Ročník VI č.3 júl 2000

 

Ako žijú deti v MŠ na Komenského ulici

Nakoľko predškolský vek má rozhodujúci význam pri utváraní osobnosti, predškolskú výchovu chápeme ako výchovu pre život. V našej materskej škole nezužujeme predškolskú výchovu len na starostlivosť o dieťa, kým sú rodičia v práci, či na prípravu na školu. Snažíme sa, aby deti získali čím viac vedomostí a osobných skúseností, čím viac citových zážitkov, ktoré deti v tomto veku potrebujú pre rozvoj zdravých medziľudských vzťahov, t.j. schopnosť šíriť okolo seba pohodu. Tak ako každý rok aj v tomto školskom roku sme pre deti pripravili mnoho zaujímavých akcií. Či je to skutočne tak, posúďte sami.

23.septembra v našej MŠ pán J. Ďuríček zahral deťom bábkové divadielko “Princezná chichôtka”, obohatené ľudovými pesničkami a riekankami.

V priebehu septembra a októbra sme s deťmi vyrezávali svetlonosov z tekvíc, ktoré nám priniesli rodičia. Niektorí priniesli už hotových veľmi pekných svetlonosov. Deti z nich mali veľkú radosť.

Taktiež v priebehu septembra a októbra deti z najstaršej vekovej skupiny absolvovali predplaveckú prípravu v Bratislave-Slovnafte.

Najstaršie deti pripravili pekný kultúrny program, ktorým na Obecnom úrade 16.októbra spestrili uvítanie detí do života.

27.októbra sme si kultúrnym programom a vlastnoručne vyrobeným darčekom uctili babičky a deduškov v našej MŠ.

V novembri sa naše triedy zmenili na výstavu šarkanov. Do tejto akcie sa zapojili aj rodičia. Pomohli svojim deťom urobiť čo najkrajšieho šarkana, a tak po spoločnej prehliadke tried mohli všetky deti dostať za krásneho šarkana diplom.

10.novembra na exkurzii v Materskej a Základnej škole pre telesne postihnuté deti na Mokrohájskej ulici v Bratislave získali ”veľké” deti dôležitú skúsenosť, že zdravie nie je samozrejmosťou, preto si ho treba chrániť.

Vianočná atmosféra u nás začala príchodom ”Mikuláša s čertom”, ktorí priniesli deťom okrem darčekov aj silné zážitky a ponaučenia.

Besiedka pri vianočnom stromčeku 16.decembra bola zároveň dňom otvorených dverí. Rodičia mohli v priebehu celého dňa prísť do materskej školy, pohrať sa s dieťaťom, potešiť sa s ním z nových hračiek, z jeho úspechov. K Vianociam sme si triedy vyzdobili nielen prácami detí, ktoré sme robili v MŠ, ale aj tými, ktoré urobili doma spolu s rodičmi.

Keďže zápis do 1.ročníka ZŠ znamená pre dieťa v MŠ “postup”, navštívili budúci školáci školu ešte pred zápisom. Oboznámili sa s prostredím, pani učiteľkami aj s tým, čo všetko sa v škole naučia.

Veľmi silným zážitkom pre naše deti bola možnosť stretnúť sa so živým tigrom v bezprostrednej blízkosti. 8.februára k nám prišli pracovníci z nadácie “Petržalské tigre” s tigrím mláďaťom.

Fašiangové obdobie sme ukončili karnevalom, na ktorý si staršie deti pripravovali masky samostatne.

Pre kvalitnú prípravu dieťaťa na vstup do ZŠ je veľmi potrebná spolupráca MŠ a ZŠ. Aj preto sa v našej MŠ konalo 13.apríla odborné stretnutie s cieľom skvalitnenia pedagogickej spolupráce. Učiteľky MŠ a ZŠ z okresu Senec si mohli pozrieť, ako si deti v najstaršej vekovej skupine osvojujú matematické predstavy.

Neboli by sme dobrými učiteľkami, keby sme deťom nevštepovali do srdiečok, že najdrahšie čo na svete majú, je ich mamička. Na posedení pri príležitosti Dňa matiek 12.mája deti svojim mamičkám predviedli pekný program a odovzdali s láskou urobené darčeky.

Pre 21 detí nadišiel dlho očakávaný deň, keď sa so svojimi najbližšími rozlúčili na celých osem dní. 20.mája ich odviezol autobus do školy v prírode. V krásnom prostredí v Nitrianskom Rudne si deti užili čistého horského vzduchu a priniesli si veľa pekných zážitkov z výletu do Bojníc. Kŕmenie slonov v ZOO a šermiarsky zápas na nádvorí Bojnického zámku bude pre nich určite dlho peknou spomienkou.

1.jún - MDD - ktoré dieťa sa naň neteší? Deti z našej škôlky ho prežili netradične – v rozprávke “Doktor Jajbolíto”. V areáli škôlky boli pripravené stanovištia – námety z rozprávky - ktorými deti spolu s rodičmi prechádzali, diskotéka, nafukovacie hrady. Spoločne sme na dvore pokrstili nový drevený vláčik. Bol zakúpený čiastočne z príspevkov rodičov, no najmä zo sponzorského príspevku p. Šenfelda.

Aký by to bol záver školského roka, keby sme nešli na výlet? Tentokrát si naše deti prezreli jaskyňu Driny. Mnohé z nich boli v jaskyni prvý raz, a tak pod vplyvom zážitkov z nej úplne zabudli na únavu z pomerne dlhej cesty od parkoviska, na ktorom sme vystúpili z autobusu, k jaskyni.

Čo nás ešte čaká? 16.júna si pôjdeme pozrieť koncert, ktorý pre nás pripravili deti zo ZUŠ v Ivanke pri Dunaji a na záver školského roka rozlúčka budúcich školákov s materskou školou, spojená s večerným opekaním pri toteme, ktorý je súčasťou nášho školského dvora.

Veľmi dobre si však uvedomujeme, že toto všetko by sme pre naše deti nemohli pripraviť bez pomoci Obecného úradu, hlavne pána starostu a ochotných rodičov. Preto im aj touto cestou chceme poďakovať. Za finančnú a materiálnu pomoc najmä p. Šenfeldovi, p. Kopeckej a rodine Vojtášovej a za pomoc pri organizovaní rôznych podujatí výboru RZ v zložení: p. Rigóová, p. Kopecká, p. Molnárová, p. Grúberová, p. Vargová, p. Kalivodová a všetkým ostatným rodičom za akúkoľvek materiálnu, finančnú, či brigádnickú pomoc.

Tak, čo myslíte, ako žijú deti v našej materskej škole?

J. Antalová

 

 

 

Informácie z Obecného zastupiteľstva

Dňa 31.mája 2000 uznesením č. 9/2000 poslanci Obecného zastupiteľstva

Neschválili:

Ponuku firmy Rusnák-Companies zo dňa 23.marca 2000 na odkúpenie kaštieľa s parkom.

Schválili:

-Trhový poriadok na konanie príležitostného trhu pri príležitosti miestnych hodov od 21.7. do 1.8.2000.

Hlasovanie: jednomyseľne

-Kúpu nehnuteľnosti súp.č. 471 od pani Prisky Šárkoziovej a Františka Kollera na Mostovej ulici v Bernolákove za cenu 150.000,- Sk.

Hlasovanie: jednomyseľne

-Predaj obecných pozemkov v záhradkárskej osade Šajdomb vo výmerách a cenách špecifikovaných na základe znaleckého posudku.

Hlasovanie: jednomyseľne

-Predaj obecného pozemku parc.č.105/31 o výmere 19 m2 pre Ing. Ľubomíra Poóra s manželkou Andreou na výstavbu garáže za úradnú cenu stanovenú znaleckým posudkom.

Hlasovanie: jednomyseľne

-Valorizáciu platu starostu obce a platov zamestnancov obce o 7% k 1.6.2000.

Hlasovanie: Za návrh 15 poslancov, 1 proti, 2 sa zdržali

-Zmenu rozpočtu obce na rok 2000: príjmová časť16 350 000,- Sk

výdavková časť16 350 000,- Sk

Hlasovanie: jednomyseľne

-Pani Helenu Černayovú, bytom Svätoplukova 22, Bernolákovo – za kronikárku obce

Hlasovanie: jednomyseľne

-Odmenu starostovi obce za rok 1999 vo výške priemerného mesačného platu.

Hlasovanie: jednomyseľne

Zobrali na vedomie:

Informáciu o plnení rozpočtu obce Bernolákovo za I.štvrťrok 2000

Informáciu o rekonštrukcii verejného osvetlenia v obci Bernolákovo

Informáciu o štúdii verejnej zelene a parku Topoľový rad

 

P R O G R A M ochrany a podpory detí a mládeže

Článok I

Obsahové zameranie programu

  1. Týmto programom chce obec podporiť najmä činnosti, pri ktorých bude zapojený väčší počet detí a mládeže, ako sú napr. krúžková činnosť, športovo-výchovná činnosť, finančne nenáročné výlety a kultúrne akcie.
  2. Záujemcovia, ktorí chcú pracovať s mládežou a chcú finančnú dotáciu, musia podať prihlášku, ktorej predtlač poskytne Obecný úrad. Prihláška musí obsahovať presnú špecifikáciu činnosti, predpokladané náklady a ostatné náležitosti potrebné na úspešnú realizáciu akcie.
  3. Obecný úrad si vyhradzuje právo:
    1. Požiadať organizátora výchovnej činnosti, aby v záujme podpory kultúrneho diania v obci vystúpil s vhodným programom.
    2. Kontroly realizácie programu a hospodárenia so zakúpenými prostriedkami.
  4. Predloženie žiadosti pri dlhodobom projekte je potrebné do 30.10. predchádzajúceho roku a predpokladaného termínu akcie. V prípade krátkodobých akcií minimálne 30 dní pred jej uskutočnením.

Článok II

Zásady výberového konania

  1. Každý program bude realizovaný projektom konkrétnej práce s deťmi a mládežou v Bernolákove. Finančná dotácia bude poskytnutá pri práci s mládežou maximálne do veku 18 rokov. Výška finančnej dotácie bude závisieť od počtu zapojených detí.
  2. Programy musia byť zamerané najmä na:

    a) podporu tvorivej a záujmovej činnosti detí a mládeže (D a M)

    b) podporu mimoškolských aktivít D a M

    c) podporu finančne nenáročných výletov a táborov pre D a M

    d) podporu účasti D a M na kultúrnych akciách mimo obce

  3. Žiadosť o dotáciu pri dlhodobom programe, resp. o vyúčtovanie pri krátkodobej akcii, je realizátor povinný doložiť menný zoznam účastníkov.

Článok III

Všeobecne ekonomické zásady

  1. Materiálne zabezpečenie projektu
    1. Výška dotácie materiálneho vybavenia projektu môže byť poskytnutá až do úplnej

      výšky nákladov. Skutočne priznaná výška bude závisieť od druhu zakúpeného materiálneho vybavenia. Pri nákupe prostriedkov krátkodobej trvanlivosti sa bude požadovať hospodárne používanie prostriedkov, aby sa dosiahla maximálna trvanlivosť

      nakúpených prostriedkov.

    2. Pri nákupe prostriedkov, ktoré nie sú spotrebného charakteru s vyššou cenou ako

    1 000,- Sk, budú nakúpené prostriedky považované za majetok OcÚ a používateľ

    ich bude mať len zapožičané. Po ukončení projektu bude realizátor projektu povinný

    zakúpené prostriedky vrátiť Obecnému úradu. Obecný úrad môže rozhodnúť aj inak.

  2. Cestovné, vstupenky a ostatné náklady
    1. Pri krátkodobých výletoch v rozpätí do 3 dní sa poskytuje finančná dotácia na cestovné

      až do úplnej ceny cestovného a pri návšteve kultúrnych zariadení vstupné do výšky 50% ceny vstupného.

    2. Pri táboroch alebo výletoch v trvaní viac ako 2 dni sa poskytne finančná dotácia na

      cestovné, stravu a ubytovanie maximálne do výšky 50% nákladov.

    3. Pri návšteve kultúrnej akcie sa poskytuje dotácia na cestovné až do úplnej ceny a na

    vstupné do výšky 50% ceny vstupenky. Dotácie sa poskytujú len pri návšteve kultúrnej akcie sledujúcej vzdelávací a výchovný cieľ.

  3. Kritéria pre vyhotovenie rozpočtu a úhrada nákladov
    1. Vyhodnotenie žiadosti bude uskutočňovať Obecná rada po predložení požadovaných dokladov. Proti rozhodnutiu Obecnej rady nebude možné odvolanie.
    2. Rozpočet predloženého projektu musí byť vypracovaný konkrétne s rozčlenením výdavkov na materiálne vybavenie a na finančnú odmenu realizátora programu.
    3. Finančná dotácia potrebná na realizáciu projektu bude predkladateľovi poskytnutá

      záloha takto:

      a) Pri dlhodobých projektoch po predložení účtov za nakúpený materiál s krátkym zdôvodnením nákupu. V prípade väčšej sumy môže byť realizátorovi poskytnutá záloha vopred.

      b) Pri krátkodobých projektoch po predložení vyúčtovania akcie, maximálne do 1 mesiaca po ukončení akcie.

    4. Finančná odmena realizátora dlhodobého projektu bude riešená formou zmluvy medzi

Obecným úradom a realizátorom projektu.

Článok IV

Záverečné ustanovenia

  1. Tento program bol prerokovaný a odsúhlasený uznesením Obecného zastupiteľstva č.2/97 (12.3.1997).
  2. Prihlášky je možné vyzdvihnúť na Obecnom úrade Bernolákovo.

 

Práca s deťmi a mládežou v obci

Dáva sa v obci dosť peňazí na prácu s deťmi?

