kultúrnej pamiatky nám všetkým tak vzácnej.

Zoznam darcov, ktorí sú známi z poštových poukážok (okrem anonymných) uvádzame podľa ulíc:

Hlavná ulica

Družstevná ulica

Hlinkova ulica

Železničná ulica

Poľná ulica

Barkolová Alžbeta

Baárová Mária

Havran Rudolf

Čukášová Valéria

Ing. Zrnčík Anton

Lachmanová Valéria

Balogová Mária

JUDr. Bauer Stanislav

Rácová Mária

 

Lubinová Soňa

Benkovičová K.

Kocka Jozef

rod. Luchavová

Poľovnícka ulica

Pek Jozef

Bognárová Katarína

Kormančíková Mária

rod. Tomčíková

Dr. Navara Ján

Sokolová a Škrabanova

Circhová Veronika

Leginský Štefan

Srna František

Jurkovič Pavol

Stanček Ján

Ederová E.

Somorová Magdaléna

Takáčová Anna

Kocková Marta

Uher Karol

Ederová Jozefa

Trubač Ján

Tencerová Judita

Maár Leopold

Valček

Fajgelová M.

 

Vongrej Vladimír

Malušová Anna

 

Franková Anna

Nálepkova ulica

 

Markusová Katarína

Bernolákova ulica

Hlubik Peter

Borkol Ján

Staničná ulica

Mazáček Michal

rod. Kondrótová

Hronec Luboš

Česneková Agnesa

Pavlík František

MUDr. Mišíková Katarína

rod.Koporcová

Jedlovcová Cecília

Čierna Mária

 

rod. Faturová a Turanová

Novotný Alojz

Kabátová Oľga

Gécová Vilma

Trnavská ulica

rod. Laššuová

 

Kebisová Eva

Ježišeková Mária

Čaputa František

Švarda František

Fándlyho ulica

Kikinder Peter

Kocková Jarmila

Čaputová Ružena

Wladislav Bociecha

Reindl Rudolf

Mrva Florián

Ondruška Pavol

Čerňanský Peter

 
 

Múčková Alžbeta

Štica Ľuboš

Dehalan Milan

Potočná ulica

Strojárenská ulica

Palkovičová G. a P.

 

Detáryová Oľga

Gubánová Mária

Jánošová

Šimorová Rozália

Štúrova ulica

Dužeková Terézia

Ing. Mišík Jozef

Zemanová Helena

Šipošová Terézia

Slezáková Anna

Hladík Ján

Jača Karol

 

Šutková Anna

 

Horňáková Alžbeta

Jurčová Ľudmila

Svätoplukova ulica

Tóthová

Poštová ulica

Chrťan Ján

Katulincová Mária

Šimorová Cecília

Turček Pavol

Algayerová Alžbeta

Ing. Sokol Jozef

Kováčová Valéria

Jankovičová Vilma

Vitáloš Vladimír

Bosáková M.

Ing.Pažicová Magda

Marková Eva

   

Fehér Alexander

Jezberová Zdravka

Múčka Ivan

Tajovského ulica

Komenského ulica

Hlaváčová Veronika

Kopecká Katarína

rod. Peciarová

Stredanský Milan

Ágh Štefan

Horváthová Valéria

Kováč Ľudovít

rod. Šefarová

 

Červíková Jana

Ing. Binder s manž.

Krištofík Stanislav

Szabóová Štefánia

Budovateľská ulica

Slaná Sylvia

Jajcajová Jaroslava

Ligas Jozef

Švardová Darina

Fülöpová Anna

Szalayová Eva

Marko Milan

Marianičová a Jórová

 

Balogová Evelína

 

Navara Ľudovít

Melichárek Jozef

Topoľový rad

Lehotská Marta

Jesenského ulica

Navarová Mária

Nagy Gejza

Hladká Oľga

 

Bachratá Terézia

Novák Imrich

Nagyová Stanislava

Ing. Kocmunda Ondrej

Klementisova ulica

Boršová Mária

Nováková Ľudmila

Omastová Jolana

Kalivoda J.

Binder Štefan

Homza Emil

Procházková Mária

Omastová Vlasta

Kelemen Zoltán

 

Procházková Zdena

Puchelová Viera

Pláteník Karol

Labuda Július

ulica Nár. oslobodenia

rod. Žováková

rod. Frindrichová

rod. Barkolová

Macháček Silvester

Jurčová a Pobiecka

Štábelová V.

Unterländerová Emília

rod. Jurčová

Mazáčková Alica

Múčka Ladislav

 

Viková Veronika

rod. Stanislava Kováča

Navara Jaroslav

Rašla M.