V našej obci už od roku 1997 funguje “Program ochrany a podpory detí a mládeže” (uverejňujeme ho na inom mieste). V rámci tohto programu sa podávajú konkrétne projekty, s ktorými autori projektov chcú podporiť krúžkovú činnosť, športovo-výchovnú činnosť, finančne nenáročné výlety a kultúrne akcie pre deti a mládež našej obce. Niektoré projekty sa opakujú už od roku 1997 osvedčili sa veľmi dobre o čom svedčí veľký ohlas u detí a mládeže. Medzi ne patria: Záujmový krúžok výtvarnej výchovy pod vedením Emílie Koperníckej ml., Divadelný krúžok pod vedením Mgr.Ivy Pipíškovej a Elenky Molnárovej, alebo Letný tábor pod vedením Mgr.Pipíškovej.

Každoročne sa na jednotlivé projekty v rámci Programu schvaľovalo v rozpočte od 60 000,- Sk až po 100 000,- Sk. Aj pre rok 2000 Obecné zastupiteľstvo v rámci schvaľovania rozpočtu odsúhlasilo 100 000,- Sk na sedem predložených projektov. Tieto boli schválené na zasadnutí Rady OZ v nasledovnom členení:

Záujmový krúžok výtvarnej výchovy

Predkladateľ projektu: Emília Kopernícká ml.

cena projektu 15 000,- Sk

Škola podporujúca zdravie

Predkladateľ projektu: Oľga Kabátová riad. MŠ na Komenského ul. č. 1, Bernolákovo

cena projektu 19 500,- Sk

Mimoškolská činnosť

Predkladateľ: Ing.Michal Merva, predseda Rodičovskej rady pri ZŠ Bernolákovo

cena projektu 15 000,- Sk

Pre krásu domova

Predkladateľ projektu: Anna Koporcová

cena projektu: 5 000,- Sk

Plážové ihrisko – pieskové ihrisko

Predkladateľ projektu: ŠK VATEK – Miroslav Káčer

cena projektu 25 000,- Sk

Zdravý úsmev

Predkladateľ projektu: Jana Hlubíková

cena projektu 10 000,- Sk

Letný tábor

Predkladateľ projektu: Mgr.Iva Pipíšková

cena projektu 10 000,- Sk

Spolu: 99 500,- Sk

Pri príprave rozpočtu na rok 2001 sa určite bude uvažovať aj podobnými projektami. Je tu však veľmi potrebná práca zainteresovaných a tých, ktorí sú ochotní s deťmi pracovať.

Dôležité je aj včasné podanie projektu, najneskôr do 30.11. predchádzajúceho roku tak, aby mohol byť projekt posúdený a zaradený do rozpočtu obce. Veríme, že tak ako v tomto roku aj v roku 2001 bude o prácu s deťmi záujem a, že je záujem detí, o tom svedčí ich účasť na jednotlivých projektoch.

Ing. Ľubomír Poór

starosta obce

 

Bude parčík na Topoľovom rade?

Máte predpísanú náhradnú výsadu a neviete kam?

Pretože sa v poslednom období v obci zmenšili plochy vhodné na rekreačné využitie, preto obec pristúpila k ich rozšíreniu. Jednou z vhodných lokalít sa ukázala plocha na Topoľovom rade, kde bol v minulom roku uskutočnený výrub prestarnutých topoľov a následne bola močarina zavezená zeminou a plocha upravená. Na túto lokalitu bola spracovaná štúdia jej využitia s presným plánom výsadby zelene. Bude tu pieskovisko pre deti, ohnisko s posedením a veľká trávnatá plocha určená na oddych. Okolo celej lokality je naplánovaný chodník, s možnosťou jeho predĺženia popri toku Čiernej vody. O chodníku sa uvažuje po úprave toku a majetko-právnom doriešení pozemkov tak, aby bol prístup k Čiernej vode pozdĺž celého toku od mostu až po “Turana”.

Mnohí občania, ktorí žiadali resp. budú žiadať o výrub stromov v katastri obce, majú v rozhodnutí o povolení výrubu uloženú od Okresného úradu Senec povinnosť zabezpečiť náhradnú výsadbu. Ponúkame týmto občanom možnosť výsadby, resp. formou príspevku na túto výsadbu splniť si svoju povinnosť. Zároveň vyzývame tých, ktorí majú k dispozícii vhodné kroviny, resp. stromčeky, aby ich poskytli a pomohli tak svojim deťom pri realizácii spomínaného projektu.

Zoznam rastlín, ktoré budú v parčíku vysádzané

1.

Salix alba vŕba biela

7 ks

2.

Alnus glutinosa jeľša lepkavá

5 ks

3.

Fraxinus excelsior jaseň obyčajný

5 ks

4.

Tilia cordata lipa malolistá

6 ks

5.

Tilia platyphylla lipa veľkolistá

1 ks

6.

Acer campestre javor poľný

4 ks

7.

Acer platanoides javor mliečny

10 ks

8.

Acer platanoides “Crimson King” javor mliečny C.K. (červený)

3 ks

9.

Alnus incana jeľša sivá

2 ks

10.

Pinus nigra borovica čierna

3 ks

11.

Carpinus betulus hrab obyčajný

4 ks

12.

Corylus colurna lieska turecká

2 ks

13.

Lonicerra xylosteum zemolez obyčajný

18 ks

14.

Philadelphus coronarius pajazmín vencový

45 ks

15.

Deutzia scabra trojpuk drsný

34 ks

16.

Salix fragilis vŕba veliká

16 ks

17.

Salix caprea vŕba rakyta

21 ks

18.

Salix cinerea vŕba sivá

24 ks

19.

Laurocerasus officiualis vavrinovec lekársky

7 ks

20.

Laburnum anagyroides štedrovec ovisnutý

6 ks

21.

Swida sanquinea svíb krvavý

21 ks

22.

Swida stolonifera svíb výbežkatý

23 ks

23.

Forsythia intermedia zlatovka prostredná

14 ks

24.

Ligustrum vulgare vtačí zob obyčajný

60 ks

25.

Spirala vanhouttei tavoľník van Houtteov

19 ks

26.

Lonicera tatarica zemolez tatársky

14 ks

- st -

 

 

Stavba obecného domu

(2.časť - dokončenie)

S prácami na stavbe obecného domu bolo započaté 23.6.1941, pričom podľa dostupných materiálov sa v prácach pokračovalo “normálne” až do 23.decembra 1941, keď boli práce v dôsledku zimného počasia pozastavené. Dňa 10.marca 1942 boli práce opäť započaté až do 25.mája 1942. Vtedy bola stavba dokončená a odovzdaná. Avšak až do 8.apríla 1943 nariadením rezortu verejných prác na ministerstve dopravy a verejných prác sa uskutočnila “kvalitatívna” kolaudácia. Pri nej bolo zistené, že “stavba je prevedená solídne, odborne a z dobrého materiálu a nevykazuje nijaké podstatné závady”. Stolárovi sa odporúčalo prehliadnuť všetky okná a dvere. Tu mi nedá nespomenúť, že práve okná sú ešte dnes pôvodné a aj napriek svojmu veku a nie vždy odbornej práci neskorších maliarov sú niektoré v oveľa lepšom stave ako oveľa mladšie na iných stavbách. Záručná doba na ručenie prác a kvality materiálu bola pri kolaudácii určená na 2 roky od odovzdania stavby. Zároveň dodávateľ stavby vykonával aj terénne a parkové úpravy v okolí stavby, aby mohlo byť všetko do “superkolaudácie” ukončené. Táto (v dobovom pomenovaní aj ako kvantitatívna) na tú dobu konečná kolaudácia sa uskutočnila 17.6.1943. Jej hlavným cieľom nebola ani tak kontrola kvality prác (tá sa kontrolovala pri “kvalitatívnej” kolaudácii), ale kontrola ekonomických záležitostí spojených so stavbou.

Samotná stavba na tú dobu moderného vzhľadu pozostávala na prízemí zo vstupnej haly (je aj dnes), zasadacej miestnosti (dnešná prípravňa do sobášnej siene), učtárne (dnes matrika), kancelárie notára a ďalších dvoch kancelárií (dnes obradná sieň) a sociálneho zariadenia. Na prvom poschodí sa nachádzal kompletný trojizbový byt pre obecného notára a priestory v suteréne slúžili na sklad paliva, práčovňu, archív a sklad C.P.O. Povalové priestory boli nevyužité. Konečné náklady stavby boli vyčíslené vo výške 818 415,40 korún slovenských, pričom celkové zaobstarávacie náklady, ktoré zahŕňali aj cenu pozemku, terénne úpravy, trovy pôžičiek ..., boli vyčíslené vo výške 881 898,90 korún slovenských.

Od uvedenia budovy obecného domu do prevádzky, prekonala viacero stavebných úprav a prestavieb. Z tých väčších možno spomenúť prestavbu notárskeho bytu na kancelárie, prestavbu kancelárií na prízemí na “svadobku”, či poslednú prestavbu – prestavbu povalových priestorov na kancelárie. To je však samostatná kapitola dejín jednej z najznámejších stavieb v obci, ktorá si vyžaduje samostatný článok.

Osoby ktoré sa najviditeľnejšie zaslúžili o stavbu obecného domu :

Zo strany obce to bol Jozef Mutkovič, ktorý sa narodil 17.3.1903 v Hlohovci a pochádzal z 11 detí. Starší obyvatelia si ho pamätajú ako obchodníka, ktorý mal obchod so zmiešaným tovarom (dnes na Bernolákovej ul. 36, neskôr staré papiernictvo). Dňa 14.3.1939 bol zvolený za komisára pre obec Bernolákovo (obdoba dnešnej funkcie starostu). Neskôr sa táto funkcia zmenila na vládneho komisára. Túto funkciu vykonával až do 2.4.1945. Za jeho éry sa v obci postavil obecný dom, stará škola, riaditeľský školský byt, miestny rozhlas, betónová cesta od kaštieľa po železnicu. Zomrel 28.7.1979 a pochovaný je v Slávičom údolí v Bratislave.

Za dodávateľa stavby sú to dve osoby. Július Peteraj, spoluvlastník firmy Július Peteraj, ktorý sa narodil 5.4.1911 vo Veľkej Revúcej (dnes Revúca) a Milan Peteraj, tichý spoluvlastník tej istej firmy a stavebný projektant, narodený 10.9.1905 vo Vavrišove. Obaja bratia pochádzali z 11 detí, pričom ich otec bol murársky majster, stavajúci Budapešť. Vo firme pôsobil ešte ich brat Ľudovít, ktorý vykonával funkcie stavbyvedúceho a stavebného dozoru. Mnohí pamätníci ho skôr poznajú ako cvičiteľa v miestnom Sokole. Milan Peteraj umrel 24.3.1956 a pochovaný je so svojím bratom Ľudovítom na miestnom cintoríne. Július Peteraj zomrel 25.7.1956 a pochovaný je v Slávičom údolí v Bratislave. Ich firma, ktorej počiatky siahajú na prelom rokov 1939 – 40, až do znárodnenia postavila také významné stavby ako Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave, Obecný dom v Bernolákove, starú školu a riaditeľský byt (dnes Dukelská 2) v Bernolákove, základné školy v Zálesí a Chorvátskom Grobe, Tabakovú réžiu na Mýtnej ul. v Bratislave, čiastočne stavbu evanjelického kostola v Bernolákove, prestavbu nemocnice na Hlbokej ul. v Bratislave a rad ďalších stavieb. Vzhľadom na krátke trvanie firmy to je aj na dnešné pomery úctyhodný počet tak veľkých a významných stavieb.

 

Ako telefonovať na Obecný úrad

Určite mnohí z Vás postrehli zmenu v telefonovaní na Obecný úrad. Keďže sa v podstate jedná o prvé vydanie Bernoláka od tejto zmeny, chceme Vás aj touto cestou o nej informovať, a tým eliminovať prípadné nejasnosti a nedorozumenia.

V podstate sa jedná o priame automatické spojenie volaného bez zásahu inej osoby. K tomuto kroku sme boli nútení pristúpiť z dôvodu veľkého počtu telefonátov na Obecný úrad, keď spájanie týchto hovorov sa uskutočňovalo cez operátora (spojovateľku), ktorej pracovnú náplň vo veľkej miere zaberalo práve toto prepájanie. Určite to postrehli tí občania, ktorí zažili čakania v podateľni a na matrike, až sa referentka uvoľní od telefónu.

Doterajšie telefónne čísla 4599 3911 a 4599 3763 boli zachované, avšak po ich vytočení sa Vám v mikrofóne ozve hlas oznamujúci, že ste sa dovolali na Obecný úrad v Bernolákove a ak viete pobočkové číslo volaného referenta, môžete priamo voliť. Ďalej sú všetky klapky postupne vymenované pre tých, ktorí ich nepoznajú. Až počas prehrávania odkazu, alebo krátko po jeho ukončení je nutné navoliť požadovanú klapku. Teda správny postup volania, napríklad do podateľne, je nasledovný:

-navoliť číslo 4599 3911 alebo 4599 3763 (z pevnej tel. siete)

-až počas prehrávania odkazu, alebo krátko po jeho ukončení navoliť číslo 101

-telefónna ústredňa Vás priamo prepojí na navolenú klapku

Možno sa to niekomu zdá byť zložité, ale po praktickom vyskúšaní zistíte, že to v podstate nič nie je. Na zlepšenie spojenia odporúčam používať tónovú voľbu u telefónnych prístrojov pevnej telefónnej siete. Nakoľko skoro všetky prístroje takúto voľbu majú, treba si ju podľa návodu len prednastaviť.

Keďže nám je známe, že ešte nie všetci občania sa už stretli pri telefonovaní s automatickou telefónnou ústredňou (dnes to využíva veľká väčšina inštitúcií), v prechodnom období, ak si volajúci sám nenavolil pobočkové číslo, po skončení odkazu bol prepojený na operátora, ktorý ho prepol manuálne. Toto však bude postupne zrušené a umožní to dovolanie sa aj v prípade že operátor telefonuje na inej linke, alebo má vnútorný hovor, samozrejme vtedy, ak je volaná pobočka voľná.

Telefónne čísla na Obecný úrad v Bernolákove

Telefónne čísla

4599 3911

 

4599 3763

   

Klapky

podateľňa, sociálny referát, evidencia obyvateľstva, matrika

101

správa daní a poplatkov

102

stavebné oddelenie

103

oddelenie ochrany životného prostredia

104

ekonomické oddelenie

105

personálne oddelenie, civilná a požiarna ochrana

106

správa obecného majetku

107

sekretariát starostu obce a prednostu obecného úradu

108

Fax

116

 

Plynofikácia južnej časti obce

Aj pri stále sa zvyšujúcich cenách energií sa zdá, že v krátkej budúcnosti aj naďalej bude najlacnejším palivom na vykurovanie objektov zemný plyn. Možnosť napojenia sa na verejné rozvody je stále žiadaná. V Bernolákove s prevládajúcim nízkotlakovým rozvodom a pre južnú časť obce s nie príliš ideálnym rozmiestnením prívodných napájacích bodov nebolo možné rozvíjať plynofikáciu práve v tejto časti. Preto sa začali predstavitelia obce v spolupráci so Slovenským plynárenskym priemyslom zaoberať týmto problémom.

Výsledkom bola dohoda o spolupráci pri realizácii nového napájacieho zdroja plynu a všetkým, čo s tým súvisí, práve v tejto časti obce. Obec zabezpečila majetko-právne vysporiadanie pozemkov, čo bolo veľmi dôležité z hľadiska budúceho smerovania trasy celej stavby. Na základe toho dala vypracovať projektovú dokumentáciu a po jej dohotovení vybavila stavebné povolenie. Keďže sa jedná o stavbu, ktorej niektoré časti sa môžu realizovať len prostredníctvom budúceho správcu (napríklad vysokotlaková prípojka), ďalšiu časť prác prevzal na seba SPP. Ten ako investor celej stavby po vykonaní krokov v zmysle platných právnych predpisov, ktoré v súčasnosti prebiehajú (napríklad výber typu samotnej regulačnej stanice, výber dodávateľa stavby), prisľúbil skorú realizáciu. V podstate sa jedná o súbor stavieb pozostávajúci z vysokotlakovej prípojky od diaľkového plynovodu, regulačnej stanice plynu, stredotlakovej prípojky do obce, regulátorov na nízky tlak a signalizačno-zabezpečovacie zariadenie. Dokončením a uvedením tejto stavby do prevádzky sa nielen splnia predsavzatia predstaviteľov obce a strategické zámery SPP, ale hlavne sa zlepšia tlakové pomery v jestvujúcom rozvode v celej časti obce pod Čiernou vodou, Topoľovom rade, v spodnej časti Hlbokej a na Trnavskej ulice po Detský domov. Čo je však dôležité, utvoria sa aj podmienky na ďalšie rozširovanie plynovodov v tých južných častiach obce, kde dnes nie sú.

Zásobovanie pitnou vodou

Tohtoročná enormne suchá a teplá jar sa podpísala pod skutočnosť, že obyvatelia, ktorí odoberajú vodu z verejného vodovodu, oproti iným rokom už skôr, pocítili jej nedostatok. Je to spôsobené značnými odbermi na polievanie a bez zvýšenia disciplíny odberateľov je to prakticky neodstrániteľný jav. To, čo sme si sľubovali od zavedenia redukčných ventilov, sa prakticky splnilo. Veľké tlaky vody mimo špičkového obdobia (keď sa najviac polieva) sa v dolnej časti obce eliminovali, mohol sa zvýšiť privádzaný tlak, a tým aj množstvo vody do obce a zväčšila sa zotrvačnosť pri stečení vody z hornej časti obce do dolnej pri jej nedostatku. Nemôže to byť ale všeliek na veľké špičkové odbery, ak na to nebola stavaná od počiatku aj napájacia a prenosová sústava. Len pre názornosť, v kritických hodinách (cca 18.30 – 21.30 h v období sucha) Bernolákovo spolu s Ivankou pri Dunaji (je napájaná cez Bernolákovo), ktoré majú spolu cca 10 000 obyvateľov, odoberá také množstvo vody ako Senec s okolitými dedinami spolu (Veľký Biel, Tureň, Kráľová pri Senci...). Avšak tieto majú spolu viac ako 20 000 obyvateľov. Celodenné priemerné sekundové odbery za daždivého počasia sa v Bernolákove pohybujú v rozpätí 1/3 – 1/4 špičkových sekundových odberov za sucha. V spomínaných obciach sa však verejné vodovody v prevažnej väčšine budovali v poslednom desaťročí a ich obyvatelia na polievanie záhrad využívajú studne. U nás, kde bol vybudovaný vodovod na niektorých miestach ešte za čias grófa Esterházyho, sa vplyvom deformovaných cien pitnej vody z verejného vodovodu veľká časť obyvateľov naučila túto využívať aj na polievanie a existujúce studne spustli. Asi je pre nich stále ekonomicky výhodnejšie využívať pitnú vodu ako úžitkovú, než si zriadiť (možno častokrát len obnoviť) zdroj úžitkovej vody. A tak aj v tejto oblasti, ako i v mnohých iných v tomto štáte, na nedisciplinovanosť občanov doplácajú občania.

Na záver by som aj touto cestou chcel pripomenúť, že starosta obce v zmysle zák. č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení vydal zákaz polievania vodou z verejného vodovodu denne, v čase od 17.00 do 21.00h pre celú obec Bernolákovo. Tento zákaz platí až do odvolania.

Obec stavia – v obci sa stavia

-SPP zrekonštruoval plynové potrubie a plynové prípojky na uliciach: Poľnej, Staničnej, Trnavskej (v úseku od Poľnej po Hlavnú ul.), Hlavnej (od espresa po Trnavskú ul.) a začal rekonštrukciu plynového potrubia a prípojok na Trnavskej ul. v úseku od Detského domova po Topoľový rad (pri mlyne).

-Obec zakúpila a dala osadiť prístrešok na zástavke SAD na Hlavnej ul. pri esprese.

-Obec dala zrekonštruovať chodník na Hlavnej ul. v úseku od železničného priecestia po espreso a pripravuje pokračovanie po ukončení rekonštrukcie plynu a opravách telefónnych podzemných káblov

-Obec dala opraviť a rozšíriť časť vozovky na Strojárenskej ul. (zákruta pri bývalom Strojstave).

-Obec pripravuje opravu výtlkov a výmoľov na miestnych komunikáciach v obci

-Obec zabezpečila prostredníctvom Povodia Dunaja, správcu toku Čiernej vody, jej postupné prečisťovanie.

dvojstranu pripravilB.Jurča

 

 

Mozaika

Mozaika podujatí v Kultúrnom dome Bernolákovo

za obdobie 25.3.- 30.6.2000:

25.3. Výročná schôdza Klubu dôchodcov Bernolákovo – pokračovala tanečnou zábavou pri hudbe Čeklísanka

29.3. Gašparko a drak – bábkové divadlo v podaní Stražanovho bábkového divadla

31.3. Výročná členská schôdza Poľnohospodárskeho družstva Chorvátsky Grob

4.4. firma Toledo – prezentácia tovaru

7.4.-9.4. sa konalo sústredenie členov tanečného krúžku mladších žiakov v rekreačnom stredisku Iuventy. Členovia krúžku aj touto cestou ďakujú pánovi starostovi Ing. Ľubomírovi Poórovi, že im umožnil zúčastniť sa tohto sústredenia a financoval väčšiu časť nákladov.

9.4. Výročná schôdza Klubu KDH Bernolákovo

16.4. Výročná schôdza ZO Slovenského zväzu záhradkárov

20.4. Quo Vadis – muzikál pre deti z DD

26.4. firma Sandra – predaj textilu a obuvi

29.4. III.ročník maratónu v aerobiku

5.5. Pietna spomienka s kladením vencov pri príležitosti 55.výročia oslobodenia našej vlasti

14.5. Obecná oslava Dňa matiek

22.5. firma Sandra – predaj textilu a obuvi

24.5. Diskomaratón pre deti – súťaže sa zúčastnilo 83 detí, z toho 50 dievčat a 33.chlapcov

Víťazmi I.kategórie sa stali:1.Martina Kalivodová

2.Lucia Matúšková

3.Martin Mravec

Víťazi II.kategórie:1.Monika Danielová

2.Michal Unterlander

3.Michaela Hrablíková

Súťaž viedol Ing.Jozef Házy, ďalšími porotcami boli pán učiteľ Štefan Ruman a p.učiteľka Zdenka Březovjaková

1.6. Vystúpenie divadla ERBY pre deti s hrou “O hlúpej koze”

4.6. Rozprávkové popoludnie pre deti v réžii MS SNS

19.-20.6. firma Sandra – predaj textilu a obuvi

23.6. usporiadala Rada rodičov pri ZŠ Juniáles s veľkou módnou prehliadkou žiakov, ktorí navštevovali krúžok modellingu pod vedením p.učiteľky PaedDr. Gabriely Mačaiovej a Veroniky Bjelovej

30.6. Účasť členov tanečných krúžkov pri KD pod vedením Lenky Litvákovej na programe Letného karnevalu v Senci

 

Deň matiek v Bernolákove

Tak ako po iné roky patrila druhá májová nedeľa mamičkám, starým mamám i babičkám. V slávnostne vyzdobenom Kultúrnom dome sa 14.mája 2000 konala obecná oslava Dňa matiek.

Návštevníci si so záujmom prezreli vo vestibule inštalovanú výstavu prác žiakov výtvarného krúžku, ktorý vedie pani učiteľka Emília Kopernícká ml. a v zasadačke výstavu prác krúžku p. uč. Anny Koporcovej.

Milými slovami vyjadrujúcimi úctu, vďačnosť a lásku sa k mamičkám prihovoril pán starosta obce, Ing.Ľubomír Poór.

V pestrom programe sa predstavili žiaci ZŠ pod vedením p.uč. Sládkovej a PaedDr. Mačaiovej, ktorá program aj konferovala, členovia tanečných krúžkov Kultúrneho domu mladších žiakov, ktoré pracujú pod vedením Lenky Litvákovej, žiaci ZUŠ p.uč. Jarmily Boškovej. Nezabudnuteľné spomienky v prítomných určite zanechalo vystúpenie detí z Detského domova v Bernolákove – vlastná skladba Prečo? v podaní úplného samouka v hre na klavíri – Jožka Rafaela, vlastná báseň Ivany Zedekovej na tému matka, tanečné vystúpenie dievčat vo vlastnej choreografii, či pásmo z veršov Ľudmily Podjavorinskej v podaní najmladších detí.

Potlesk, ktorý sprevádzal vystúpenia, bol dôkazom, že sa prítomným divákom program páčil a zároveň poďakovaním účinkujúcim a ich realizátorom – p. učiteľkám, členom Komisie kultúry, školstva a športu pri Obecnom zastupiteľstve za ich námahu pri príprave, menovite za výzdobu sály p. Marianne Jórovej, Jane Hlubíkovej, Soni Sládkovej a Gabriele Mačaiovej.

Dúfame, že v budúcom roku bude program ešte pestrejší a bohatší a že sa ho zúčastnia všetci tí, ktorí si ho v tomto roku nestihli včas nacvičiť.

Počiatočné obavy organizátorov, či finálový zápas našich hokejistov o zlato na MS v Petrohrade neovplyvní účasť na oslave, vyvrátila plná sála divákov, ktorí prišli v túto krásnu slnečnú nedeľu do Kultúrneho domu.

Želmíra Ferková

vedúca KD

Plnenie rozpočtu obce Bernolákovo za I. štvrťrok 2000

Príjmy (v tis.Sk):

rozpočet

skutočnosť

% plnenia

1. Daň z nehnuteľností

3 500

1 938

55,4

2. Miestne poplatky

500

189

37,8

3. Správne poplatky

400

136

34,0

4. Prenájom nebytových priestorov

4 000

192

4,8

5. Podielové dane

5 700

2 016

35,4

6. Príjmy z pohrebníctva

100

29

29,0

7. Príjmy z kultúry

400

43

10,8

8. Príjmy drobnej prevádzkárne

100

1

1,0

9. Príjmy – kuchyňa

100

45

45,0

10. Iné príjmy – vývoz kom.odpadu

1 400

627

44,8

11. Ostatné príjmy

-

-

-

Príjmy spolu

16 200

5 363

33,1

Výdavky (v tis.Sk):      
1. Vodné hospodárstvo

100

-

-

2. Doprava

1 850

666

36,0

3. Kultúrny dom

1 000

206

20,6

4. Ostatná činnosť v kultúre

100

3

3,0

5. Zdravotníctvo

300

1

0,3

6. Sociálne zabezpečenie

380

207

54,5

7. Verejné osvetlenie

1 800

179

9,9

8. Pohrebníctvo

250

37

14,8

9. Drobná prevádzkáreň

1 700

311

18,3

10. Verejná zeleň

380

20

5,3

11. Odstraňovanie komun.odpadu

2 200

234

10,6

12. Kuchyňa

300

34

11,3

13. Výstavba miest a obcí

500

60

12,0

14. Telesná výchova a šport

260

70

26,9

15. Obecné zastupiteľstvo

100

-

-

16. Správa obecného úradu

4 680

1 340

28,6

17. Ostatné výdavky

300

85

28,3

Výdavky spolu:

16 200

3 453

21,3

 

Zo života farského spoločenstva

Púť do Trnavy

20.4.2000, na Zelený štvrtok, sa 40 našich farníkov zúčastnilo púte do Trnavy, sídla našej arcidiecézy.

O 9.30 hod. sa tu v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa konala tzv. “Missa Chrismatis”, t.j. sv. omša svätenia olejov.

Celebroval ju otec arcibiskup Ján Sokol za účasti ďalších štyroch biskupov a desiatok kňazov, medzi ktorými bol i náš pán farár Jozef Krupa. Keďže si na Zelený štvrtok pripomíname pamiatku ustanovenia Sviatosti oltárnej a sviatosti kňazstva, boli sme svedkami obnovenia kňazských sľubov.