Hrušková ulica

Vysočánová Etela

rod. Vojačková

Palkovič Štefan

 

Chovanec Ján

 

Takáčová Mária

rod. Matulová

Hlboká ulica

Omastová Katarína

Orechová ulica

Tichá Antónia

Tulner František

Cmarková Rozália

Zemánková

Káčerová Alžbeta

   
         

Kollárova ulica

Obilná ulica

Tabaková ulica

Dukelská ulica

Ivanka pri Dunaji

Bošková Valéria

Buchelová Mária

Lysá Sylvia

Hakl Peter

Dr. Chríbiková Mária

Guldanová Ľudmila

Ing. Hajzok Peter

 

rod. Bírová

Podivínska Mária

rod. Jačová

Ing. Rajec Štefan

Jabloňová ulica

Jajcaj Rudolf

 

rod. Szabová

Jezbera Ján

Bezáková Anna

Rozinajová Agneša

Rôzne

Zámocká Gitka

JUDr.Kunová Vlasta

Markusová Anna

Lipovský Július

Bognárová Mária

 

Kalavský Jozef

rod. Fašungová

Baďurová Anna

CZ – SLOVAKIA

Záhradná ulica

Kocková L.

Satury Štefan

Kováč František

Durčák Dušan

Feketová Terézia

Korbaš aroslav

Vaverka Karol

Paufler Alexander

Gerlachovský Dušan

Ing. Kováč Ján

Kovárová Mária

   

Ing. Mazáček Ladislav

Kollárová Mária

Maár Anton

Lesná ulica

Bratislava

Mňahančáková Zdena

Lauková Mária

rod. Ondrušová

Chovancová Anna

Buzgovičová Alžbeta

MUDr. Kuna O.

Nagyová Magdaléna

   

Ing. Arch. Kachlík

Obec. úrad Bernolákovo

Navara Ján

Sadová ulica

Dunajská ulica

Ing.Pružinec Jarolím

Pozemk. spoloč. lesa

Pláteník Jozef

Matušková Mária

rod. Dočolomanská

Kopecký Jozef

Rodina Nepoškvrnenej

rod. Jedlovcová

Nagyová Mária

 

Mantič Juraj

 

Támová Alžbeta

Pažitná Viera

Grobská ulica

rod. Baníková

 
 

rod.JUDr. Ravluka

Šoóš Rudolf

Trávniček Štefan

 

Lúčna ulica

Somora Kornel

     

Navarová Matilda

Takáč Ľudovít

Viničná ulica

   

Viktorín Emil

Zemanová M.

Homza Emil

   

Ospravedlňujeme sa, ak sme niekoho nedopatrením neuviedli, či uviedli nesprávne meno. Nech všetkým, známym i anonymným darcom, náš láskavý Boh odmení ich štedrosť.

Zároveň ďakujeme pánovi Milanovi Kútymu za jeho sponzorstvo pre účely kultúrnych pamiatok v našej obci. Svojou umeleckou prácou prispieva k estetickému vzhľadu týchto pamiatok, za čo mu patrí vďaka všetkých občanov.

Hospodárske rada pri RKFÚ Bernolákovo

Doc. ThDr. Jozef Krupa

farár

Stredná poľnohospodárska a priemyselná škola J. A. Gagarina,

Svätoplukova 38, Bernolákovo

otvára v školskom roku 2001/2002 dvojročné pomaturitné kvalifikačné štúdium pre absolventov stredných škôl s maturitou v študijnom odbore

3917 6 Technické a informatické služby – odborné zameranie: 08 mechanizácia a doprava

Absolvovaním tohto pomaturitného odboru získa absolvent podstatne väčšiu mobilitu na trhu práce v oblasti technických a informatických služieb vo viacerých odboroch národného hospodárstva súvisiacich s mechanizáciou a dopravou vo viacerých výrobných a nevýrobných oblastiach.

Absolvent študijného odboru je kvalifikovaný pracovník, schopný samostatne vykonávať práce asistenta riadenia a technických hospodárskych pracovníkov v priemyselných, dopravných a pôdohospodárskych odboroch v súkromnom i štátnom sektore.

Počas štúdia môže žiak získať v školskej autoškole vodičské oprávnenie skupiny B alebo C. Podmienkou prijatia je úspešné ukončenie strednej školy s maturitou.

Prihlášky na pomaturitné štúdium je potrebné zaslať na adresu školy do 31.mája pre 1.kolo alebo do 31.júla pre 2.kolo prijímacej skúšky.