Počas sv. omše niekoľko diakonov prinieslo nádoby s olivovým olejom, ktorý otec arcibiskup posvätil. Boli to olej chorých pre sviatosť pomazania chorých, olej katechumenov pre sviatosť krstu a krizma, čiže olivový olej zmiešaný s balzamom, ktorý sa používa pri vysluhovaní sviatosti krstu, birmovania a posvätenia kňazstva.

Púť na východné Slovensko

V dňoch 27. – 28.mája 2000 sa 45 veriacich z našej farnosti zúčastnilo púte na východné Slovensko.

V sobotu ráno o 6. hod. bola sv. omša v našom kostole. Po nej sme sa vydali na cestu. O bohatý duchovný program počas celej púte sa postaral náš pán farár Jozef Krupa. Pán S. Pátek, ktorý nás sprevádzal aj na púti v Ríme, sa nám postaral o bohatý zemepisno-dejepisný výklad všetkého, čo bolo v našom dohľade. Zájazd zorganizovala pani Vlasta Omastová.

Krátko popoludní sme sa zastavili v Rožňave. Potom sme prišli do Jasova, kde sme si prezreli barokový kostol a kláštor z 12.stor. Rehoľa premonštrátov tu pôsobí už 800 rokov. O ich pôsobení a histórii nám porozprával opát Tomáš Karol Bartal. Kláštor a kostol sú dnes národnou kultúrnou pamiatkou. V roku 1950 bol kláštor koncentračným táborom pre rehoľníkov.

O 15.30 hod. sme prišli do Košíc. Druhou zástavkou bol Dóm sv. Alžbety. Je to najväčší gotický chrám na Slovensku. Na námestí s hrajúcou fontánou a zvonkohrou sme stretli nášho rodáka – kňaza Petra Kolaroviča.

O 18. hod. sme sa z Košíc vydali na cestu do ubytovne V Košickej Belej. O 19. hod. nás už vítali rehoľné sestry sv. Uršuly vo svojej ubytovni Mericián.

Po večeri sestra uršulínka porozprávala históriu o vzniku ubytovne, ako s Božou pomocou z bývalého hotela Ružín prerobili ubytovňu, ktorá dnes slúži rôznym duchovným podujatiam. Večernú modlitbu sme vykonali v kaplnke, vyzdobenej prekrásnymi drevorezbami.

Nasledujúce nedeľné ráno sme začali sv. omšou o 6.30 hod. v kaplnke. Po raňajkách sme sa vybrali na cestu do Bardejova. Tu sme navštívili kostol sv. Egídia, kde bolo práve prvé sväté prijímanie. Odtiaľ sme sa pobrali do Bardejovských kúpeľov, kde sme mali voľný program.

O 12. hod. sme sa vydali smerom na Levoču. Do Kostola sv. Jakuba sme sa dostali o 15. hod. O jeho histórii a interiéri nám porozprávala sprievodkyňa. Kostol je národnou kultúrnou pamiatkou. Nachádza sa v ňom vrcholné dielo majstra Pavla z Levoče, gotický oltár, najvyšší na svete. Pochádza z roku 1507 – 1517. Je z lipového dreva a je urobený bez jediného klinca. Aj ostatné vybavenie interiéru – bočné oltáre, fresky a lavice – privádzajú človeka do údivu.

Z Levoče už začala cesta domov popod zasnežené končiare Vysokých Tatier, cez Donovaly a Staré Hory, ktoré boli našou poslednou zastávkou. Tu sme sa v kostole pomodlili vešpery.

Všetky kostoly, ktoré sme na našej púti navštevovali, boli také, v ktorých možno počas celého Jubilejného roku 2000 získať úplné odpustky.

Do Bernolákova sme prišli v nedeľu večer o 21. hod.

Strávili sme spoločne krásne chvíle, na ktoré budeme dlho spomínať.

Tatiana Franková

Pán farár hral v Marianke futbal

Prvého mája zorganizovalo farské spoločenstvo v Bernolákove duchovno – športový deň v Marianke. Jeho cieľom bolo, aby deti so svojimi rodičmi alebo príbuznými prežili príjemné chvíle. Svietilo slnko, obedovalo sa pri autobuse a posedávalo na dekách...

Hry pre dievčatá ako “Kráľ, kráľ, daj vojaka”, “Slepá baba” alebo “Žmurkaná” sa znovu ukázali ako neprekonané. Chlapcov spolu s pánom farárom doc. ThDr. Jozefom Krupom PhD. nikto nevedel odtrhnúť od futbalu.

Bezstarostnosť mladých ľudí nakazila aj dospelých, ktorí im za to ukázali, že okrem zábavy existujú aj rovnako zaujímavé veci, dávajúce životu zmysel. Preto ráno pred odchodom nechýbala svätá omša a na marianskom kopci sa modlila Krížová cesta. Na záver mohli všetci navštíviť Kostol Panny Márie, kde sa pri príležitosti Veľkého jubilea roku 2000 dajú získať odpustky.

Po návrate domov boli všetci 86 účastníci unavení, ale v dobrej nálade. Dúfam, že sa k nim nabudúce pridáte aj vy.

Kristína Barkolová

Koncert v Bernolákove

V piatok 23.6.2000 o 18.00 hod. v budove starej školy bol záverečný koncert žiakov tried pani učiteľky Boškovej, pána učiteľa Holičku a pána učiteľa Kováča. Patrí im poďakovanie rodičov a priateľov hudby za nevšedný umelecký zážitok. Všetky deti od najmladších až po najstaršie pristupovali s veľkou zodpovednosťou a vážnosťou k hraným skladbičkám. Vkusné oblečenie zdôrazňovalo sviatočnosť tejto chvíle. V stíchnutej budove školy sa rozliehali rôzne ukážky na klavíri, flaute a akordeóne. Mladých umelcov za ich výkony obecenstvo štedro odmenilo potleskom. Základná umelecká škola zušľachťuje estetické city žiakov, pomáha utvárať ich vkus, ovplyvňuje ich mravné city a správanie. Pri vnímaní hudby dbajú, aby ju citovo prežívali a aby mali uvedomený vzťah k počúvaným dielam. Hudba sa stáva prirodzenou potrebou detí.

Učitelia i deti majú vzájomne k sebe dobrý citový vzťah o čom presvedčil i záverečný koncert.

Želáme im všetkým za dobrú prácu príjemne prežité prázdniny.

Viera Spačková

Inzercia

Telervis - novootvorená vzorková predajňa domácich spotrebičov, bicyklov a nábytku (sedacie súpravy, obývacie steny) na Hlavnej 45 Vás pozýva v čase:

Pondelok až piatok 10.00 – 12.00 hod., 14.00 – 19.00 hod.

Sobota: 9.00 – 12.00 hod.

Ako sa dá postaviť detské ihrisko

V roku 1998 na základe podpisovej akcie občanov, ktorú iniciovali matky na materskej dovolenke, zriadilo Obecné zastupiteľstvo obce Bernolákovo detské ihriská. Iniciatívu podpísalo 90 občanov.

Zriadilo sa tak obecné detské ihrisko na Hviezdoslavovej ulici.

Išlo o priestor, “plac”, ktorý v 70 – tych rokoch fungoval ako volejbalové ihrisko, prestalo však plniť svoj účel. V obci sa začalo povrávať o odpredaji na individuálnu bytovú výstavbu. Priestoru pre hry detí je stále málo, mamičky s kočiarikmi postávali na chodníkoch, krajoch ciest. Uvedomovali si, že ak deti vyrastú, nebudú sa mať kde hrať, stretávať a klebetiť.

Aj ľudia, čo petíciu podpísali, nedávali veľkú šancu tomu, že to ihrisko niekedy aj niekto dokončí.

Na jar 1999 sa začali parkové úpravy. Oslovili sme sponzorov (oslovila som), firma Svarogo Bernolákovo vyrobila bránky, firma Daspro darovala 38 stĺpikov, Obecný úrad Bernolákovo kúpil 100 m pletiva a vodiaceho drôtu, TJ Dynamo Bernolákovo priviezlo 6 metrový suchý strom. Z tohoto stromu môj priateľ, anglický sochár, žijúci v Bernolákove - Simon Moller vytesal preliezačku - lavičku v tvare slimákov. Vyrobil tiež dve detské sochy, ktoré môj 2-ročný syn Adam pomenoval na Bubo a Bubová. Drevo - čerešňové stromy, podarovala rodina Fülöpová, priviezol ich pán Benč, ktorý má autodopravu. Farby na impregnáciu darovala firma Triton, ktorá má skladové miesto v Bernolákove.

Cement darovala pani Kováčová, ktorá má v Bernolákove Stavebniny, štrkové fúry priviezol pán Buček, ktorý má autodopravu, zem priviezol pán Varga, ktorý má firmu na zemné práce. Pán Reindl daroval trávové semeno na zatrávnenie – má v Bernolákove záhradkárske potreby. Pán Jáchym urobil zváračské práce, elektriku poskytli pani Lehotská a pani Venclová, ktoré bývajú v susedstve.

Oplotenie, natretie stĺpov a bránok, osadenie drevených objektov a vyčistenie priestoru sa uskutočnilo v apríli 2000. Od počiatku po dokončenie sa uskutočnilo asi 8 brigád, ktorých sa zúčastňovalo cca 10 ľudí. Brigád sa zúčastňovali aj malé deti, ktoré najmä natieranie brali ako veľmi vážnu prácu, podľa toho aj vyzerali. Na farbu prispela finančne slečna Molnárová, borovice a borievku na výsadbu daroval sponzor, ktorý si neprial byť menovaný, farby - bolo asi 8 farieb, darovali mamičky, ktoré sa spolupodieľali na dokončení ihriska.

Medzitým ako sa ihrisko dokončilo, branci, odvedení v apríli 2000 (nevieme však presne ktorí), zdemolovali – vyvalili 16 stĺpov, asi 10 stĺpov poškodili neznáme osoby.

Ihrisko má slúžiť najmä malým deťom. Ak sa nám podarí získať sponzora, chceli by sme zakúpiť drevené hojdačky, preliezky alebo objekty pre hry detí. Podmienkou je, aby boli v nadzemnej časti drevené. Už pri zrode ihriska sme si povedali, že podmienkou bude, aby zariadenie bolo drevené. Ak ihrisko prestane plniť účel, objekty sa prevezú, alebo spália. Verím, že sa tak v najbližšej dobe nestane. Ihrisko kosili pracovníci Prevádzkarne v Bernolákove, je to vedené ako obecné ihrisko. V súčasnosti kosenie ihriska vykonáva firma MK trans.

Chcela by som sa poďakovať všetkým, ktorí mi pri výstavbe ihriska pomohli, verili tomu, že to nebol len môj predvolebný sľub, všetkým, ktorí moju žiadosť o sponzorstvo prijali a vyhoveli jej. Nechcela som finančné dary, vždy som chcela len, aby dali materiál, prácu.

Ihrisko postavili súkromné osoby, aj keď jednoduchšie by asi bolo založiť občianske združenie. Keď si tak postávame na ihrisku, špekulujeme nad tým, ako získať financie na dokončenie, budeme musieť asi založiť občianske združenie. Je to však príliš formálne, a to čo sa v Bernolákove urobilo, bolo neformálne a spontánne.

Vo výhľade máme ešte niekoľko priestorov, ktoré by sa dali na výstavbu ihrísk použiť. Zriadené ako detské ihrisko je ešte jeden vhodný priestor na brehu Čiernej vody, ktorá cez obec preteká. Tu by mali koncom jesene, začiatkom jari vyrásť objekty z vŕby. Deti v obci však chcú U – rampu na skejty a korčule. Stojí vyše 200 tisíc korún. Keď prídem na to, ako získať peniaze, pôjdem do toho, verím, že sa nájdu ochotní ľudia, ktorí sa nebudú báť priložiť ruku k dielu.

V nedeľu 4.6.2000 o 16.30 hod. sa konalo stretnutie mamičiek a detí pri príležitosti MDD. Pripravili sme si opekačku a súťaže pre deti. Vstupenkou bol upečený koláč alebo maškrta pre zúčastnené deti. Popoludnia sa zúčastnilo asi 35 detí s rodičmi. Verím, že po úplnom dokončení ihriska stane sa toto obľúbeným miestom spoločných stretnutí.

Iva Pipíšková

 

Zachovanie autobusovej stanice Bratislava – Bajkalská

Dňa 4.apríla 2000 sme obdržali list RSDr. Milana Benkovského, poslanca Národnej rady SR, o pomoc vo veci podpory petície občanov miest a obcí okresov Senec a Pezinok za zachovanie autobusovej stanice Bratislava-Bajkalská a proti odpredaju pozemku s tým súvisiaceho. Starosta obce požiadal poslancov Obecného zastupiteľstva obce Bernolákovo, aby vo svojich volebných obvodoch oslovili svojich voličov a vysvetlili im obsah a účel tejto petície a takto zabezpečili podporu celej petičnej akcie podpismi petičných hárkov. Z našej obce bolo odovzdaných 12 petičných hárkov, na ktorých bolo 222 podpisov.

O výsledkoch petície nás informoval RSDr. Milan Benkovský, poslanec NR SR a oznámil, že na základe tejto petičnej akcie, ale i za podpory časti poslancov, najmä z poslaneckého klubu SDĽ, zastupiteľstvo hl. m. SR Bratislavy rozhodlo, že predmetný pozemok neodpredá. Touto cestou sa chceme poďakovať Vám všetkým, ktorí ste sa podieľali na tejto petičnej akcii a prispeli k jej úspechu.

- hr -

 

Naši jubilanti

V uplynulých týždňoch oslávili významné životné jubileum naši milí spoluobčania, ktorých osobne navštívil starosta obce a zástupkyne Zboru pre občianske záležitosti pri Obecnom úrade v Bernolákove.