štúdium končí praktickou a ústnou maturitnou skúškou z odborných predmetov.

Informácie na tel.: 07/ 4599 3511, fax: 07/ 4599 3521

Obzretie sa za minulým storočím...

Vážení občania, na prahu 21. storočia sme si určite všetci priali, aby bolo pre nás lepšie. Zamysleli ste sa, čo Vám prinieslo minulé storočie? My vám ponúkame pohľad na našu obec v minulom storočí tak, že vám predstavíme ľudí, ktorí pre dobro nás všetkých pracovali v úlohe richtárov, predsedov MNV, starostov.

Galéria predstaviteľov našej obce od roku 1913

Ján Skvorecz

– richtár od roku 1913 – 1.12.1915

Jozef Szerencsés

– richtár od 1.12.1915 – 9.5. 1919

Matej Kincses

– richtár od 9.5.1919 – 29.9.1920

Daniel Frindrich

– richtár od 29.9.1920 – 27.10.1923

Od 15.4.1923 už ako starosta

Jakub Príkopský

(* 25.7.1863 +15.3.1955)

– starosta obce od 27.10.1923 – 5.11.1927

Karol Kastl

(* 4.11.1882 + 24.5.1957)

– starosta obce od 5.11.1927 – 20.5.1932

(pokračovanie v budúcom čísle)

Obec Bernolákovo

a

Národné osvetové centrum Bratislava

pod záštitou STO D IDO

Bratislava

Vás pozývajú

Majstrovstvá Slovenska 2001

v tanečných disciplínach TAP DANCE

a

Pohár starostu obce

Bernolákovo

v tanečných disciplínach: Tango Argentino, Mambo, Salsa, Disco Swing

Dátum: 28.apríla.2001 (sobota)

Miesto: Kultúrny dom Bernolákovo

Čas: 13.00 – kvalifikácie

Vstupné: Dobrovoľné

17.00 – Finále súťaže

Vstupné: Deti do 15 r. zdarma

Dospelí 30,- Sk

V programe vystúpia krúžky moderných tancov, folklórny krúžok Stromček pri Obecnom úrade a DTS NIAGARA pri DD Bernolákovo

Rozpočet TJ na rok 2001

Rozhodcovia: 53 zápasov 55 200,- Sk

Doprava na zápasy: 53 zápasov 135 000,- Sk

Občerstvenie mužstiev: 50 800,- Sk

Rôzne výdaje na činnosť: 42 000,- Sk

(dresy, lopty, kopačky, sitá)

Hygienické potreby: 10 000,- Sk

(prášok, metly, vedrá, dezinfekčné prostriedky)

Kosenie ihriska, lajnovanie: 14 000,- Sk

(vápno, benzín, tráva, hnojivo)

Na nepredvídané poplatky: 100 000,- Sk

(pokuty, registrácie)

TJ potrebuje v roku 2001 na svoju činnosť: 407 000,- Sk

Príjem zo vstupného: 15 000,- Sk

Z Obecného úradu Bernolákovo máme podľa rozpočtu obce zabezpečených 150 000,- Sk. Tieto peniaze pokryjú len určitú časť výdajov potrebných na činnosť TJ, preto treba zabezpečiť chýbajúce prostriedky zo sponzorských príspevkov. Zvyšná suma predstavuje čiastku 257 000,- Sk.

Peniaze poskytnuté Obecným úradom v Bernolákove sú na celý rok 2001, ale nepokryjú ani jarnú časť súťaže.

Touto cestou prosíme podnikateľov v obci Bernolákovo, aby v rámci svojich možností prispeli na zabezpečenie chodu TJ, a to buď finančnou čiastkou, alebo objednávkou na rôzne nákupy pre potreby jednotlivých mužstiev (autobus, dresy, lopty, vápno na lajnovanie, umelé hnojivo, trávu, atď.). Sponzorské príspevky formou objednávok treba prejednať s predsedom TJ Ľudovítom Kebisom.

Výbor Telovýchovnej Jednoty verí, že pochopíte ťažkú situáciu TJ Bernolákovo. Veď týmito príspevkami podporíte športovanie svojich synov, vnukov i všetkých mladých, zapálených pre šport.

V januárovom čísle Bernoláka sme Vás informovali, že je našou snahou nadviazať na tradíciu mládežníckeho futbalu v Bernolákove, kde sme vychovali hráčov, ktorí reprezentovali našu obec i vo vyšších súťažiach (S. Baláž, M. Popluhár atď.).

Teraz máme v súťažiach tri mládežnícke mužstvá: dorast, žiaci a prípravka. Máme aj predprípravku. V Bernolákove sa venuje futbalu spolu 85 mladých chlapcov do 18 rokov. Základňu mladých chlapcov i dievčat, ktorí majú záujem o tento šport, by sme chceli ešte zvýšiť.

Na konci roku 2001 uverejní časopis Bernolák hospodárenie TJ za celý tento rok.

To preto, aby ste boli informovaní o tom, ako sa použili peňažné prostriedky Obecného úradu Bernolákovo alebo sponzorské príspevky.

Touto cestou výbor Telovýchovnej Jednoty Bernolákovo ďakuje všetkým, ktorí podporili tento šport v našej obci.

Bližšie informácie o futbale sa dozviete aj na internetovej stránke www.bernolakovo.sk/futbal

Rozpočet na jedno mužstvo TJ Bernolákovo – jar 2001

Mužstvo

Rozhodcovia

Doprava

Občerstvenie

Výstroj

Spolu

Prípravka

1 000

7 500

2 000

6 000

16 500

Žiaci

2 100

14 000

4 200

11 000

31 300

Dorast

2 100

14 000

4 200

-

20 300

Muži

22 400

32 000

15 000

-

69 400

SPOLU

27 600

67 500

25 400

17 000

137 500

Výbor TJ Bernolákovo

Bankové spojenie TJ Bernolákovo:

Poštová banka, číslo účtu 20193575/6500

Činnosť Detského tanečného súboru Niagara v roku 2000

Hlavnou aktivitou DTS Niagara v roku 2000 bola realizácia a účasť na veľkom medzinárodnom projekte “CH 2000”. Je to spoločná choreografia pre 224 tanečníkov s použitím štýlov clogging a tradičné country tance. Hlavnou choreografiou tohoto tanca je choreografia DTS Niagara. Z DTS Niagara sa tohoto projektu zúčastnilo 21 detí a celé vedenie súboru. Projekt prebiehal počas celého roku 2000 spoločnými “zocvičnými” sústredeniami. Premiéra tohoto ojedinelého vystúpenia prebehla v rámci jubilejného 10.celoštátneho stretnutia detských country tanečných súborov v Českom Krumlove ako otvorenie gala večera. Do konca roku 2000 sa potom uskutočnili ešte 4 reprízy – v Písku (30.4.2000), v Rakovníku (9.9.2000), v Prahe (10.9.2000) a v Mladej Boleslavi (7.10.2000).

V roku 2001 sa plánuje repríza v Bratislave. Reprízy sa organizujú ako cca 2-hodinová tanečná show, v ktorej sa predstavia svojimi vystúpeniami všetky zúčastnené súbory, domáce i hosťovské skupiny a na záver – ako vyvrcholenie celého podujatia – sa uvedie CH2000. Premiéra, ako aj všetky reprízy mali veľmi dobrú návštevnosť a veľmi priaznivý ohlas.

Okrem toho sme sa zúčastnili v roku 2000 všetkých veľkých podujatí zameraných na country tance poriadaných pre deti, kde sme obsadili pekné miesta:

-Otvorené Majstrovstvá ČR v cloggingu detí v Strakoniciach (13.5.2000) obsadili sme tri 1.miesta:

-Festival Hiel and Toe (10.6.2000, Banská Štiavnica) – dve 2. miesta – kategória Country Show Dances – mladší

- kategória Clogging – mladší

-Dobrofest Trnava (1.9.2000) – jedno 2.miesto – kategória Westernové tance - dospelí (mohli sa zúčastniť deti od 14 rokov)

-Otvorené Majstrovstvá ČR v tradičných country tancoch detí (19.11.2000, Pardubice) – jedno 1.miesto - kategória starších detí.

Okrem týchto aktivít sme vystupovali na rôznych spoločenských a benefičných akciách.

V závere môjho príspevku by som chcela poďakovať všetkým, ktorí ochotne pomáhajú nášmu tanečnému súboru.

Katarína Koporcová

NEPREDAJNÉ

Vydáva: Obecný úrad Bernolákovo v náklade 1800 výtlačkov

Redakčná rada: Zdenka Čačaná, Katarína Zemánková, Viera Spačková, Iva Pipíšková, Viera Kováčová

Uzávierka tohto čísla: 23.3.2001. Vaše príspevky do ďalšieho čísla zasielajte na Obecný úrad (Z.Čačaná) do 22.6.2001. Príspevky je možné zasielať aj na e-mailovú adresu: obec@bernolákovo.sk

Registrované Okresným úradom Senec pod č. OÚ SC – 4/98