6.4.2000 pani Anna Labudová 90 rokov

10.4.2000 pán Július Tám 90 rokov

Dovoľte nám, vážení jubilanti, zaželať Vám slovami básnika:

V pokojnom, tichom žitia prúde

ďalší rad rokov nech vám rastie

a každý deň nech sviatkom bude,

prinesie radosť, lásku, šťastie

 

Ochrana životného prostredia nesmie byť len pojmom

Vážení obyvatelia!

Ako ste si iste všimli, za posledné roky sa deje niečo nepekné v našej obci. Blízke lesíky, brehy Čiernej vody, priekopy štátnych a miestnych komunikácií a v nemalej miere aj trávnaté zelené plochy v katastri našej obce sa stali odkladiskom domového odpadu, sute, uhynutých zvierat a vrakov nákladných a osobných automobilov. Aj napriek tomu, že priamo v obci bola prevádzkovaná skládka komunálneho a domového odpadu a stavebnej sute, územie obce sa zanedlho stalo jedným veľkým smetiskom. Je zarážajúce, že čím viac štát legislatívne sprísňuje podmienky ochrany životného prostredia, tým viac sa rozmáha nešvár čiernych skládok vyvážania domového odpadu, rastlinného odpadu, ako aj stavebnej sute do lesíkov, k brehu Čiernej vody a na trávnaté verejné priestranstvá. Sprísnená legislatíva v nakladaní s odpadmi prinútila i Obecný úrad regulovať verejné sprístupnenie skládky komunálneho odpadu v obci, na ktorej bolo možné ukladať iba domový odpad, odpad podobný domovému a stavebnú suť z produkcie obce. Na základe Zákona o poplatkoch za uloženie odpadu obec musela z rozpočtu obce iba za rok 1999 odviesť do Fondu životného prostredia poplatok takmer 500 tis. Sk za uloženie domového odpadu, cintorínskeho odpadu, uličných smetí a stavebnej sute z produkcie obce. Ani rotácia veľkokapacitných kontajnerov po obci nenapomohla vyriešiť problém vytvárania čiernych skládok domového odpadu, rastlinného odpadu a sute.

Tí, čo majú radi prechádzky, iste spozorovali, že v lokalitách Pod Dolným hájom, Za Dolným hájom, Sacky, v okolí Várdombu alebo pri toku Čiernej vody v úseku pod kaštieľom až po Šápiseg sa vytvorili veľké čierne skládky domového odpadu, drevín a sute, nehovoriac o okolí skládky komunálneho odpadu na Hornom dvore až po Kaplnku sv. Anny.

Aby sa naša obec nestala jedným veľkým smetiskom, Obecný úrad sa rozhodol využiť poslednú možnosť vyčistenia obce od domového odpadu a sute a uloženia týchto odpadov na obecnú skládku komunálneho odpadu, ktorá musí byť do 30.júla 2000 uzavretá a musí sa začať s jej rekultiváciou. Nie je asi potrebné Vám vysvetľovať, že vyčistenie územia obce od odpadov a ich uloženie na skládku vrátane poplatkov za ich uloženie bude stáť obec niekoľko sto tisíc korún. Avšak uzatvorením skládky odvoz odpadov do Senca na regionálnu skládku by stál obec trikrát viac. Pýtať sa “Kto to zaplatí?” je asi zbytočné. Budete to Vy, obyvatelia obce. Dane a poplatky, ktoré zaplatili obyvatelia obci, už dnes nepostačujú kryť základné potreby obce. Likvidácia každej tony takéhoto odpadu stojí dnes obec takmer už tisíc korún. Čo bude potom, keď sa uzavrie obecná skládka? Preto nie je na mieste Vaša nevšímavosť či lojálnosť k susedom, známym podnikateľom a iným občanom, ktorí svojou nedisciplinovanosťou a nezodpovedným konaním znečisťujú Vaše okolie, poškodzujú životné prostredie, porušujú zásady dobrého občianskeho spolunažívania a ukracujú Vás o služby, ktoré by obec mohla zabezpečiť za zbytočne vynaložené finančné prostriedky na likvidáciu špiny a odpadov z teritória obce.

Aj v budúcnosti chceme vyjsť obyvateľom obce v ústrety a pravidelne na určitých stanovištiach umiestňovať veľkokapacitné kontajnery, avšak bude taktiež potrebné, aby si pôvodcovia väčšieho množstva odpadov objednávali u vývozcov odpadov, ako napr. (Soba – Senec, Kont-Blesk – Veľký Biel) odvoz a likvidáciu svojich odpadov, a tak umožnili aj iným využiť rotujúce veľkokapacitné kontajnery. Bližšie informácie o možnostiach odvozu a likvidácie odpadov môžu obyvatelia obce, stavebníci alebo iní pôvodcovia odpadov získať na Obecnom úrade na tel. čísle: 4599 3911 klapka 104.

Stále sa domnievame, že v tejto čoraz ťažšej ekonomickej a sociálnej situácii nie je jediným vhodným riešením znečisťovateľov obce pokutovať, ale i takouto cestou apelovať na nich, rešpektovať celospoločenské záujmy a dodržiavať všeobecne platné právne predpisy o nakladaní s odpadmi a platné Všeobecne záväzné nariadenia obce o čistote a poriadku.

Tu treba spomenúť tých, ktorí vedome odhlásili aj vývoz domového odpadu z kuka-nádob, vzhľadom na zvýšený poplatok za odvoz domového odpadu. A práve ich sa pýtam, kam dávajú svoj vyprodukovaný odpad? Mali by sa vážne zamyslieť nad svojím konaním!

Vážení obyvatelia obce, stavebníci a podnikatelia, obraciame sa na Vás so žiadosťou, aby ste nám pomohli odstrániť odpady, kroviny, sute a vraky áut, ktoré ste uložili a umiestnili na verejných priestranstvách, a tak pomohli obci, sebe, svojim deťom i budúcim pokoleniam žiť v čistom, nezávadnom a estetickom prostredí.

Zároveň sa obraciame na Vás všetkých, aby ste pre budúcnosť neriešili likvidáciu vlastných odpadov ich vyvážaním a ukladaním do lesíkov, parkov, brehov a tokov vôd, poľných ciest a cestných priekop a na iných verejných priestranstvách, aby nedoplácali na to tí, ktorí svedomite plnia svoje povinnosti pri likvidácii vlastných odpadov.

JUDr. Ivan Kičikolev

prednosta OcÚ

Odpadky – môj život (Fejtónovým perom)

Dobrý deň. Dovoľte, aby som sa predstavil. Vzhľadom na moje nadprirodzené schopnosti som to mal urobiť už dávno.

Moje meno je hnilobník záludný (nie som snob, a tak si nepotrpím na latinský názov). Hnilobník preto, lebo som všade tam, kde niečo hnije a záludný preto, lebo najradšej sa zjavujem úplne nečakane, obozretne, často pod rúškom noci, no proste záludne.

Prečo spomínam tie moje nadprirodzené schopnosti? Ja fakt ani neviem, ako to robím, ja sa vám proste zahľadím na nejakého človeka a hypnotizujem, hypnotizujem až dovtedy, keď vidím, že začne nervózne pozerať na hodinky, chodí od steny k stene ako hladný tiger, naraz sa vychytí a začne chystať auto alebo káru, vrecia, lopatu. A to je moja chvíľa. Potichučky vyčkám až zhypnotizovaný občan naplní vrecia alebo káru rôznym odpadom – čím páchnucejším, tým lepšie a vtedy hop! Skočím rovno do tej najväčšej kopy. Verte, niet blaženejšieho pocitu. Veziem sa, veziem, okolité jarky a kríky pri ceste obzerám, kde by to tak mohlo byť najlepšie. Ale pozor! Ozajstný boj začne až o chvíľu. Môj zhypnotizovaný občan totiž dostáva strach. Bojazlivo sa obzerá, krčí sa zo svojej pôvodnej 180 cm výšky na zakrpateného jedinca, červenie, krátko a hlboko dýcha. A vtedy zasadím rozhodujúci hypnotický úder. Vyvaľujem na zhypnotizovanca okále a stále opakujem: “Zastav pri prvej odbočke... vyhoď smeti a zmizni... vyhoď tie smeti!” Až pri tej prvej odbočke naozaj zastaví, bleskurýchle smeti vysype do jarku pri ceste a zmizne ako gáfor. Až teraz si vydýchnem. Boj je vyhratý. Hoviem si spokojne v mojej kope a hnijem a hnijem a meditujem. Darmo, my hnilobníci sme dobrí psychológovia.

Viete, vaša obec je mi mimoriadne sympatická. Úzko spolupracujem s mnohými vašimi skutočne veľmi agilnými a čistotnými spoluobčanmi, ktorí vzorne vyčistia svoje domy do poslednej smietky a pod vplyvom mojej hypnózy šup s odpadom na miesto, ktoré im vsugerujem. Spolupráca prekvitá aj so zhypnotizovancami z okolitých dedín a bližšieho i širšieho okolia, ktorých navigujem s odpadkami na hnijúce zátišia vo vašej obci. Taký Várdomb, Dolný háj, jarky pri cestách, pri železnici, cesta a park pri Pieskovej jame, no a taká Čierna voda – proste raj na zemi. Tie staré pneumatiky, hrdzavé sporáky, staré tehly, pletivá, konzervy – to je bonbónik!

Nemyslite si však, že my, hnilobníci záludní, máme vždy na ružiach, teda vlastne na kope prvotriednej špiny ustlané. Viete, čo je to za pohroma, keď taký nezodpovedný fanatik chce vyviezť smeti na povolenú skládku a nedajbože ešte chce za to aj zaplatiť? Viete vy, čo je to hniť na povolenej skládke? No fuj, je to horšie ako byť posledným bezdomovcom, veď to uráža moju hnilobnícku česť. A minule? Hoviem si v mojej kope v jarku pri štátnej ceste a čo nevidím, blížia sa traja chlapi v oranžových vestách a v rukách majú igelitové vrecia mojej obľúbenej modrej farby. Myslím si, fajn, nový prírastok, vysypú smeti a ja si pôjdem nájsť novú kopu. Ale čo to? Viete si predstaviť tú hrôzu a des!? Oni tie smeti nevysýpali! Oni ich zbierali!!! A moja hypnóza – fuč. Vôbec neúčinkovala. No nezobrali smeti aj s mojou kopou a šup rovno na povolenú skládku? A na skládke? Rýchlo zbehnem dobrých 100 metrov na príjazdovú cestu zaryť sa do nejakej čerstvo ilegálne navozenej kopy. No máš ho vidieť! O chvíľu do mňa rýpe buldozér a prásk znova rovno na skládku! A nemyslite si, v posledné dni ani len tá Čierna voda nie je to, čo bývala. Dennodenne ma tam obťažuje nejaký bager a likviduje moje krásne kopy.

Občania, snáď nechcete, aby vyhynul taký vzácny druh ako je hnilobník záludný! Ale ja bez hnijúcich kôp odpadkov všade tam, kde sú zakázané jednoducho nevyžijem. Zhypnotizovanci moji, zamyslite sa nad sebou! Veď tie smeti robia vašu obec takou krásnou! A keď sa v odpadkoch začnete pomaly topiť – no, veď vy si už nejako zvyknete, napokon aj s potkanmi sa dá kamarátsky spolunažívať, hlavne, aby sme prežili my, hnilobníci a aby sme naďalej... čo to, čo sa to deje? Ó nie! Už zasa je tu ten bager, zachráň sa, kto môžeš!

 

Upozornenie

Občania môžu využiť uloženie veľkokapacitných kontajnerov v obci v týchto termínoch a na týchto stanovištiach:

15. – 16. júla

križovatka Trnavskej a Poľnej

Potočná

križovatka Trnavskej a Hlavnej

Hlboká

križovatka Hlbokej a Mostovej

Tabaková

Lesná

22. – 23. júla

Železničná 55

križovatka Hlinkovej a Štúrovej

Hviezdoslavova

Zdravotné stredisko

Družstevná

Pri pálenici

Strojárenská

križovatka Svätoplukovej a Tajovského

26. – 27. augusta

Mierová

Obilná

Poľovnícka

Záhradná

Kollárova

Hlboká

Hlavná

2. – 3. septembra

Nálepkova

Hlavná

Školská

Orechová

Družstevná

Clementisova

Bernolákova

Kontajnery sú určené na komunálny domový odpad, rozhodne do nich nepatria staré sporáky, bojlery, kmene stromov, stavebná suť, pneumatiky, sudy a pod.!

Ďalšie termíny uloženia kontajnerov budú uverejnené v ďalšom čísle Bernoláka.

 

Záchrana pagaštanov

I keď ošetrenie stromov pagaštana konského pred ničivým škodcom ploskáčikom pagaštanovým predstavuje nemalú položku, v máji obecný úrad tak ako aj v minulom roku zabezpečil chemické ošetrenie stromov pagaštana konského, ktorý je už niekoľko rokov napadnutý škodcom, šírenie ktorého má v Európe kalamitný charakter a predstavuje trvalé nebezpečenstvo pre pagaštany. Napokon chorobný vzhľad listov napadnutých a neošetrených jedincov pagaštana konského si mohli všimnúť mnohí občania. Nebezpečenstvo ploskáčika spočíva i v tom, že po zlikvidovaní jedincov pagaštana si na svoje parazitovanie vyhľadá nový druh dreviny a to javory, prípadne orechy.

Touto cestou je na mieste poďakovať našej spoluobčianke, ktorá si neželá byť menovaná a ktorá venovala na ošetrenie pagaštanov konkrétne na miestnom cintoríne 10 000,- Sk.

Patrí sa poďakovať i ženám z Klubu dôchodcov, ako i deťom z Detského domova, ktoré reagovali na výzvu Obecného úradu a zúčastnili sa na jarnom upratovaní v priestoroch miestneho cintorína.

stranu pripravilaElena Molnárová

 

Pre našich dôchodcov

V tomto príspevku by som chcela členov Klubu dôchodcov informovať o činnosti výboru v druhom štvrťroku 2000.

Výbor pracuje podľa plánu práce schváleného na výročnej členskej schôdzi Klubu dôchodcov, ktorá sa konala dňa 25.3.2000 za účasti 135 členov a hostí, za Obecný úrad pán Ing.Káčer a pani Mgr.Pipíšková.

Na výročnej schôdzi odznela v diskusii i kritika na adresu Obecného úradu. Mgr.Pipíšková síce odpovedala kritizujúcim, ale navrhla, aby sa dôchodcovia stretli s poslancami Obecného zastupiteľstva a tam si veci vydiskutovali. Na základe návrhu sme sa rozhodli, že besedu zorganizujeme v mesiaci septembri.

Výbor klubu navrhol na výročnej členskej schôdzi zvýšenie členského príspevku z 30,- na 50,- Sk na rok 2001. Pre zvýšenie hlasovalo 106 členov, 6 členov bolo proti a 22 sa zdržalo hlasovania.

Na schôdzi sme si uctili odovzdaním kvetu našich 30 členov, ktorí v prvom polroku dovŕšili životné jubileum 60 až 85 rokov.

Po skončení oficiálneho programu bolo podané občerstvenie, ktoré pripravili členky Klubu dôchodcov a až do 21. hodiny hrala do tanca a na počúvanie dychová hudba Čeklísanka.

Po dobrej zábave prichodí nám aj poďakovať Obecnému úradu za poskytnutie sály v Kultúrnom dome na VČS a po celý rok poskytovanie miestnosti v Klube dôchodcov na akcie, ktoré poriadame. Zároveň ďakujeme sponzorom, ktorí nám pomohli pri organizovaní výročnej členskej schôdze buď finančne alebo vecným darom. Sú to pani Malochová, páni Donert, Kastl, PD Chorvátsky Grob, Agromlyn Bernolákovo, Mäsoprodukt Svätý Jur – závod Bernolákovo. Tiež ďakujeme pánovi Požárovi za poskytovanie služieb pri organizovaní našich akcií.

Vo vestibule Kultúrneho domu počas výročnej členskej schôdze bola inštalovaná výstava ručných prác a tematikou Veľkej noci, ktorú pripravila pani Koporcová, ktorej patrí srdečná vďaka všetkých prítomných.

V apríli výbor Klubu dôchodcov zorganizoval brigádu na vyčistenie chodníkov v miestnom cintoríne, na ktorej sa zúčastnilo 14 členov.

V máji bola organizovaná akcia Posedenie pri dychovke v Bratislave a júni poriadame zájazd na termálne kúpaliská do Dunajskej Stredy a predpokladáme, že účastníkov bude plný autobus.

Pri príležitosti otvorených dverí v Národnej rade SR by sme chceli zabezpečiť autobus pre našich členov, zároveň by sme navštívili aj Bratislavský hrad.

O ďalších akciách budeme dôchodcov informovať miestnym rozhlasom. Len škoda, že na všetkých podujatiach sa zúčastňujú vždy tí istí členovia. Radi by sme videli aj nové tváre.

Tešíme sa na stretnutie pri spomínaných akciách.

za Výbor Klubu dôchodcov

Alžbeta Guldanová

Terézia Hanicová

 

Žiaci z Bernolákova získali najlepšie umiestnenie

Základná škola v Bernolákove v spolupráci s Tanečnou školou Ing.Jozefa Házyho v tomto školskom roku opäť poriadali kurz spoločenských tancov a spoločenskej výchovy, ktoré navštevovali žiaci 8. a 9.tried ZŠ. Kurz bol ukončený záverečným Venčekom, v rámci ktorého sa uskutočnila tiež súťaž tanečných párov. Najlepšie tanečné páry z kurzu sa v dňoch 17. – 18.6.2000 zúčastnili III. ročníka Celoslovenskej súťaže absolventov kurzov spoločenských tancov a spoločenskej výchovy, ktorá sa konala v Prievidzi.

Obec Bernolákovo v nej reprezentovali 4 tanečné páry: Štefan Hluchý – Ivana Heribanová, Ondrej Dudáš - Monika Nováková, Martin Dudáš – Anna Hudáková a Tomáš Meszároš – Eva Mervová. Súťažilo sa v 7 tancoch (anglický valčík, viedenský valčík, cha-cha, jive, polka, čardáš a rock‘n‘roll). V galaprograme okrem účasti vo finálovej súťaži tanečných párov sa žiaci tanečnej školy predstavili aj s kolektívnymi choreografiami historickej Štvorylky a komickým Vtáčím tancom. Žiačky ZŠ Bernolákovo Ivana Heribanová s Monikou Novákovou predviedli svoje tanečné umenie ukážkou country tanca v štýle clogging. Divákom sa naše vystúpenia v galaprograme veľmi páčili. Najväčším úspechom však bolo, že vo finále súťaže absolventov kurzov spoločenských tancov sme získali vynikajúce výsledky. Najlepším tanečným párom sa stal pár Štefan Hluchý – Ivana Heribanová, ktorý obsadil 1.miesto a tanečný pár Martin Dudáš – Anna Hudáková obsadili 2.miesto. Tanečnému páru Ondrej Dudáš – Monika Nováková ušlo finále len tesne o vlások a v súťaži obsadili 7.miesto. Pár Tomáš Meszároš – Eva Mervová skončil na 11.mieste. Radosť našich žiakov nemala konca kraja, pretože naša Tanečná škola získala po spočítaní výsledkov najlepšie celkové umiestnenie.

Po súťaži na druhý deň sme zaslúžene oddychovali. Navštívili sme blízke Bojnice, kde sme si prezreli tamojší zámok a zoologickú záhradu.

Každá súťaž je vždy finančne náročná. Nakoľko ZŠ Bernolákovo a ani jej združenie rodičov nemali peniaze na podporu našej účasti na súťaži, obrátili sme sa o pomoc na obec a rodičov. Veľmi príjemne nás prekvapil prístup pána starostu Bernolákova Ing.Ľubomíra Poóra, ktorý napriek svojej pracovnej zaneprázdnenosti bol ochotný nielen operatívne riešiť dopravu na akciu, ale nám prispel aj finančnou čiastkou na dopravu autobusom. Z rodičov nám veľmi pomohli manželia Anna a Július Hudákoví z Bernolákova a pani Hluchá z Chorvátskeho Grobu. Zásluhou nich sme mohli uhradiť aj zvyšnú čiastku za autobus, vhodné ubytovanie, zabezpečenie stravy a uhradenie vstupného do zámku a ZOO. Bez finančnej pomoci pána starostu, manželov Hudákových a pani Hluchej by sme sa tejto súťaže nemohli vôbec zúčastniť. Preto by som chcel vo svojom mene, ale aj za žiakov, všetkým úprimne poďakovať za ich zodpovedný prístup a možnosť dôstojne reprezentovať obec Bernolákovo na tejto celoslovenskej súťaži. Poďakovať mi prináleží taktiež pedagógom ZŠ Bernolákovo Mgr.Anne Zemanovej, Mgr.Štefanovi Rumanovi a pracovníčke Kultúrneho domu v Bernolákove Želmíre Ferkovej, ktorí mi vo svojom voľnom čase významne pomohli pri celom organizačnom zabezpečení tohto náročného podujatia.

Ing.Jozef Házy

lektor spoločenských tancov a spoločenskej výchovy

 

Škola a prázdniny...

Školský zvonček odzvonil koniec školského roka. Šťastné deti s vidinou dvoch mesiacov prázdnin pred sebou doniesli domov vysvedčenie – doklad o tom, ako sa v škole držali. Tu radosť, tam sklamanie, ale tak sa to už opakuje rok čo rok, odkedy je škola školou.

Ale škola nebola hneď takou školou, akou je dnes. Tak ako všetko, aj školstvo malo a stále má svoj vývoj, aj školské budovy, aj učebnice, aj učebné osnovy – teda to, čo sa majú žiaci učiť v jednotlivých ročníkoch – a mnoho iných vecí, ako je lekárska starostlivosť o školskú mládež, doprava detí do školy, stravovanie v škole, atď.

Zoberme si hneď názov školský rok. Poznáme rok občiansky, lunárny, hospodársky, vojenský, cirkevný,... no školský rok sa nielen ináč menuje, on aj ináč trvá. Občiansky rok má 12 mesiacov, školský ich má 10. Občiansky rok začína 1.januára, školský rok môže – ale nemusí – 1.septembra. Občiansky rok končí 31.decembra, školský rok môže – ale nemusí – 30.júna. Občianska hodina má 60 minút, školská hodina trvá 45 minút. A čo sú školopovinné deti? Je to zákonom stanovený vek dieťaťa, v ktorom musí školu navštevovať povinne. Obdobie školopovinnosti od 6. – 12. roku ako prvý uzákonil (r.1788) Jozef II. a vytýčil aj sankcie za porušovanie tohto zákona. V roku 1922 vláda prvej Československej republiky vydala Malý školský zákon, ktorým sa povinná školská dochádzka zo šesť rokov predĺžila na osem rokov. Ale vymeškávanie školy bol veľmi častý jav. Príčinou bola práca detí na poli, opatera mladších súrodencov alebo jednoducho nebolo čo na nohy, veď deti častejšie chodili do školy v zime a v zime nemohli ísť bosé. (ešte aj pred druhou svetovou vojnou chodili deti do školy v lete bosé a súťažili, kto bude chodiť prvý a kto najdlhšie v jeseni bosý vydrží.)

Aj také časy bývali. Cesta ku vzdelaniu a vzdelanosti vôbec bola tvrdá a tŕnistá. čas prázdnin bol časom, keď sa od školopovinného dieťaťa čakal ešte väčší výkon a pomoc okolo domu, v dome, na poli, pri remesle. Iní išli na zárobky. Čítanie kníh sa neraz považovalo za mrhanie času.

Pravda, dnes je to ako rozprávka – až neuveriteľná. Ale možno by bolo užitočné zamyslieť sa, či priveľa dávania bez zásluhy viac deťom neškodí ako prospieva. Cez prázdniny sa rodičia s deťmi vidia viacej, môžu si dopriať viacej pôžitku a radosti zo spolupatričnosti, netreba sa ponáhľať na autobus atď..., ale prázdninový oddych nemusí byť leňošenie.

Poverovanie detí drobnými prácami, ktoré sú primerané ich veku, telesným i duševným možnostiam a pritom sú bezpečné, prináša nielen radosť, ale i vychováva u detí aj pocit sebadôvery a sebaistoty, a tú potrebujú aj v škole. Výchova takýchto vlastností nie je ohraničená školským rokom. A takáto výchova nemá ani prázdniny. Jednoducho buď funguje alebo nie. Ale vzdelávanie a výchova to nie je len škola a rodina a dobrá literatúra. Je tu veľký vplyv až tlak masmédií. Netreba ani cez prázdniny pozerať všetko, čo sa ponúka. Treba si vedieť vybrať. Vybrať to, čo rozum i dušu dieťaťa obohatí a zušľachtí. Prázdniny sú privzácny čas na to, aby ich žiaci z väčšej časti presedeli pri televíznych obrazovkách.

Už starí Gréci hovorili: “V zdravom tele zdravý duch”. A zdravie – to je pohyb. Pohyb vonku, v prírode. Veľké prázdniny sú ten čas, keď si deti môžu dopriať pohybu dosýta.

Viera Spačková

 

Deň narcisov

7.apríla 2000 prebiehal Deň narcisov, ktorý už viac rokov organizuje Liga proti rakovine. Aj v našej obci ste mohli v tento deň stretávať jej aktivistov. 35 žiakov ôsmych a deviatych tried rozdávalo narcisy a prijímalo peniaze. Vďaka žiakom z Chorvátskeho Grobu sa táto myšlienka ujala i tam. V oboch našich obciach Bernolákovo i Chorvátsky Grob sa vyzbieralo 28 634 korún a 20 halierov (takmer o 80% viac ako vlani). Všetkým – aktivistom i tým, ktorí prispeli patrí naše srdečné poďakovanie.

Mgr.B. Frindrichová

Spoločenská rubrika

február 2000 – jún 2000

Narodili sa:

Bihariová Vanessa,

Dobrovodská Nina,

Grancová Sára,

Hlavatová Gréta,

Hirnerová Dominika,

Jančulová Sofia,

Jedlovcová Silvia,

Kormančík Michal,

Maša David,

Nečas Ondrej,

Šípková Lucia,

Takáčová Zuzana

Uzavreli manželstvo:

Ondrej Feneš

a Martina Račková,

Peter Kelemen

a Jana Hybská,

Andrej Kanožay

a Monika Lamošová,

Miroslav Badlík

a Andrea Topplová,

Peter Mráz

a Ivica Juríčková,

Marek Kalivoda

a Darina Valušková,

Vladimír Sivčák

a Eva Jankovičová,

František Miker

a Mária Múčková,

Martin Janáček

a Barbora Popelková,

Peter Fülöp

a Silvia Gašparičová

Zomreli:

Gejza Buzgovič (70),

Jozef Horváth (65),

Karol Kaul (79),

Ľudovít Kinčeš (73),

Mária Kinčešová (68),

Jozef Klas (79),

Martin Marček (84),

Terézia Riegelová (64),

Pavlína Ryzová (56),

Kristína Szerenčešová(90),

Júlia Šauerová (79),

Jozef Urban (37)

  

Do pozornosti priaznivcom stolného tenisu!

ŠK Vatek a Kultúrny dom Bernolákovo pozývajú všetkých nadšencov stolného tenisu na VI.ročník stolnotenisového turnaja o Putovný pohár starostu obce Bernolákovo, ktorý sa bude konať 3.11.2000 (piatok) - turnaj žiakov

4.11.2000 (sobota) - turnaj mužov a žien

Prihlásiť sa môže každý do 25.októbra 2000 osobne, alebo na telefónnom čísle: 4599 3922

Pozvánka

Starosta obce Bernolákovo, Komisia školstva, kultúry a športu pri Obecnom zastupiteľstve a Kultúrny dom Bernolákovo pozývajú občanov dňa 30.júla 2000 o 17. hodine na

Hodové hudobné popoludnie

v ktorom sa predstavia deti z Detského domova Bernolákovo, detský tanečný súbor Niagara a country skupina Romana Maďara A je to!

Obecná knižnica

oznamuje čitateľom, že počas letných prázdnin bude zatvorená v čase od 25.7. do 31.8. 2000.

Poďakovanie

Obecná knižnica ďakuje pani Kockovej a pani Noskovičovej za knižné dary.

Inzercia

Novootvorená predajňa Železiarskeho tovaru na Hlavnej ulici č.34 (bývalá požiarna zbrojnica)

Otváracie hodiny:

Pondelok – piatok:8.00 – 12.00 a

14.00 – 18.00 hod.

Sobota: 8.00 – 12.00 hod.

Pozývame Vás do novootvorenej, samoobslužnej predajne Emko na Tabakovej 5 (pri stavebninách)

-železiarstvo-farby – laky – drogéria-rybárske potreby

Otváracia doba:

Pondelok – Piatok 8 –12 a 14 – 18 h Sobota 8 – 12 h

Spomienka

1.mája 2000 zomrela pani Júlia Šauerová, dlhoročná členka a zakladateľka MS SČK v Bernolákove. Pani Šauerová bola dlhoročnou funkcionárkou, členkou zdravotníckej družiny a obetavou organizátorkou bezpríspevkového darcovstva krvi. Za toto všetko, za prejav humanity vyjadrujeme pani Šauerovej poďakovanie a prejav našej úcty.

Smútiacej rodine vyjadrujeme úprimnú sústrasť.

Predsedníctvo MS SČK v Bernolákove

Vývoj predškolskej inštitúcie v obci Bernolákovo

Vážení spoluobčania!

Možno bude niektorých z Vás zaujímať vývoj predškolského zariadenia v našej obci. Predkladám históriu materskej školy, spracovanú podľa dostupných archívnych prameňov: “Kronika Štátnej ľudovej školy” z rokov 1922 – 24 (Okresný štátny archív v Pezinku, so sídlom v Modre), “Správa o stave opatrovne k 1.11.1946” (tamtiež); kroník (3 diely) obce Bernolákovo z rokov 1955-80, kroniky MŠ na Hlavnej ulici z rokov 1960-79 a z výpovedí učiteľov a starších ľudí.

Prvá písomná zmienka o materskej škole sa nachádza v kronike Štátnej ľudovej školy z rokov 1922-24, kde kronikár píše: “V obci Čeklís (po roku 1945 premenovanej na Bernolákovo) bola založená jednotriedna škola asi v rokoch 1810-20. Vyučovalo sa v nej po slovensky a potom slovensko-maďarsky. Bola postavená juhovýchodne od kostola. Prvým učiteľom a kantorom bol Jozef Králiček.” A kronikár pokračuje: “Gróf Michal Esterházy dal obci k dispozícii jeden dom a za ten dom dostal od obce bývalý dom – starú školu – vo ktoré bydleli panské bírešove – pozdeji pak premenená a v ní zriadená materská škola (“úvoda”) od roku 1900 – 1918. Učiteľkou – vychovávateľka bola v ní Anna Gašparová.”

V kronike materskej školy, založenej v roku 1960, sa o tejto učiteľke píše: “V tomto zariadení s názvom “ovoda” (pozn.: maďarsky) pôsobila učiteľka menom Anna. Ľudia si totiž pamätajú, že v “ovode” nazývali ju Anna-néna (teta Anna).

Učiteľka až do svojej smrti pôsobila v tomto zariadení a má za sebou 30-ročnú službu.

Vyučovanie bolo zamerané hlavne na nácvik piesní a rečňovaniek v maďarskej reči.

Iste to boli aj maďarizačné snahy, ktoré dali podnet k zriadeniu “ovody” v Čeklísi, vtedy ešte malej obci (v roku 1910 mala 1804 obyvateľov).

Rečňovanka alebo pieseň, ktorá sa zachovala:

Kicsi voltam most nagy vagyok,

Ovodába járogatok,

Ot a néni játszik velem,

Sok szépet és jót mond nekem.

Maličká som bola, teraz už

som veľká, do “ovody” chodím,

tam sa teta so mnou hrá,

mnoho pekného a dobrého mi rozpráva.

“Ovoda” po skončení prvej svetovej vojny zanikla. Budova, ktorá slúžila ako učebňa, stála ešte v roku 1961 (tzv.”Pajchortov dom”).

“Za kapitalistickej republiky nebolo v tunajšej obci žiadne zariadenie pre predškolskú výchovu. Ani za tzv. Slovenského štátu nebola prejavená snaha za zlepšenie.

Výchova detí predškolského veku od roku 1918 až do oslobodenia roku 1945 sa prevádzala len v rodinách.”

O tom, že v Bernolákove materská škola – opatrovňa – existovala po roku 1945, hovorí dokument “Správa o stave opatrovne k 1.11.1946.”

Štátna detská opatrovňa s celodennou starostlivosťou mala dve triedy. V každej triede bolo 85 detí. Detskou opatrovateľkou v I.A bola opatrovateľka a zároveň správkyňa školy Oľga Guričanová, v I.B Anna Paunchlyová. V pondelok a v utorok sa učilo celý deň, v stredu bol tzv. “feriálny deň” (prázdninový), vo štvrtok, v piatok a v sobotu sa učilo celý deň. Učebne sa nachádzali v miestnom kaštieli (skonfiškovanom Karolovi Esterházymu, ktorý ušiel v roku 1945 s Nemcami z Čeklísa). V správe sa uvádzalo, že nevyhovovali svojmu účelu, lebo boli o veľkosti: 4,8 (4,6) x 5,6 x 3 m.

(pokračovanie v budúcom čísle)

Oľga Kabátová

Spodná voda v obci

Vyrieši sa problém spodnej vody v našej obci?

Otázka zvýšenia hladiny spodnej vody v našej obci trápi našich obyvateľov už niekoľko rokov. V snahe zistiť príčinu a možné alternatívy na riešenie boli vykonané a zabezpečené nasledovné kroky a opatrenia:

-február – marec ’99 bol vykonaný poslanecký prieskum v obci

-10.2.99 list na starostov okolitých obcí (Veľký Biel, Chorvátsky Grob, Zálesie, Ivanka pri.Dunaji), žiadosť o preverenie situácie v ich obciach

-marec ‘99 - vyhodnotenie prieskumu, rokovania s Povodím Bratislava, z ktorého vyplynulo že na zvýšenie hladiny spodnej vody môže mať vplyv viacero faktorov: zvýšenie hladiny v priehrade Nová Dedinka, Vodné dielo na Dunaji a daždivé roky posledných cca 10 rokov

-28.4.99 žiadosť na OÚ Senec o vykonanie vodohospodárskeho prieskumu

-21.5.99 ústne pojednávanie na OcÚ, prejednaná celá situácia, žiadne rozhodnutie okresu nebolo vydané

-28.7.99 list piatich obcí riaditeľovi Povodia Dunaja so žiadosťou o riešenie

-30.7.99 list prof. Muchovi, žiadosť o pomoc a spoluprácu

-23.9.99 porada na š.p. Povodie Dunaja za účasti starostov dotknutých obcí, zástupcu Hydrometerologického ústavu, zástupcovia š.p. Povodie Dunaja. Predložené grafy a výsledky zo sond, ktoré ukazujú na zvýšenie spodnej vody v priebehu roka 1996. Bolo dohodnuté, že š.p. Povodie zadá vypracovať štúdiu (cca do 12/99) na zhodnotenie celého stavu a postupne urobia opatrenia na koryte Čiernej vody. Mal byť spracovaný zápis z rokovania a jeho výsledkov.

-16.2.2000 urgencia záverov porady z 23.9.99, bez odpovede k záverom rokovania, ale následne listom z 6.3.2000 na OÚ Senec oznámenie, že pri brehoch Čiernej vody je odpad od občanov.

-23.5.2000 výzva z OÚ Senec na odstránenie odpadu pri brehu Čiernej vody, upozornením na možnosť sankčných postihov.

-jún 2000 - na základe osobných rokovaní dohodnuté prečistenie koryta Čiernej vody v oblasti “Činíšu”, futbalového ihriska a v okolí mostu cez Čiernu vodu na ceste do Ivanky.

Vážení občania, uvedené skutočnosti, ktoré som len v krátkosti vymenoval, sú len časťou práce a úsilia, ktoré bolo potrebné vynaložiť. Len čas ukáže, či sa podarí dotiahnuť toto úsilie k takému stavu, aby bol občan spokojný. Za vynaloženú prácu patrí poďakovanie poslancom, Komisii výstavby, dopravy a ŽP, ako i občanom, ktorí sa na rokovaniach zúčastnili a každý svojím dielom prispel k riešeniu.

Z kontextu všetkých rokovaní a jednaní vyplynul veľký tlak na obec na zabezpečenie poriadku pri brehoch Čiernej vody. Súvisí to s “nešvárom” tých “chytrých” tiež občanov, ktorí vynášajú odpad k potoku, resp. do priekop, výmoľov a pod. O tomto probléme píšeme na inom mieste, ako i o vynaloženom úsilí obce na vylepšenie tohoto stavu. Je však potrebné na tomto mieste upozorniť, že tí ktorí takto konajú, nekonajú proti starostovi, Obecnému úradu, poslancom, ale proti všetkým občanom našej obce. Za odstránenie takéhoto odpadu treba zaplatiť z peňazí nás všetkých. Tieto by mohli byť vynaložené na iné, omnoho užitočnejšie a hlavne prospešnejšie práce. Preto reakcie svedkov, na otázku kedy a kto vyhodil? ... ja predsa nie som udavač!, vôbec nie sú namieste.

-st-

Informácia o našom projekte

Možno si ešte pamätáte na verejnú diskusiu o projekte resocializačného centra pre ľudí závislých od návykových látok aj na rozhovor na túto tému uverejnený v Bernoláku pred rozhodnutím o zriadení centra Obecným zastupiteľstvom.

Bolo to už dosť dávno a na prvý pohľad by sa zdalo, že sa v tejto veci nič nové neudialo. Opak je však pravdou. Preto opäť radi využívame príležitosť informovať občanov Bernolákova o aktuálnom stave projektu.

Ako iste viete, získať finančné prostriedky v súčasnej neľahkej ekonomickej situácii nie je jednoduché. Základným predpokladom pre sprevádzkovanie tohto zariadenia je rekonštrukcia priestorov, ktorá je finančne náročná. Preto sme v tomto období sústredili naše sily na získanie financií potrebných práve na rekonštrukciu objektu (budova bývalého zdravotného strediska).

Podarilo sa nám to predovšetkým vďaka finančnej podpore zo strany spolupracujúcich holandských nadácií pre Strednú a Východnú Európu a Rady Bratskej jednoty baptistov v SR. Vďační sme tiež Nadácii pre podporu občianskych aktivít v SR, ktorá okrem iného podporila projekt technickým vybavením.

V súčasnosti pracujeme na príprave dokumentácie k Žiadosti o vydanie stavebného povolenia a technickej príprave rekonštrukcie.

Sme si vedomí, že pred nami je ešte veľká časť práce, ale zároveň sme veľmi radi, že po dlhšom období čakania môžeme vstúpiť do praktickej realizácie projektu. Veríme, že v budúcnosti bude slúžiť ľuďom, ktorí potrebujú našu pomoc.

Na záver by som rád poďakoval predstaviteľom obce za dôveru a podporu, ktorej sa nám dostalo, a ktorá nám tiež uľahčuje situáciu pri získavaní financií potrebných pre realizáciu resocializačného centra.

Za združenie RodinaMgr. Kamil Bartoň výkonný riaditeľ

Plážové ihrisko v obci

Po roku opäť pieskové ihrisko na dvore starej základnej školy !

Deti a športovo založená mládež si pamätá, že v minulom roku sa na ihrisku starej základnej školy objavilo pieskové ihrisko. Tak, ako minulý rok vďaka aktivite športového klubu Vatek, i tento rok pieskové ihrisko bude. Vďaka porozumeniu vedenia Základnej školy v Bernolákove, nadšeniu hráčov volejbalu a finančnej pomoci Obecného úradu bude plážové ihrisko vybudované je vybudované ako stále na trávnatej ploche za starou školou. Poďakovanie za pomoc pri realizácii patrí aj firmám Autodoprava Karol Gál a MK Trans.

Veríme, že ho využijú všetci tí, ktorí chcú športovať. Nielen volejbalisti, ale i malí futbalisti, mládež a prípadne i mamičky s deťmi. Je ale na všetkých, aby spoločne chránili a opatrovali toto ihrisko tak, aby sa dalo používať aj na budúci rok.

Žiadame preto všetkých majiteľov psíkov, mačiek a podobných zvierat, aby svojich obľúbencov nevodili na prechádzku, či vyvenčenie na túto plochu. Je to predsa aj školský areál pre naše deti!

V čase čítania tohoto článku by už malo byť ihrisko v prevádzke a slúžiť všetkým tým, ktorí majú záujem aktívne využiť svoj voľný čas.

-st-

 

Vážení občania,

enormne teplé počasie a nedostatok zrážok v poslednom období sužujú nás všetkých. Porasty na priestranstvách v obci sú suché do takej miery, že aj obyčajná tlejúca zápalka alebo nedofajčená cigareta vyhodená z auta do priekopy pri ceste hrozí vznikom požiaru. Určite ste si všimli zhorený porast Dukelskej ulici pri cintoríne alebo na Trnavskej ulici blízko hydinárne. Ohorené stromy (spamätajú sa ešte?) sú smutným mementom ľudskej ľahostajnosti (alebo trestuhodnej nezodpovednosti).

S okamžitou platnosťou sa preto zakazuje akékoľvek vypaľovanie porastov, pálenie nahromadených odpadov, zakladanie ohnísk na verejných priestranstvách. Za nedodržanie tohto zákazu budú vyvodené sankcie podľa príslušných všeobecne záväzných právnych predpisov. Súčasne apelujem aj na pocit zodpovednosti, ktorí sme ako občania tejto obce povinní voči sebe dodržiavať, aby sme tak svojím nepremysleným konaním zbytočne neohrozovali zdravie alebo majetok hocikoho z nás.

Ing.Ľubomír Poór

starosta obce

Požiare v čase žatvy

Opäť prišiel čas žatvy – čas zberu celoročnej práce našich poľnohospodárov. Hlási sa čas, kedy pod spaľujúcimi lúčmi slnka roľník zberá čo zasadil, ošetril a dopestoval. V pote tváre zberá úrodu, ktorá zabezpečí hojnosť múky – chleba ako božieho daru pre nás všetkých. Dobre zobratá a uskladnená úroda je pre roľníka prísľubom spokojného svedomia, že nám všetkým zabezpečil dostatok chleba na celý rok.

Pre požiarnikov profesionálnych i dobrovoľných je žatva a uskladnenie úrody časom zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov. Na ilustráciu alarmujúcich skutočností, ktoré mnohokrát pramenia nielen z nevedomosti ale i hrubej nevšímavosti a benevolencie uvádzame nasledovné čísla:

Na území Slovenska v roku 1999 vzniklo celkom 9 523 požiarov s celkovou škodou 636 mil. Sk, uchrániť sa podarilo hodnoty v sume 2 839 mil. Sk. Pri uvedených požiaroch prišlo o život 49 ľudí a bolo zranených celkom 162 ľudí. V odvetví poľnohospodárstva vzniklo na našom území 1 835 požiarov so škodou 36 845 600 Sk, kde boli 2 osoby usmrtené a 10 ľudí sa zranilo.

Je smutné, že požiare vznikli i pričinením deti ponechaných bez dozoru dospelých osôb. Upozorňujeme všetkých rodičov, ale i učiteľov a vychovávateľov našich ratolestí. Vystavujú sa tak nebezpečenstvu ohrozenia zdravia a života svojho i životov ostatných. Prihovárame sa i touto cestou všetkým našim spoluobčanom. V období letných horúčav a sucha, v období žatevných prác predvídajte v plnej miere svojho vedomia dôsledky svojho konania. Dúfame, že všetci si prajeme vidieť v našom chotári krásne zlatisté lány obilia vlniaceho sa od letného vetríka, žlté strniská a nie čiernu odpudivú spúšť zapríčinenú nepozornosťou a nezodpovednosťou nespratníka, nedbalca, či nevychovaného fajčiara.

Odbor požiarnej ochrany

Okresný úrad Senec

 

Bude parčík na Topoľovom rade?

Máte predpísanú náhradnú výsadu a neviete kam?

Pretože sa v poslednom období v obci zmenšili plochy vhodné na rekreačné využitie, preto obec pristúpila k ich rozšíreniu. Jednou z vhodných lokalít sa ukázala plocha na Topoľovom rade, kde bol v minulom roku uskutočnený výrub prestarnutých topoľov a následne bola močarina zavezená zeminou a plocha upravená. Na túto lokalitu bola spracovaná štúdia jej využitia s presným plánom výsadby zelene. Bude tu pieskovisko pre deti, ohnisko s posedením a veľká trávnatá plocha určená na oddych. Okolo celej lokality je naplánovaný chodník, s možnosťou jeho predĺženia popri toku Čiernej vody. O chodníku sa uvažuje po úprave toku a majetko-právnom doriešení pozemkov tak, aby bol prístup k Čiernej vode pozdĺž celého toku od mostu až po “Turana”.

Mnohí občania, ktorí žiadali resp. budú žiadať o výrub stromov v katastri obce, majú v rozhodnutí o povolení výrubu uloženú od Okresného úradu Senec povinnosť zabezpečiť náhradnú výsadbu. Ponúkame týmto občanom možnosť výsadby, resp. formou príspevku na túto výsadbu splniť si svoju povinnosť. Zároveň vyzývame tých, ktorí majú k dispozícii vhodné kroviny, resp. stromčeky, aby ich poskytli a pomohli tak svojim deťom pri realizácii spomínaného projektu.

Zoznam rastlín, ktoré budú v parčíku vysádzané

1.

Salix alba vŕba biela

7 ks

2.

Alnus glutinosa jeľša lepkavá

5 ks

3.

Fraxinus excelsior jaseň obyčajný

5 ks

4.

Tilia cordata lipa malolistá

6 ks

5.

Tilia platyphylla lipa veľkolistá

1 ks

6.

Acer campestre javor poľný

4 ks

7.

Acer platanoides javor mliečny

10 ks

8.

Acer platanoides “Crimson King” javor mliečny C.K. (červený)

3 ks

9.

Alnus incana jeľša sivá

2 ks

10.

Pinus nigra borovica čierna

3 ks

11.

Carpinus betulus hrab obyčajný

4 ks

12.

Corylus colurna lieska turecká

2 ks

13.

Lonicerra xylosteum zemolez obyčajný

18 ks

14.

Philadelphus coronarius pajazmín vencový

45 ks

15.

Deutzia scabra trojpuk drsný

34 ks

16.

Salix fragilis vŕba veliká

16 ks

17.

Salix caprea vŕba rakyta

21 ks

18.

Salix cinerea vŕba sivá

24 ks

19.

Laurocerasus officiualis vavrinovec lekársky

7 ks

20.

Laburnum anagyroides štedrovec ovisnutý

6 ks

21.

Swida sanquinea svíb krvavý

21 ks

22.

Swida stolonifera svíb výbežkatý

23 ks

23.

Forsythia intermedia zlatovka prostredná

14 ks

24.

Ligustrum vulgare vtačí zob obyčajný

60 ks

25.

Spirala vanhouttei tavoľník van Houtteov

19 ks

26.

Lonicera tatarica zemolez tatársky

14 ks

-st-

 

Úspešný jarný finiš futbalistov!!!

Po katastrofálnej jesennej časti tretej ligy, kde sme len s 9. bodmi obsadili 14.miesto a boli sme v pásme zostupu, po dôkladnej zimnej príprave a zimnom sústredení prišlo k vynikajúcemu zlepšeniu, ku ktorému prispeli aj posily Kostolanského zo Žiliny a Martina Popluhára zo Senca, oboch z Mars extraligy.

Na jar sme zvíťazili v 7 zápasoch, z toho dvakrát vonku, v dvoch zápasoch na súperových ihriskách sme remizovali a len v 5 zápasoch sme prehrali. Z toho len dvakrát doma, a to s “B” druholigového Devína a do druhej ligy postupujúcim Slovenským Grobom, ktorému srdečne blahoželáme a v II.lige im fandíme. Slovenský Grob zvíťazil pred bratislavským Rapidom s náskokom 10 bodov. Našu skupinu III.ligy opúšťajú 14. Matadorfix a 15. Dúbravka. Zohor opustil našu ligu v priebehu jesennej časti súťaže.

Celkom sme získali 32 bodov, z toho na jar 23: čiže vynikajúce zlepšenie v ofenzíve a obsadili sme pekné 10.miesto.

O jarné góly sa pričinili: Kostolanský 11-krát – čo je aj najviac gólov v celom ročníku, napriek tomu, že nastúpil až v prvom jarnom kole. Ďalej skóroval Dušan Barkol 4-krát, Maťo Popluhár, Janko Rajter a Miro Gál po 2-krát a po jednom vsietili Balog, Saturi a Pribetský.

Poradie najlepších strelcov v celom ročníku: “Kosťo” Kostolanský 11 gólov, Miro Gál 7 gólov, Chríbik 6 gólov a Dušan Barkol 5 gólov.

Konečná tabuľka III.ligy

1

Slovenský Grob

28

23

2

3

74:20

71

2

Rapid

28

17

10

1

78:16

61

3

Vrakuňa

28

13

6

9

61:44

45

4

ŠKP Devín B

28

14

3

11

55:41

45

5

VTJ Malacky

28

12

9

7

38:32

45

6

V.Leváre

28

11

8

9

54:46

41

7

Devínska Nová Ves

28

12

5

11

39:41

41

8

Lamač

28

10

5

13

36:47

35

9

Senec B

28

9

6

13

38:51

33

10

Bernolákovo

28

9

5

14

38:63

32

11

Kalinkovo

28

9

5

14

37:63

32

12

Pezinok

28

8

6

14

35:57

30

13

Svätý Jur

28

7

8

13

32:35

29

14

Matadorfix

28

6

8

14

34:61

26

15

Dúbravka

28

4

6

18

28:60

18

Starší žiaci, ktorí hrali v I.triede bratislavskej oblasti, obsadili s náskokom deviatich bodov prvé miesto, keď z 24 zápasov 19-krát vyhrali, 3-krát remizovali a len v 2 zápasoch našli premožiteľa. S impozantným skóre 98:21 získali 60 bodov. Najlepším strelcom celej súťaže bol Paľko Bureš, ktorý napriek tomu, že hral len v jarnej časti sezóny skóroval 37-krát. Mladších žiakov trénuje Stanislav Krištofík a vedúcim mužstva je Peťo Algajer.

Ladislav Hlubík

 

Plážové ihrisko v obci

Po roku opäť pieskové ihrisko na dvore starej základnej školy !

Deti a športovo založená mládež si pamätá, že v minulom roku sa na ihrisku starej základnej školy objavilo pieskové ihrisko. Tak, ako minulý rok vďaka aktivite športového klubu Vatek, i tento rok pieskové ihrisko bude. Vďaka porozumeniu vedenia Základnej školy v Bernolákove, nadšeniu hráčov volejbalu a finančnej pomoci Obecného úradu bude plážové ihrisko vybudované je vybudované ako stále na trávnatej ploche za starou školou. Poďakovanie za pomoc pri realizácii patrí aj firmám Autodoprava Karol Gál a MK Trans.

Veríme, že ho využijú všetci tí, ktorí chcú športovať. Nielen volejbalisti, ale i malí futbalisti, mládež a prípadne i mamičky s deťmi. Je ale na všetkých, aby spoločne chránili a opatrovali toto ihrisko tak, aby sa dalo používať aj na budúci rok.

Žiadame preto všetkých majiteľov psíkov, mačiek a podobných zvierat, aby svojich obľúbencov nevodili na prechádzku, či vyvenčenie na túto plochu. Je to predsa aj školský areál pre naše deti!

V čase čítania tohoto článku by už malo byť ihrisko v prevádzke a slúžiť všetkým tým, ktorí majú záujem aktívne využiť svoj voľný čas.

-st-

Stretli sme sa na 3. ročníku Maratónu v aerobiku

ŠK Vatek, oddiel Aerobik zorganizoval v Kultúrnom dome dňa 29.4.2000 už 3. ročník ,,Maratónu”. Zúčastnili sa na ňom cvičenky z Bernolákova, Bratislavy, Senca , Zálesia, spolu 28 mladých diev a žien.

V tomto ročníku sme vyhlasovali víťazky v dvoch kategóriách: do30 rokov a nad 30. Keďže sme získali veľmi štedrých sponzorov, mohli sme si dovoliť oceniť v každej kategórii prvých päť najlepších. Tu sú výsledky:

Kategória nad 30 rokov:1. Gabriela Kollárová – Senec

2. Alena Hegyová – Senec

3. Katarína Kocková – Senec

4. Soňa Hanicová – Bernolákovo

5. Marta Frindrichová – Bernolákovo

Kategória do 30 rokov:1. Dana Adamovičová – Bratislava

2. Zuzana Šušláková – Senec

3. Eva Krišková – Bratislava

4. Beáta Horváthová – Senec

5. Monika Korbašová – Bernolákovo

Súťažiace cvičili 4 hodiny, predcvičovali osvedčené cvičiteľky v poradí: Elenka Grofičová, Alenka Tesárová, Zuzka Marková, Lea Grančičová.

Rozhodkyne v zložení: Mgr. Mária Strapoňová, Mgr. Bernardína Frindrichová, PaedDr. Dana Ištvantiová mali veľmi ťažkú prácu vybrať najlepších, lebo väčšinou boli výborné. Jediné čo chýbalo bol väčší počet nadšených divákov, ktorí by povzbudzovali odvážne devy i ženy v ich výkonoch. Verím, že na ďalšom ročníku už i táto zvuková kulisa nebude chýbať.

Na záver by som chcela poďakovať veľmi štedrým sponzorom za ich vecné i peňažné dary: Dany – soft Bratislava, Palma Bratislava, Potraviny Achbergerová, Potraviny Bobo – V.Polgárová, Drogéria – A.Munková, Kvetinárstvo – M.Malochová, Joko – p. Kolenič, Lima – p. Lisý, Záhradkárske potreby – R.Reindl, D. Tesár, M. Ištvánty.

Náš klub reprezentovali: M. Frindrichová, S. Hanicová, M. Korbašová, E. Antoniová, I. Sečkášová, M. Krasňanská, J. Fialová.

Zaznamenala vedúca oddielu Aerobik

Mária Strapoňová

Pre užívateľov internetu

www.bernolakovo.sk

Ako sme už informovali v predchádzajúcich číslach obec Bernolákovo má svoju internetovskú stránku. Nájdete na nej základné informácie o obci, histórii, kultúre, Obecnom úrade, všetky platné všeobecne záväzné nariadenia, informácie zo zasadnutí Obecného zastupiteľstva, zoznam poslancov s obvodmi, o športe a rôzne zaujímavosti a podujatia, ako i zmeny vo vzhľade obce. Pripravujú sa stránky za školstvo, dopracúvava sa aj časopis Bernolák. Zaujímavé pre občanov budú stránky za jednotlivé oddelenia Obecného úradu, s možnosťou prehliadania tlačív a potrebných príloh, prípadne ich stiahnutie a vytlačenie.

V prípade záujmu môžu stránku obce využiť aj podnikatelia a sprostredkovať týmto informácie o svojej firme, výrobkoch a službách.